1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

PCMX (PARA CHLORO META XYLENOL)

PCMX (PARA-CHLORO-META-XYLENOL)

 

CAS No. : 88-04-0
EC No. : 201-793-8

 

 

Synonyms:
para-chloro-meta-xylenol; Chloroxylenol; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol; PCMX; Dettol; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol; chloroxylenol; 88-04-0; Dettol; 4-Chloro-3,5-xylenol; PCMX; Benzytol; p-Chloro-m-xylenol; 4-Chloro-3,5-xylenol; 4-Chloro-3-xylenol; 2-Chloro-m-xylenol; 2-Chloro-5-hydroxy-m-xylene; 2-Chloro-5-hydroxy-1,3-dimethylbenzene; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol; Benzytol; Chloroxylenol; Dettol; Husept extra; Nipacide PX; Ottasept; Para-chloro-meta-xylenol; PCMX; Chloro-3,5-dimethylphenol; Chloro-3,5-xylenol; Chloro-5-hydroxy-m-xylene; Chloro-m-xylenol; Desson; Dimethyl-4-chlorophenol; Espadol; Septiderm-hydrochloride; PCMX; Xylenol, 4-chloro-.; 2-Chloro-m-xylenol; 4-Chloro-m-xylenol; Phenol, 4-chloro-3,5-dimethyl-; Ottasept; Desson; Espadol; Chloro-xylenol; Ottasept Extra; Husept Extra; p-Chloro-3,5-xylenol; Willenol V; 3,5-Dimethyl-4-chlorophenol; parachlorometaxylenol; Septiderm-Hydrochloride; Chloroxylenolum; Chlorxylenolum; Cloroxilenol; 2-Chloro-5-hydroxy-m-xylene; Dettol, liquid antiseptic; Nipacide MX; Parametaxylenol; RBA 777; 2-Chloro-5-hydroxy-1,3-dimethylbenzene; 4-Chloro-1-hydroxy-3,5-dimethylbenzene; C8H9ClO; 3,5-Xylenol, 4-chloro-; Caswell No. 218; Clorossilenolo [DCIT]; Chloroxylenol; PARA-CHLORO-META-XYLENOL; NSC 4971; Cloroxilenol [INN-Spanish]; Chloroxylenolum [INN-Latin]; UNII-0F32U78V2Q; 4-chloro-3,5-dimethyl-phenol; HSDB 7427; EINECS 201-793-8; 4-Chloro-3, 5-xylenol; EPA Pesticide Chemical Code 086801; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol, 99%; Clorossilenolo; Vionexus; CAS-88-04-0; Camel (pesticide); Ayrtol; Chloroxylenol [USAN:INN:BAN]; Nipacide PX; Chloroxylenol(USAN; Chloroxylenol [USAN:USP:INN:BAN]; PubChem19739; Spectrum_000138; 3, 4-chloro-; ACMC-209qqy; m-Xylenol, 4-chloro-; Para-chloro-meta-xylenol; G00014-Watson-Int; Para Chloro Meta Xylenol; Chloroxylenol (USP/INN); Chloroxylenol 88-04-0; 4-chloro-3,5dimethylphenol; p-Chloro-3,5-dimethylphenol; 3,5-Dimethy-4-Chloro phenol; PARA-CHLORO-META-XYLENOL; 3, 5-Dimethyl-4-chlorophenol; CHEMBL398440; ZINC1132; Para Chloro Meta Xylenol (PCMX); Pharmakon1600-01500182; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol purum; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol;PCMX; Name: 4-Chloro-3,5-dimethylphenol; Tox21_111305; 4-Chloro-3,5-xylenol;p-Chloro-m-xylenol; PCMX; SBI-0051310.P003; DB-028803; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol, purum, >=98.0% (T); Chloroxylenol, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard; Chloroxylenol, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard; Chloroxylenol, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material; 4-Chloro-3,5-xylenol; 4-Chloro-3-xylenol; 2-Chloro-m-xylenol; 2-Chloro-5-hydroxy-m-xylene; 2-Chloro-5-hydroxy-1,3-dimethylbenzene; 4-Chloro-3,5-dimethylphenol; Benzytol; Chloroxylenol; Dettol; Husept extra; Nipacide PX; PCMX; Ottasept; Para-chloro-meta-xylenol; PCMX; Chloro-3,5-dimethylphenol; Chloro-3,5-xylenol; Chloro-5-hydroxy-m-xylene; Chloro-m-xylenol; Desson; Dimethyl-4-chlorophenol; Espadol; Septiderm-hydrochloride; Xylenol, 4-chloro-.

 

 


PCMX

 

Para-kloro-meta-ksilenol (PCMX) olarak da bilinen kloroksilenol, cilt dezenfeksiyonunda ve cerrahi aletlerin temizliğinde alkolle birlikte kullanılan bir antiseptik ve dezenfektandır. [2] PCMX ayrıca bir dizi ev tipi dezenfektan ve yara temizleyicide kullanılmaktadır. [3] PCMX'in mikrobiyal hücre duvarlarını bozarak ve hücresel enzimleri inaktive ederek hareket ettiği düşünülmektedir ve diğer bazı mevcut ajanlardan daha az etkilidir. PCMX sıvı olarak mevcuttur.

 

PCMX'in Tarihçesi
PCMX ilk olarak 1927'de yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü Temel İlaçlar Listesinde yer almaktadır. [8] Dettol dahil olmak üzere bir dizi formülasyonda ve bir dizi marka adı altında satılmaktadır.
Oluşturulduktan kısa bir süre sonra paraklorometaksilenol daha sonra PCMX olarak adlandırıldı, ancak bunun kötü bir isim olduğu düşünüldü ve Dettol olarak yeniden adlandırıldı. Daha sonra 1932'de Britanya ve Hindistan'da pazarlandı. Üzerinde beyaz bir kılıç tasvir edilmiş yeşil bir şişe vardı. PCMX, bugüne kadar Arjantin ve Uruguay'da aynı tarzda şişede satılıyor.

 

 

PCMX'in Özellikleri
Yan etkiler genellikle azdır ancak cilt tahrişini içerebilir. [2] [5] Su veya alkol ile karıştırılarak kullanılabilir. PCMX, gram pozitif bakterilere karşı en etkilidir. [2] Hücre duvarını bozarak ve enzimlerin işlevini durdurarak çalışır.

 

 

PCMX Kullanımları
PCMX hastanelerde ve evlerde dezenfeksiyon ve sanitasyon için kullanılır. Ayrıca antibakteriyel sabunlarda, yara temizleme uygulamalarında ve Dettol sıvısı (kendine özgü kokusuna katkıda bulunduğu), krem ​​ve merhemler gibi ev tipi antiseptiklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. [13] Bağımsız laboratuvar testlerini takiben spesifik Dettol ürünleri Covid'e karşı etkililiğini göstermiştir. -19 virüs (SARS-CoV-2) kullanım talimatlarına uygun olarak kullanıldığında.

 

 

PCMX'in yan etkileri
PCMX insanlar için önemli ölçüde toksik değildir, pratik olarak kuşlar için toksik değildir ve tatlı su omurgasızları için orta derecede toksiktir. Balıklar, kediler ve bazı amfibiler için oldukça zehirlidir ve etraflarında kullanılmamalıdır. PCMX ciltte hafif tahriş edicidir ve bazı kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.
İnsan
PCMX'e aşırı maruz kalma, ölüme neden olma potansiyeline sahiptir. Yutulduğunda ve istemeden solunduğunda bile zehirli olabilir. Hong Kong'da acil serviste tedavi ile sonuçlanan (% 95'i kasıtlı olan) 177 Dettol yutma vakasını analiz eden tıbbi bir çalışma, "Dettol zehirlenmesinin hastaların% 7'sinde ölüm dahil ciddi komplikasyonlara neden olduğu" sonucuna varmıştır.
Hayvanlar
PCMX, özellikle kediler olmak üzere birçok hayvan için toksiktir. Fenolik bileşikler özellikle endişe vericidir çünkü kediler onları tam olarak metabolize edemezler. Bir kedi, ürünle temas ettikten sonra pençelerini yalayarak ürünü yutabilir.
Avustralya'da, PCMX spreyinin, 1935'te kötü kararların bir sonucu olarak Hawaii'den getirilen istilacı bir tür olan baston kurbağaları için öldürücü olduğu gösterilmiştir. Amfibinin baston böceğini kontrol edeceği umulmuştu, ancak içeride oldukça yıkıcı hale geldi. ekosistem. Dezenfektanın yakın mesafeden püskürtülmesinin kurbağaların hızlı ölümüne neden olduğu gösterilmiştir. PCMX, toksinlerin kalıcı olup olmadığı veya diğer Avustralya flora ve faunasına zarar verip vermediği bilinmemektedir.
Diğer Avustralya yaban hayatı türlerine yönelik potansiyel zararla ilgili endişeler nedeniyle, PCMX'in haşere kontrolü için bir ajan olarak kullanılması, 2011 yılında Çevre ve Koruma Bakanlığı tarafından Batı Avustralya'da yasaklanmıştır.

 

 

Toplum ve kültür
Bir dizi marka adı mevcuttur. PCMX, Dettol'ün aktif bileşenidir. PCMX, geri kalanı çam yağı, izopropanol, hint yağı, sabun ve sudan oluşan Dettol'ün toplam karışımının% 4.8'ini [19] içerir.

 

 

4-Kloro-3, 5-dimetilfenol olarak da adlandırılan kloroksilenol (PCMX) beyaz bir kristaldir. PCMX, güvenli, yüksek verimli, geniş spektrumlu ve düşük toksik bir antiseptiktir. PCMX, FDA tarafından onaylanan Gram-pozitif, Gram-negatif, epifit ve küflere karşı büyük bir etkiye sahiptir. PCMX iyi kimyasal stabiliteye sahiptir ve normal saklama koşullarında aktivitesini kaybetmez. Suda çözünürlük ağırlıkça% 0.03'tür, alkoller, eterler, poliglikoller vb. Gibi organik çözücülerde ve kişisel temiz bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan alkali hidroksit çözeltilerinde serbestçe çözünür.
Bu ürün (PCMX) düşük zehirli antibakteriyeldir, el temizleme deterjanı, sabun, kepek kontrol şampuanı ve sağlıklı ürünler gibi kişisel bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Losyonda ortak dozaj şu şekildedir: Sıvı deterjanda ağırlıkça% 0,5 ~ 1, Antibakteriyel deterjan içinde ağırlıkça% 1, dezenfektanda ağırlıkça% 4,5 ~ 5. Dahası, PCMX tutkal, boyama, tekstil, kağıt hamuru vb. Gibi başka alanlarda da kullanılmıştır.

 

Bu çalışma, nehirler Eyaleti, Port Harcourt metropolünde açık bir ortamda mezbahaların (mezbahalar) zeminlerinden alınan dört mikrobiyal izolat üzerinde% 10 ve% 20 konsantrasyonlarda paraklorometaksilenol (PCMX) ve aktif bileşeni olan klorksilenolün bakterisit ve fungisidal etkinliğini incelemektedir. Nijerya. Çalışma Ocak 2005 ile Haziran 2006 arasında gerçekleştirilmiştir. Agip, Trans -Amadi, Woji, Rumuodara ve Rumuokoro olmak üzere beş farklı mezbahadan izole edilen Vibrio türleri, Salmonella sp, Campylobacter sp ve Candida albicans'ın karışık kültürü: sırasıyla agar difüzyon ve tranditional plaka sayım yöntemlerini kullanarak bakterileri ve mantarları test edin. Dört mikrobiyal izolat, Omin, 10 dakika, 20 dakika, 30 dakika, 40, dakika, 50 dakika ve 60 dakika ile başlayan zaman aralıklarında söndürme maddesi (QAC) ilave edildikten sonra paraklorometaksilenol (PCMX) ve klorksilenole maruz bırakıldı. Varyans Analizi (ANOVA), bu dört izolatın test dezenfektanlarına direnci ve duyarlılığı üzerinden hesaplandı, sonuçlar test dezenfektanlarının bu test organizmaları üzerindeki etkinliğinde önemli bir fark olmadığını gösterdi. Bulgular, Vibrio, Salmonella ve Campylobacter'in, Dettol olarak da adlandırılan paraklorometaksilenol'e (PCMX) daha duyarlı olduğunu, Candida albicans'ın ise Klorksilenole daha duyarlı olduğunu gösterdi. Bu çalışmada da gözlemlenen kandidiyaz enfeksiyonu çapraz kontaminasyon yoluyla kurbanının vücudunda% 10 kloroxylenol ile yıkanarak halledilebilir.

 

Ortam sıcaklığında, izopropanol içindeki% 25'lik bir PCMX çözeltisi, paslanmaz çelik veya alüminyumu aşındırmaz. Pirinç, yumuşak çelik gibi biraz etkilenir. Hafif çelik, yalnızca izopropanolden biraz etkilenir.
PCMX, 24 saatten fazla ortam depolamasından kaynaklanan güneş ışığına ve neme maruz kaldığında stabildir. Ayrıca yüksek sıcaklıklarda (54 ° C) kararlıdır. Choroxylenol hidrolitik olarak stabildir.

 

 

PCMX'in İlaç Endikasyonu
PCMX'in terapötik kullanım için resmi olarak endike olduğu baskın tıbbi uygulamalar, kesiklerde, ısırmalarda, sokmalarda, sıyrıklarda ve antiseptik el temizleyici olarak kullanım için cilde bir uygulama olarak kullanılır.
PCMX, harici kullanım amaçlı antiseptik ve dezenfektan ürünlerin bir bileşeni olarak uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan ikame edilmiş bir fenoldür [L1999]. PCMX'in düşük konsantrasyonda geniş bir Gram pozitif ve Gram negatif bakteri aralığında bakterisidal olduğu bilinmektedir.

 

 

Emilim
İnsan deneklerde bir etanol / zeytinyağı aracı içinde 2 g p-PCMX'in dermal uygulanmasının ardından kanda hiçbir PCMX saptanmadı. 5 g'lık bir dozdan sonra sadece izler bulundu, 8 g sonra kanda 3 saat sonra% 1 mg (1 mg / dL) ve 24 saat sonra% 4 mg (4 mg / dL) bulundu [A32349] . 20 g'lık bir dozdan sonra, yarım saat sonra% 4 mg (4 mg / dL) ölçüldü ve 72 saatte% 1 mg (1 mg / dL) mevcuttu [A32349]. Antiseptik amaçlar için, PCMX'in cilde uygulandığında iyi emildiği kabul edilir.
Dağıtım Hacmi
PCMX dağılım hacmi ile ilgili mevcut tek veri, sağlıklı melez köpek deneklerine 200 mg intravenöz tek doz PCMX uygulandıktan sonra belirlenen ortalama 22.45 L'lik Vss'dir.
Boşluk
PCMX'in klerensine ilişkin mevcut tek veri, sağlıklı melez köpek deneklerine maddenin 200 mg intravenöz tek dozunu takiben 13.76 L / sa ortalama klirens oranıdır [L1989, L1993]. Ayrıca başka bir çalışmada, alkol / gliserin bir araç içinde bir insana 8 g PCMX dermal uygulandığında,% 11'i 48 saat içinde atılmıştır.

 

P-kloro-m-ksilenolün (PCMX) farmakokinetik ve metabolik profili, sırasıyla 200 ve 2000 mg PCMX'in intravenöz ve oral uygulamasından sonra sağlıklı melez köpeklerde incelenmiştir. ... Ortalama yarı ömür ve ortalama kalma süresi 1.84 ve 1.69 saatti. sırasıyla. Kararlı durumda görünen dağılım hacminin 22,4 litre ve plazma klirensi 14,6 litre / saat olarak tahmin edilmiştir. PCMX'in biyoyararlanımı% 21 idi. ... PCMX'in metabolit verileri, sistem öncesi bir eliminasyon sürecinin (ilk geçiş etkisi) de gerçekleştiğini göstermektedir. 500-, 200- ve 100-mg dozlarının intravenöz uygulamasından sonra PCMX plazma konsantrasyonlarının verilen dozla orantılı olduğu bulunmuştur.

 

Metabolizma / Metabolitler
Bazı hayvan çalışmaları, PCMX'in dermal uygulamasını takiben emilmenin Cmax = 1-2 saat ile hızlı olduğunu ve uygulanan maddenin böbrek yoluyla 24 saat içinde neredeyse tamamen ortadan kaldırılarak atıldığını göstermiştir. Atılan idrarda keşfedilen birincil metabolitler glukuronidler ve sülfatlardır [L1992]. Bazı PCMX monografları, farmakokinetik profilini, insan modelinde gözlemlendiği gibi, idrarda glukuronid metaboliti olarak hızla atılan başka bir antiseptik olan triklosan'a benzetmektedir. Ayrıca, intragluteal olarak 5 mg uygulanan bir insan denekte, 3 günde% 14'ü glukuronik asit ve% 17'si sülfürik asit ile atıldı. Vücuda emilen herhangi bir PCMX muhtemelen karaciğer tarafından büyük ölçüde metabolize edilir ve sülfat ve glukuronid konjugatları olarak esas olarak idrarla hızla atılır.

 

 

Bir çalışma, sağlıklı melez köpek deneklerinde 200 mg intravenöz tek doz PCMX'den sonra ortalama terminal yarılanma ömrünün ve ortalama kalış süresinin sırasıyla 1.7 ve 1.69 saat olduğunu tahmin etti. Alternatif olarak, bazı ürün monografları, PCMX'i benzer bir sıvı antiseptik olan triklosana benzetir; bu, insanda hesaplanan idrar atılım yarı ömrü yaklaşık 10 saattir.
Bir fenol antiseptik olarak, PCMX molekülünün hidroksil -OH gruplarının, bakterilerin hücre zarı üzerindeki belirli proteinlere bağlandığına ve bakteri hücresinin içeriğinin dışarı sızmasına izin verecek şekilde zarı bozduğuna inanılmaktadır [A1351]. Bu, PCMX'in bakteri hücresine girerek hücrenin işlevini devre dışı bırakmak için daha fazla protein ve enzimle daha fazla bağlanmasına izin verir [A1351]. Özellikle yüksek PCMX konsantrasyonlarında, hedeflenen bakteri hücrelerinin protein ve nükleik asit içeriği pıhtılaşır ve işlev görmeyi durdurarak hızlı hücre ölümüne yol açar.

 

 

TSCA'nın 8 (d) bölümü uyarınca, EPA model bir Sağlık ve Güvenlik Verisi Raporlama Kuralı ilan etti. Bölüm 8 (d) model kuralı, listelenen kimyasal maddeler ve karışımların üreticilerinin, ithalatçılarının ve işleyicilerinin EPA kopyalarını ve yayınlanmamış sağlık ve güvenlik çalışmaları listelerini sunmasını gerektirir. PCMX bu listeye dahildir.
FIFRA Bölüm 4 (g) (2) (A), Ajansın, bir aktif içerik maddesine ilişkin ilgili verilerin sunulmasının ardından, aktif bileşenleri içeren ürünlerin yeniden kayıt için uygun olup olmadığını belirlemesi çağrısında bulunur. Ajans, daha önce, PCMX aktif bileşenleri içeren ürünlerin yeniden kaydını desteklemek için gerekli jenerik (yani aktif içeriğe özgü) verilerin sunulmasını belirlemiş ve talep etmiştir. Ajans, bu jenerik verileri incelemesini tamamlamış ve verilerin, PCMX içeren tüm ürünlerin yeniden kaydını desteklemek için yeterli olduğunu belirlemiştir.
Belirli kullanımlar için reçetesiz (OTC) sunulan belirli aktif bileşenleri içeren ilaç ürünleri. Aşağıda tarif edildiği gibi, çeşitli kullanımlar için OTC ilaç ürünlerinde bir dizi aktif bileşen mevcuttur. Bununla birlikte, halihazırda mevcut olan kanıtlara dayanarak, belirtilen kullanımlar için bu bileşenlerin güvenlik ve etkililiğinin genel olarak tanınmasını sağlamak için yetersiz veri vardır: PCMX topikal akne ilaç ürünlerine dahil edilmiştir.

 

 

PCMX'in Toksisite Özeti
PCMX, genellikle topikal olarak kullanılmak üzere tasarlanmış temizleyiciler, dezenfektanlar veya antiseptikler olarak çeşitli sıvılarda veya kremlerde aktif bir bileşen olarak kullanıldığından, bu tür sıvıların kullanımının - uygun şekilde kullanıldıklarında - olası değildir. herhangi bir tıbbi soruna neden olacak şekilde yutulabilecek yeterli hacim [L1992]. Kaza sonucu göz teması olması durumunda, Luke ile ılık su [L1992] oldu. PCMX'in, maddenin normal kullanımı sırasında absorbe edilmesi muhtemel olanlardan çok daha yüksek dozaj seviyelerinde bile, düşük bir sistemik toksisiteye sahip olduğu bilinmektedir.

 

 

PCMX'in Çevresel Kaderi / Maruz Kalma Özeti
PCMX'in antibakteriyel, mikrop öldürücü, antiseptik ve küf önleme olarak üretimi ve kullanımı, çeşitli atık akışları yoluyla çevreye salınmasına neden olabilir. Havaya bırakılırsa, 20 ° C'de 0,1 mm Hg'lik bir buhar basıncı, PCMX'in atmosferde yalnızca bir buhar olarak var olacağını gösterir. Buhar fazlı PCMX, fotokimyasal olarak üretilen hidroksil radikalleri ile reaksiyona girerek atmosferde bozunacaktır; Havadaki bu reaksiyonun yarı ömrünün 5,8 saat olduğu tahmin edilmektedir. PCMX,> 290 nm dalga boylarında absorbe etmez ve 24 saate kadar güneş ışığına dayanıklı olduğu bildirilmiştir. Toprağa salınırsa, PCMX'in tahmini 1400 Koç'a göre düşük hareketliliğe sahip olması beklenir. Nemli toprak yüzeylerinden buharlaşmanın, 5.1X10-7 atm-cu m / mol olarak tahmin edilen Henry Yasası sabitine dayanan önemli bir kader süreci olması beklenmemektedir. PCMX'in buhar basıncına bağlı olarak kuru toprak yüzeylerinden uçması beklenmemektedir. Su yüzeylerinden buharlaşmanın, bu bileşiğin tahmini Henry Yasası sabitine dayanan önemli bir kader süreci olması bekleniyor. Model nehir ve model göl için tahmini volatilizasyon yarı ömürleri sırasıyla 10 saat ve 9 gündür. PCMX'in bozunması, diğer fenol türevlerinden daha yavaş görünmektedir. Kanalizasyon çalışmaları, 2 gün sonra orijinal bileşiğin% 80-95'inin kaldığını ve 7 gün sonra% 60-70'inin kaldığını göstermiştir. Bu, 7 gün boyunca aktif çamurda% 40'tan daha az bozulma gösteren diğer çalışmalarla tutarlıdır. Suya salınırsa, PCMX'in tahmini Koc'a göre askıda katılara ve çökeltiye adsorbe olması beklenmez. 66 tahmini BCF, suda yaşayan organizmalardaki biyokonsantrasyon potansiyelinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Hidrolizin önemli bir çevresel kader süreci olması beklenmemektedir çünkü bu bileşik, çevresel koşullar altında hidrolize olan fonksiyonel gruplardan yoksundur. PCMX'e mesleki maruziyet, PCMX'in üretildiği veya kullanıldığı işyerlerinde bu bileşiğin solunması ve deri yoluyla temas etmesi yoluyla meydana gelebilir. Genel popülasyona maruz kalmanın en olası yolu, antibakteriyel olarak PCMX içeren sabunlar veya temizlik ürünleri kullanırken cilt temasıdır. Daha küçük bir popülasyon, aktif bileşen olarak PCMX içeren ilaçlar alırken PCMX'e maruz kalabilir.

 

 

PCMX'in antibakteriyel, mikrop öldürücü, antiseptik ve küf önleme (1) olarak üretimi ve kullanımı, çeşitli atık akışları (SRC) yoluyla çevreye salınmasına neden olabilir.
KARASAL FATE: Bir sınıflandırma şemasına (1) dayanarak, 3,27 (2) log Kow ve regresyondan türetilmiş bir denklemden (3) belirlenen tahmini Koc değeri 1,400 (SRC), PCMX'in düşük olması beklendiğini gösterir. toprakta hareketlilik (SRC). Nemli toprak yüzeylerinden PCMX'in buharlaşmasının, bir parça sabiti tahmin yöntemi kullanılarak türetilen 5.1X10-7 atm-cu m / mol (SRC) tahmini Henry Yasası sabiti verildiğinde önemli bir kader süreci (SRC) olması beklenir (4). PCMX'in buhar basıncına (4) bağlı olarak kuru toprak yüzeylerinden (SRC) uçması beklenmemektedir. PCMX'in degradasyonu diğer fenol türevlerinden daha yavaş görünmektedir (5,6). Kanalizasyon çalışmaları, 2 gün sonra orijinal bileşiğin% 95-80'inin kaldığını ve 7 gün sonra% 60-70'inin kaldığını göstermiştir (5). Bu, 7 gün boyunca aktif çamurda% 40'tan az bozulma gösteren diğer çalışmalarla tutarlıdır (6).
ATMOSFERİK KADER: Atmosferdeki yarı uçucu organik bileşiklerin bir gaz / partikül bölünmesi modeline göre (1), 25 ° C'de 1.8X10-3 mm Hg tahmini buhar basıncına (SRC) sahip olan PCMX, bir fragmandan belirlenmiştir. sabit yöntem (2), ortam atmosferinde sadece bir buhar olarak bulunması beklenmektedir. Buhar fazlı PCMX, atmosferde fotokimyasal olarak üretilen hidroksil radikalleri (SRC) ile reaksiyona girerek bozulur; Bu reaksiyonun havada yarılanma ömrü, bir yapı tahmin yöntemi kullanılarak türetilen 25 ° C'de 6.7X10-11 cu cm / molekül-saniye hız sabitinden hesaplanan 6 saat (SRC) olarak tahmin edilmektedir. (3). PCMX,> 290 nm (4) dalga boylarında soğuran kromoforlar içermez ve 24 saate kadar güneş ışığına karşı stabil olduğu bildirilmiştir (5).

 

 

PCMX'in fotokimyasal olarak üretilen hidroksil radikalleri ile buhar fazı reaksiyonunun hız sabiti, bir yapı tahmin yöntemi (1) kullanılarak 25 ° C'de (SRC) 6.7X10-11 cu cm / molekül-saniye olarak tahmin edilmiştir. Bu, cu cm (1) başına 5X10 + 5 hidroksil radikallik atmosferik konsantrasyonda yaklaşık 5,8 saatlik bir atmosferik yarı ömre karşılık gelir. Çevresel koşullar altında hidrolize olan fonksiyonel grupların bulunmaması nedeniyle PCMX'in ortamda hidrolize uğraması beklenmemektedir (2). PCMX,> 290 nm (3) dalga boylarında absorbe etmez ve 24 saate kadar güneş ışığına dayanıklı olduğu bildirilmiştir (4).
3.27 (1) log Kow ve regresyondan türetilmiş denklem (2) kullanılarak PCMX (SRC) için 66 değerinde tahmini bir BCF hesaplandı. Bir sınıflandırma şemasına (3) göre, bu BCF, bileşiğin organizma (SRC) tarafından metabolize edilmemesi koşuluyla, suda yaşayan organizmalardaki biyokonsantrasyon potansiyelinin orta (SRC) olduğunu ileri sürmektedir.
PCMX'in Koc değerinin, 3.27 (1) log Kow ve regresyondan türetilmiş bir denklem (2) kullanılarak 1.400 (SRC) olduğu tahmin edilmektedir. Bir sınıflandırma şemasına (3) göre, bu tahmini Koc değeri, PCMX'in toprakta düşük hareketliliğe sahip olmasının beklendiğini göstermektedir.

 

 

PCMX için Henry Yasası sabiti, bir parça sabiti tahmin yöntemi (1) kullanılarak 5.1X10-7 atm-cu m / mol (SRC) olarak tahmin edilir. Bu Henry Yasası sabiti, PCMX'in esas olarak nemli toprak ve su yüzeylerinden uçucu olmayacağının beklendiğini gösterir (2). PCMX'in, fragman sabiti yöntemiyle belirlenen 1.8X10-3 mm Hg (SRC) tahmini buhar basıncına dayalı olarak kuru toprak yüzeylerinden (SRC) buharlaşması beklenmemektedir (3).
PCMX'e mesleki maruziyet, PCMX'in üretildiği veya kullanıldığı işyerlerinde (SRC) bu bileşiğin solunması ve deri yoluyla temas yoluyla meydana gelebilir. Genel popülasyona maruz kalmanın en olası yolu, sabunlar veya antibakteriyel (SRC) olarak PCMX içeren temizlik ürünleri kullanılırken deri temasıdır. Daha küçük bir popülasyon, aktif bileşen olarak PCMX içeren ilaçlar alırken PCMX'e maruz kalabilir (1).

 

Para-klorometasilenolün (PCMX) geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivitesi ve yanık yarasının bakteriyel kontrolü için ek topikal ajanlara duyulan ihtiyaç nedeniyle, PCMX bir in vitro topikal antimikrobiyal duyarlılık kuyu tahlil sisteminde test edilmiştir. Test için, akut yanık hastalarının yaralarından 50 Staphvlococcus aureus suşundan ve çeşitli gram-negatif mikroorganizmaların 100 suşundan elde edilen veriler izole edilmiştir. Sonuçlar, P. aeruginosa dışındaki organizmalar tarafından kolonize edilen yanıkların tek bir ajan olarak PCMX ile tedavi edilebileceğini, buna karşılık kolonize olmayan yanık yaralarının PCMX ve anli-Pseudomonas aktivitesine sahip bir antimikrobiyal karışımıyla tedavi edilebileceğini göstermiştir. Alternatif olarak, PCMX, organizmaların rastgele direnç gösterdiği ve böylece aktivite spektrumlarını genişleten antimikrobiyallerle karıştırılabilir. Bu nedenle, PCMX'in topikal bir antimikrobiyal preparat olarak daha fazla test edilmesi ve geliştirilmesi gerekli görünmektedir.

 

Para-Chloro-Meta-Xylenol (PCMX), antiseptik ve dezenfektandır. Deri dezenfeksiyonu ve cerrahi aletlerin temizliğinde kullanılır. Ayrıca bir dizi ev tipi dezenfektan ve yara temizleyicide kullanılır.
PCMX, yapıştırıcılar, emülsiyonlar, boyalar, soğutma sıvıları, yapıştırıcılar, kozmetikler, saç kremi ve deodorantlar gibi hijyen ürünleri, topikal ilaçlar, idrar antiseptikleri ve metal işleme sıvılarında bakteri, yosun ve mantarları kontrol etmek için koruyucu olarak kullanılan antimikrobiyal bir kimyasal bileşiktir. . Sıvı PCMX solüsyonları yaraları, sıyrıkları ve apseleri temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılırken, kremler kesikler, çizikler, böcek ısırıkları ve yanıklar için kullanılır. Tozlar ayak problemlerini ve cilt iltihaplarını tedavi etmek için kullanılır.

 

 

PCMX'in Kullanım Alanları:
Soğutma sıvıları, kremler, topikal ve idrar antiseptiklerinde koruyucu. Kloroxylenol (PCMX) çok çeşitli bakterilere karşı etkilidir. Sıvılar, apselerin yanı sıra yaraların ve sıyrıkların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için kullanılır. Kremler kesik, çizik, böcek ısırması, yanık ve benzeri sorunlarda kullanılmaktadır. Tozlar, ayaklarda oluşan tinea problemlerini ve cilt iltihaplarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca farmasötik ürünlerde, saç kremlerinde, tuvalet ve deodorantlarda, sabunlar, elektrokardiyogram macunu vb.
Kloroksilenol veya para-kloro-meta-ksilenol (PCMX), cilt dezenfeksiyonu ve cerrahi aletler için kullanılan antiseptik ve dezenfektan bir ajandır. PCMX, antibakteriyel sabunlarda, yara temizleme uygulamalarında ve ev tipi antiseptiklerde bulunur. Halofenolün, fenolik yapısı nedeniyle hücre duvarını bozduğu Gram pozitif bakterilere karşı en etkili olduğu gösterilmiştir 1. PCMX, Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesinde yer almaktadır.

 

 

PCMX, harici kullanım amaçlı antiseptik ve dezenfektan ürünlerin bir bileşeni olarak uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan ikame edilmiş bir fenoldür. Düşük konsantrasyonda çok çeşitli Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere karşı bakterisidal olduğu bilinmektedir.
Bir fenol antiseptik olarak, PCMX molekülünün hidroksil -OH gruplarının bakterilerin hücre zarı üzerindeki belirli proteinlere bağlandığına ve bakteri hücresinin içeriklerinin dışarı sızmasına izin verecek şekilde zarı bozduğuna inanılmaktadır. Bu, PCMX'in bakteri hücresine girerek hücrenin işlevini devre dışı bırakmak için daha fazla protein ve enzimle daha fazla bağlanmasına izin verir. Özellikle yüksek PCMX konsantrasyonlarında, hedeflenen bakteri hücrelerinin protein ve nükleik asit içeriği pıhtılaşır ve işlev görmeyi durdurarak hızlı hücre ölümüne yol açar.
Dağıtım hacmi
PCMX dağılım hacmi ile ilgili mevcut tek veri, sağlıklı melez köpek deneklere 6,8 200 mg intravenöz tek doz PCMX uygulandıktan sonra belirlenen 22.45 L ortalama Vss'dir.

 

 

Protein bağlama
Bir çalışma, PCMX'in protein bağlanmasını serum albümini için yaklaşık% 85,2 +/-% 2,32 ve tüm insan serumu için% 89,8 +/-% 2,99 olarak belirlemiştir.
Metabolizma
Bazı hayvan çalışmaları, PCMX'in dermal uygulamasını takiben emilmenin Cmax = 1-2 saat ile hızlı olduğunu ve uygulanan maddenin böbrek yoluyla 24 saat içinde neredeyse tamamen ortadan kaldırılarak atıldığını göstermiştir. Atılan idrarda keşfedilen birincil metabolitler, glukuronidler ve sülfatlardır. Bazı PCMX monografları, farmakokinetik profilini, insan modelinde gözlemlendiği gibi, idrarda glukuronid metaboliti olarak hızla atılan başka bir antiseptik olan triklosan'a benzetmektedir.
Ayrıca, intragluteal olarak 5 mg uygulanan bir insan denekte, 4. günde% 14'ü glukuronik asit ve% 17'si sülfürik asit ile atıldı.
Vücuda emilen herhangi bir PCMX muhtemelen karaciğer tarafından büyük ölçüde metabolize edilir ve sülfat ve glukuronid konjugatları olarak esas olarak idrarla hızla atılır.

 

 

PCMX'in ortadan kaldırılma yolu
Ana atılım yolu muhtemelen idrarda 8,7 olmakla birlikte, bazı miktarlar safrada bulunabilir ve ekshale edilen havada izler bulunabilir.
Yarım hayat
Bir çalışma, sağlıklı melez köpek deneklerinde 200 mg intravenöz tek doz PCMX'den sonra ortalama terminal yarı ömrü ve ortalama kalış süresinin sırasıyla 1.7 ve 1.69 saat olduğunu tahmin etti, 6,8. Alternatif olarak, bazı ürün monografları, PCMX'i benzer bir sıvı antiseptik olan triklosana benzetir; bu, insanda hesaplanan idrar atılım yarı ömrü yaklaşık 10 saattir.
PCMX'in açıklığı
PCMX'in klirensine ilişkin mevcut tek veri, sağlıklı melez köpek deneklerine maddenin 200 mg intravenöz tek dozunu takiben 13.76 L / sa ortalama klirens oranıdır.
Ayrıca başka bir çalışmada, alkol / gliserin bir araç içinde bir insana 8 g PCMX dermal uygulandığında,% 11'i 48 saat içinde atılmıştır.

 

 

PCMX'in toksisitesi
PCMX, genellikle topikal olarak kullanılmak üzere tasarlanmış temizleyiciler, dezenfektanlar veya antiseptikler olarak çeşitli sıvılarda veya kremlerde aktif bir bileşen olarak kullanıldığından, bu tür sıvıların kullanımının - uygun şekilde kullanıldıklarında - olası değildir. Herhangi bir tıbbi soruna neden olacak kadar yutulabilecek yeterli hacim 7. Kaza ile göz teması halinde, Luke ile ılık su 7.
PCMX'in, maddenin normal kullanımı sırasında absorbe edilmesi muhtemel olanlardan çok daha yüksek dozaj seviyelerinde bile, düşük bir sistemik toksisiteye sahip olduğu bilinmektedir.

 

 

Aşırı dozda ilaç
% 4.8 PCMX, çam yağı ve izopropil alkol içeren yaygın bir ev dezenfektanı olan oral PCMX sıvısı ile pek çok zehirlenme vakası olmuştur [4-8]. PCMX, Hong Kong'da kendi kendine zehirlenmeye bağlı hastane başvurularının% 10'unda yer aldı. 67 olgunun retrospektif bir çalışmasında, ciddi komplikasyonlar nispeten yaygındı (% 8) ve bunlar arasında PCMX'in mide içeriği ile aspirasyonu, pnömoni, kardiyopulmoner arrest, bronkospazm, yetişkin solunum sıkıntısı sendromu ve üst hava yolu tıkanıklığı ile birlikte şiddetli laringeal ödem ile sonuçlandı. 89 hastadan beşinde kahve renkli veya kanlı kusmuk şeklinde minör hematemez gelişti [6]. Bir hastaya, yatışından sonraki gün yemek borusu ve midede kimyasal yanık belirtileri gösteren gastroskopi yapıldı. 11. günde başka bir hastada özofagus darlığını dışlamak için yapılan gastroskopide herhangi bir anormallik görülmedi. Hematemezli tüm hastalar tamamen iyileşti. Yazarlar, PCMX alımından sonra üst gastrointestinal kanamanın hafif olma ve kendi kendini sınırlama eğiliminde olduğunu öne sürmektedir. Bilinç bozukluğu olan hastalarda aspirasyon riskini artırabilecek gastroskopi, diğer gastrointestinal kanama nedenlerinden şüphelenilmedikçe gerekli değildir. Ayrıca, PCMX zehirlenmesi, muhtemelen hastaların% 88'inde gastrointestinal lavaj kullanımından ve% 62'sinde kusmadan kaynaklanan artmış aspirasyon riski ile ilişkilendirilebilir.
200-500 ml PCMX içen 121 hastadan üçünde, plazma üre ve kreatinin artışı ile kanıtlandığı üzere böbrek yetmezliği gelişti [7]. Bu hastalardan ikisinde ayrıca pnömoniye yol açan aspirasyon ve yetişkinlerde solunum sıkıntısı sendromu gibi ciddi komplikasyonlar da vardı; biri öldü. Böbrek yetmezliği, yalnızca nispeten büyük miktarlarda PCMX yutulduğunda gözlenir [7].

 

 

PCMX, kozmetik ürünlerde yüzde 5.0'a varan konsantrasyonlarda antimikrobiyal olarak kullanılır. İnsan derisi ve gastrointestinal sistem yoluyla emilir. PCMX ile formüle edilmiş bir ürünün bir insan tarafından oral yoldan alınmasının ardından, idrarda hem serbest hem de konjuge PCMX saptandı.
Yüzde 100 konsantrasyondaki PCMX, tavşan gözü için orta derecede tahriş edici iken, yüzde 0.1 sulu PCMX çözeltisi, tavşan derisi için tahriş edici değildir. PCMX, hem metabolik aktivasyon ile hem de olmadan Salmonella mutajenez testinde mutajenik değildi. Kanserojenlik veya yeterli teratojenite çalışmaları rapor edilmemiştir.
Klinik çalışmalarda, yüzde 1'e kadar Kloroksileno1 içeren formülasyonlar hassaslaştırıcı değildi ve esas olarak cildi tahriş etmedi. Yüzde 1 .O PCMX'e maruz kalan 1752 dermatit hastasında cilt hassaslaşması insidansı yüzde 1 .O'dan azdı. Bu raporda yer alan mevcut bilgilere dayanarak, PCMX'in mevcut kullanım uygulamalarında bir kozmetik bileşen olarak güvenli olduğu sonucuna varılmıştır.

 

 


PCMX

 

Chloroxylenol, also known as para-chloro-meta-xylenol (PCMX), is an antiseptic and disinfectant which is used for skin disinfection, and together with alcohol for cleaning surgical instruments.[2] PCMX is also used within a number of household disinfectants and wound cleaners.[3] PCMX is thought to act by disrupting microbial cell walls and inactivating cellular enzymes, and is less effective than some other available agents. PCMX is available as a liquid.

 

History of PCMX
PCMX was first made in 1927. It is on the World Health Organization's List of Essential Medicines.[8] It is sold in a number of formulations and under a number of brand names, including Dettol.
Soon after it was created parachlorometaxylenol was then called PCMX, but this was thought to be a poor name and it was renamed Dettol. Then in 1932 it was marketed in Britain and in India. It had a white on green bottle with a white sword depicted. PCMX is sold, in the same style bottle, in Argentina and Uruguay to this day.

 

 

Properties of PCMX
Side effects are generally few but can include skin irritation.[2][5] It may be used mixed with water or alcohol. PCMX is most effective against gram-positive bacteria.[2] It works by disruption of the cell wall and stopping the function of enzymes.

 

 

Uses of PCMX
PCMX is used in hospitals and households for disinfection and sanitation. It is also commonly used in antibacterial soaps, wound-cleansing applications and household antiseptics such as Dettol liquid (to which it contributes its distinctive odor), cream and ointments.[13]Following independent laboratory testing specific Dettol products have demonstrated effectiveness against the Covid-19 virus (SARS-CoV-2) when used in accordance with the directions for use.

 

 

Side effects of PCMX
PCMX is not significantly toxic to humans, is practically non-toxic to birds, and is moderately toxic to freshwater invertebrates. It is highly toxic to fish, cats, and some amphibians and should not be used around them. PCMX is a mild skin irritant and may trigger allergic reactions in some individuals.
Humans
Excessive exposure to PCMX has the potential for causing death. It can be poisonous when swallowed and even when it is unintentionally inhaled. A medical study in Hong Kong which analyzed 177 cases of Dettol ingestion that resulted in emergency department treatment (95% of which were intentional), concluded that "Dettol poisoning resulted in serious complications in 7% of patients, including death."
Animals
PCMX is toxic to many animals, especially cats. Phenolic compounds are of particular concern because cats are unable to fully metabolize them. A cat may swallow the product by licking its paws after they have come into contact with it.
In Australia, PCMX spray has been shown to be lethal to cane toads, an invasive species that was introduced from Hawaii as a result of bad judgment in 1935. It had been hoped that the amphibian would control the cane beetle but it became highly destructive within the ecosystem. Spraying the disinfectant at close range has been shown to cause rapid death to toads. PCMX is not known whether the toxins are persistent or whether they harm other Australian flora and fauna.
Owing to concerns over potential harm to other Australian wildlife species, the use of PCMX as an agent for pest control was banned in Western Australia by the Department of Environment and Conservation in 2011.

 

 

Society and culture
A number of brand names are available. PCMX is the active ingredient in Dettol. PCMX comprises 4.8% of Dettol's total admixture,[19] with the rest made up by pine oil, isopropanol, castor oil, soap and water.

 

 

Chloroxylenol (PCMX) also called 4-Chloro-3, 5-dimethylphenol, is a white crystal. PCMX is a secure, high-efficient, broad spectrum and low-toxic antiseptic. PCMX has large potency to Gram-positive, Gram-negative, epiphyte and mildew approved by FDA . PCMX has good chemical stability and doesn't lose the activity in normal storage conditions. Solubility in water is 0.03 wt%, freely soluble in organic solvent such as alcohols, ethers, polyglycols, etc. and solutions of alkali hydroxides frequently used in personal clean care products.
This product (PCMX) is low-poison antibacterial, frequently used in personal care products such as hand - cleaning detergent, soap, dandruff control shampoo and healthy products, etc. Common dosage in lotion as follows: 0.5~1wt% in liquid detergent, 1wt% in antibacterial handing detergent, 4.5~5 wt% in disinfectant. What's more, PCMX has been used in other fields such as glue, painting, textile, pulp, etc.

 

This study examines the bactericidal and fungicidal efficiency of parachlorometaxylenol (PCMX) and its active ingredient, chlorxylenol at 10% and 20% concentrations, on four microbial isolates from abattoirs' (slaughter houses) floors in an open environment in Port Harcourt metropolis, Rivers State Nigeria. The study was carried out between the months of January 2005 and June 2006. Mixed culture of Vibrio species, Salmonella sp, Campylobacter sp and Candida albicans isolated from five different abattoirs: Agip, Trans -Amadi, Woji, Rumuodara and Rumuokoro: were used as test bacteria and fungi respectively, using agar diffusion and tranditional plate count methods. The four microbial isolates were exposed to parachlorometaxylenol (PCMX) and chlorxylenol after the addition of quenching agent (QAC), at time interval starting from Omin, lOmin, 20min, 30min, 40,min, 50min,and 60min. Analysis of Variance (ANOVA) was calculated on the resistance and the susceptibility of these four isolates to the test disinfectants, the results showed that there was no significant difference in the test disinfectants effectiveness on these test organisms. The findings showed that Vibrio, Salmonella and Campylobacter were more sensitive to parachlorometaxylenol (PCMX) also called Dettol, while Candida albicans was more sensitive to Chlorxylenol. Also observed from this work is candidiasis infection through cross-contamination can be taken care of in the body of its victim by washing in 10% chloroxylenol.

 

At ambient temperature, a 25% solution of PCMX in isopropanol is not corrosive to stainless steel or aluminum. Brass is slightly affected as is mild steel. Mild steel is slightly affected by isopropanol alone.
PCMX is stable when exposed to sunlight and humidity from ambient storage over 24 hours. It is also stable at elevated temperatures (54 °C). Choroxylenol is hydrolytically stable.

 

 

Drug Indication of PCMX
The predominant medical applications for which PCMX is formally indicated for therapeutic use is as an application to the skin for use in cuts, bites, stings, abrasions, and for use as antiseptic hand cleaner.
PCMX is a substituted phenol which has been widely used for many years as an ingredient of antiseptic and disinfectant products intended for external use [L1999]. PCMX is known to be bactericidal in low concentration to a wide range of Gram positive and Gram negative bacteria.

 

 

Absorption
No PCMX was detected in the blood following the dermal administration of 2 g of p-PCMX in an ethanol/olive oil vehicle in human subjects. After a dose of 5 g, only traces were found, after 8 g, 1 mg % (1 mg/dL) was found in the blood after 3 hours, and 4 mg % (4 mg/dL) after 24 hours [A32349]. After a dose of 20 g, 4 mg % (4 mg/dL) was measured after half an hour, and 1 mg % (1 mg/dL) was present at 72 hours [A32349]. For antiseptic purposes, PCMX is considered to be well-absorbed when applied to the skin.
Volume of Distribution
The only data available regarding the volume of distribution of PCMX is the mean Vss of 22.45 L determined after 200 mg intravenous single dose of PCMX was administered to healthy mongrel dog subjects.
Clearance
The only data available regarding the clearance of PCMX is the mean clearance rate of 13.76 L/hr following a 200 mg intravenous single dose of the substance into healthy mongrel dog subjects [L1989, L1993]. Moreover, in another study, when 8 g of PCMX was administered dermal on a human subject in an alcohol/glycerin vehicle, 11% was excreted in 48 hours.

 

The pharmacokinetic and metabolic profile of p-chloro-m-xylenol (PCMX) was studied in healthy mongrel dogs after intravenous and oral administration of single doses of 200 and 2000 mg of PCMX, respectively. ... The mean half-life and mean residence time were 1.84 and 1.69 hr. respectively. The apparent volume of distribution at steady state was estimated to be 22.4 liters, and the plasma clearance was 14.6 liters/hr. The bioavailability of PCMX was 21%. ... PCMX's metabolite data show that a presystemic elimination process (first-pass effect) is also occurring. PCMX plasma concentrations after intravenous administration of 500-, 200-, and 100-mg doses were found to be proportional to the dose given.

 

Metabolism/Metabolites
Certain animal studies have shown that following dermal application of PCMX, that the absorption was rapid with a Cmax = 1-2 hours, and that the administered substance was excreted via the kidney with almost complete elimination within 24 hours. The primary metabolites discovered in the excreted urine were glucuronides and sulfates [L1992]. Some PCMX monographs liken its pharmacokinetic profile to that of another antiseptic - triclosan - which is rapidly excreted in the urine also as a glucuronide metabolite, as observed in the human model. Moreover, In one human subject administered 5 mg intragluteally, 14% was excreted with glucuronic acid and 17% with sulfuric acid at 3 days. Any PCMX absorbed into the body is likely extensively metabolized by the liver and rapidly excreted, mainly in the urine, as sulphate and glucuronide conjugates.

 

 

One study estimated the mean terminal half-life and mean residence time after a 200 mg intravenous single dose of PCMX in healthy mongrel dog subjects to be 1.7 and 1.69 hours, respectively. Alternatively, some product monographs liken PCMX to a similar liquid antiseptic, triclosan, whose calculated urinary excretion half-life in man is approximately 10 hours.
As a phenol antiseptic, it is believed that the hydroxyl -OH groups of the PCMX molecule binds to certain proteins on the cell membrane of bacteria, and disrupts the membrane so as to allow the contents of the bacterial cell to leak out [A1351]. This allows PCMX to enter the bacterial cell to bind further with more proteins and enzymes to disable the cell's functioning [A1351]. At particularly high concentrations of PCMX, the protein and nucleic acid content of targeted bacterial cells become coagulated and cease to function, leading to rapid cell death.

 

 

Pursuant to section 8(d) of TSCA, EPA promulgated a model Health and Safety Data Reporting Rule. The section 8(d) model rule requires manufacturers, importers, and processors of listed chemical substances and mixtures to submit to EPA copies and lists of unpublished health and safety studies. PCMX is included on this list.
Section 4(g)(2)(A) of FIFRA calls for the Agency to determine, after submission of relevant data concerning an active ingredient, whether products containing the active ingredients are eligible for reregistration. The Agency has previously identified and required the submission of the generic (i.e. active ingredient specific) data required to support reregistration of products containing PCMX active ingredients. The Agency has completed its review of these generic data, and has determined that the data are sufficient to support reregistration of all products containing PCMX.
Drug products containing certain active ingredients offered over-the-counter (OTC) for certain uses. A number of active ingredients have been present in OTC drug products for various uses, as described below. However, based on evidence currently available, there are inadequate data to establish general recognition of the safety and effectiveness of these ingredients for the specified uses: PCMX is included in topical acne drug products.

 

 

Toxicity Summary of PCMX
As PCMX is predominantly employed as an active ingredient in various liquids or creams as cleaners, disinfectants, or antiseptics that are generally designed to be used topically, it is widely accepted that the use of such liquids - when used appropriately - is unlikely to present a sufficient volume that could be ingested to cause any medical problems [L1992]. In the event of accidental eye contact, was with Luke warm water [L1992]. PCMX is known to have a low systemic toxicity, even at dosage levels many times higher that those likely to be absorbed during normal usage of the agent.

 

 

Environmental Fate/Exposure Summary of PCMX
PCMX's production and use as an antibacterial, germicide, antiseptic and in mildew prevention may result in its release to the environment through various waste streams. If released to air, a vapor pressure of 0.1 mm Hg at 20 °C indicates PCMX will exist solely as a vapor in the atmosphere. Vapor-phase PCMX will be degraded in the atmosphere by reaction with photochemically-produced hydroxyl radicals; the half-life for this reaction in air is estimated to be 5.8 hours. PCMX does not absorb at wavelengths >290 nm and has been reported to be stable to sunlight for up to 24 hours. If released to soil, PCMX is expected to have low mobility based upon an estimated Koc of 1,400. Volatilization from moist soil surfaces is not expected to be an important fate process based upon an estimated Henry's Law constant of 5.1X10-7 atm-cu m/mole. PCMX is not expected to volatilize from dry soil surfaces based upon its vapor pressure. Volatilization from water surfaces is expected to be an important fate process based upon this compound's estimated Henry's Law constant. Estimated volatilization half-lives for a model river and model lake are 10 hours and 9 days, respectively. Degradation of PCMX appears to be slower than other phenol derivatives. Studies in sewage showed 80-95% of the original compound remaining after 2 days and 60-70% remaining after 7 days. This is consistent with other studies that showed less than 40% degradation in activated sludge over 7 days. If released into water, PCMX is not expected to adsorb to suspended solids and sediment based upon the estimated Koc. An estimated BCF of 66 suggests the potential for bioconcentration in aquatic organisms is moderate. Hydrolysis is not expected to be an important environmental fate process since this compound lacks functional groups that hydrolyze under environmental conditions. Occupational exposure to PCMX may occur through inhalation and dermal contact with this compound at workplaces where PCMX is produced or used. The most likely route of exposure to the general population is through dermal contact when using soaps or cleaning products that contain PCMX as an antibacterial. A smaller population may be exposed to PCMX when taking medications that contain PCMX as an active ingredient.

 

 

PCMX's production and use as an antibacterial, germicide, antiseptic and in mildew prevention(1) may result in its release to the environment through various waste streams(SRC).
TERRESTRIAL FATE: Based on a classification scheme(1), an estimated Koc value of 1,400(SRC), determined from a log Kow of 3.27(2) and a regression-derived equation(3), indicates that PCMX is expected to have low mobility in soil(SRC). Volatilization of PCMX from moist soil surfaces is expected to be an important fate process(SRC) given an estimated Henry's Law constant of 5.1X10-7 atm-cu m/mol(SRC), derived using a fragment constant estimation method(4). PCMX is not expected to volatilize from dry soil surfaces(SRC) based upon its vapor pressure(4). Degradation of PCMX appears to be slower than other phenol derivatives(5,6). Studies in sewage showed 95-80% of the original compound remaining after 2 days and 60-70% remaining after 7 days(5). This is consistent with other studies that showed less than 40% degradation in activated sludge over 7 days(6).
ATMOSPHERIC FATE: According to a model of gas/particle partitioning of semivolatile organic compounds in the atmosphere(1), PCMX, which has an estimated vapor pressure of 1.8X10-3 mm Hg at 25 °C(SRC), determined from a fragment constant method(2), is expected to exist solely as a vapor in the ambient atmosphere. Vapor-phase PCMX is degraded in the atmosphere by reaction with photochemically-produced hydroxyl radicals(SRC); the half-life for this reaction in air is estimated to be 6 hours(SRC), calculated from its rate constant of 6.7X10-11 cu cm/molecule-sec at 25 °C(SRC) that was derived using a structure estimation method(3). PCMX does not contain chromophores that absorb at wavelengths >290 nm(4) and has been reported to be stable to sunlight for up 24 hours(5).

 

 

The rate constant for the vapor-phase reaction of PCMX with photochemically-produced hydroxyl radicals has been estimated as 6.7X10-11 cu cm/molecule-sec at 25 °C(SRC) using a structure estimation method(1). This corresponds to an atmospheric half-life of about 5.8 hours at an atmospheric concentration of 5X10+5 hydroxyl radicals per cu cm(1). PCMX is not expected to undergo hydrolysis in the environment due to the lack of functional groups that hydrolyze under environmental conditions(2). PCMX does not absorb at wavelengths >290 nm(3) and has been reported to be stable to sunlight for up to 24 hours(4).
An estimated BCF of 66 was calculated for PCMX(SRC), using a log Kow of 3.27(1) and a regression-derived equation(2). According to a classification scheme(3), this BCF suggests the potential for bioconcentration in aquatic organisms is moderate(SRC), provided the compound is not metabolized by the organism(SRC).
The Koc of PCMX is estimated as 1,400(SRC), using a log Kow of 3.27(1) and a regression-derived equation(2). According to a classification scheme(3), this estimated Koc value suggests that PCMX is expected to have low mobility in soil.

 

 

The Henry's Law constant for PCMX is estimated as 5.1X10-7 atm-cu m/mole(SRC) using a fragment constant estimation method(1). This Henry's Law constant indicates that PCMX is expected to be essentially nonvolatile from moist soil and water surfaces(2). PCMX is not expected to volatilize from dry soil surfaces(SRC) based upon an estimated vapor pressure of 1.8X10-3 mm Hg(SRC), determined from a fragment constant method(3).
Occupational exposure to PCMX may occur through inhalation and dermal contact with this compound at workplaces where PCMX is produced or used(SRC). The most likely route of exposure to the general population is through dermal contact when using soaps or cleaning products that contain PCMX as an antibacterial(SRC). A smaller population may be exposed to PCMX when taking medications that contain PCMX as an active ingredient(1).

 

Because of the broad-spectrum antimicrobial activity of para-chlorometa- xylenol (PCMX) and the need for additional topical agents for bacterial control of the burn wound, PCMX was tested in an in vitro topical antimicrobial susceptibility well assay system. For testing, data from 50 strains of Staphvlococcus aureus and 100 strains of various gram-negative micro-organisms were isolated from wounds of acute burn patients. Results showed that burns colonized by organisms other than P. aeruginosa could be treated with PCMX as a single agent, whereas burn wounds not so colonized could be treated with mixtures of PCMX and an antimicrobial that has anli-Pseudomonas activity. Alternatively, PCMX could be mixed with antimicrobials against which organisms show random resistance and thus expand their spectrum of activity. Therefore, further testing and development of PCMX as a topical antimicrobial preparation seems warranted.

 

Para-Chloro-Meta-Xylenol (PCMX) is an antiseptic and disinfectant. Used for skin disinfection and cleaning surgical instruments. It is also used within a number of household disinfectants and wound cleaners.
PCMX is an antimicrobial chemical compound used as a preservative to control bacteria, algae, and fungi in adhesives, emulsions, paints, cooling fluids, glue, cosmetics, hygiene products such as hair conditioners and deodorants, topical medications, urinary antiseptics and metal working fluids. Liquid PCMX solutions are used for cleaning and disinfecting wounds, abrasions and abscesses while creams are used for cuts, scratches, insect bites, and burns. Powders are used to treat problems of the feet and skin inflammations.

 

 

Uses of PCMX:
Preservative in cooling fluids, creams, topical and urinary antiseptics. Chloroxylenol (PCMX) acts against a wide range of bacteria. Liquids are used for the cleaning and disinfecting of wounds and abrasions as well as abscesses. The creams are used for cuts, scratches, insect bites, burns and similar problems. Powders can be used to treat tinea problems of the feet and skin inflammations. Also in pharmaceutical products, hair conditioners, toilet and deodorants, soaps, electrocardiogram paste, etc.
Chloroxylenol, or para-chloro-meta-xylenol (PCMX), is an antiseptic and disinfectant agent used for skin disinfection and surgical instruments. PCMX is found in antibacterial soaps, wound-cleansing applications, and household antiseptics. The halophenol is shown to be most effective against Gram positive bacteria where it disrupts the cell wall due to its phenolic nature 1. PCMX is on the World Health Organization's List of Essential Medicines.

 

 

PCMX is a substituted phenol which has been widely used for many years as an ingredient of antiseptic and disinfectant products intended for external use. It is known to be bactericidal in low concentration to a wide range of Gram positive and Gram negative bacteria.
As a phenol antiseptic, it is believed that the hydroxyl -OH groups of the PCMX molecule binds to certain proteins on the cell membrane of bacteria, and disrupts the membrane so as to allow the contents of the bacterial cell to leak out. This allows PCMX to enter the bacterial cell to bind further with more proteins and enzymes to disable the cell's functioning. At particularly high concentrations of PCMX, the protein and nucleic acid content of targeted bacterial cells become coagulated and cease to function, leading to rapid cell death.
Volume of distribution
The only data available regarding the volume of distribution of PCMX is the mean Vss of 22.45 L determined after 200 mg intravenous single dose of PCMX was administered to healthy mongrel dog subjects 6,8.

 

 

Protein binding
One study determined the protein binding of PCMX to be approximately 85.2% +/- 2.32% for serum albumin and 89.8% +/- 2.99% for whole human serum.
Metabolism
Certain animal studies have shown that following dermal application of PCMX, that the absorption was rapid with a Cmax = 1-2 hours, and that the administered substance was excreted via the kidney with almost complete elimination within 24 hours. The primary metabolites discovered in the excreted urine were glucuronides and sulfates. Some PCMX monographs liken its pharmacokinetic profile to that of another antiseptic - triclosan - which is rapidly excreted in the urine also as a glucuronide metabolite, as observed in the human model.
Moreover, In one human subject administered 5 mg intragluteally, 14% was excreted with glucuronic acid and 17% with sulfuric acid at 3 days 4.
Any PCMX absorbed into the body is likely extensively metabolized by the liver and rapidly excreted, mainly in the urine, as sulphate and glucuronide conjugates.

 

 

Route of elimination of PCMX
The major route of excretion is likely in urine 8,7, although some amounts may be found in bile and traces in exhaled air.
Half-life
One study estimated the mean terminal half-life and mean residence time after a 200 mg intravenous single dose of PCMX in healthy mongrel dog subjects to be 1.7 and 1.69 hours, respectively 6,8. Alternatively, some product monographs liken PCMX to a similar liquid antiseptic, triclosan, whose calculated urinary excretion half-life in man is approximately 10 hours.
Clearance of PCMX
The only data available regarding the clearance of PCMX is the mean clearance rate of 13.76 L/hr following a 200 mg intravenous single dose of the substance into healthy mongrel dog subjects.
Moreover, in another study, when 8 g of PCMX was administered dermal on a human subject in an alcohol/glycerin vehicle, 11% was excreted in 48 hours.

 

 

Toxicity of PCMX
As PCMX is predominantly employed as an active ingredient in various liquids or creams as cleaners, disinfectants, or antiseptics that are generally designed to be used topically, it is widely accepted that the use of such liquids - when used appropriately - is unlikely to present a sufficient volume that could be ingested to cause any medical problems 7. In the event of accidental eye contact, was with Luke warm water 7.
PCMX is known to have a low systemic toxicity, even at dosage levels many times higher that those likely to be absorbed during normal usage of the agent.

 

 

Drug overdose
There have been many cases of intoxication with oral PCMX liquid, a widespread household disinfectant that contains PCMX 4.8%, pine oil, and isopropyl alcohol [4-8]. PCMX was involved in 10% of hospital admissions related to self-poisoning in Hong Kong. In a retrospective study of 67 cases, serious complications were relatively common (8%) and these included aspiration of PCMX with gastric contents, resulting in pneumonia, cardiopulmonary arrest, bronchospasm, adult respiratory distress syndrome, and severe laryngeal edema with upper airway obstruction. Of 89 patients, five developed minor hematemesis, in the form of coffee-colored or blood-stained vomitus [6]. One patient had a gastroscopy performed on the day after admission, which showed signs of chemical burns in the esophagus and stomach. Gastroscopy in another patient on day 11, done to rule out an esophageal stricture, showed no abnormality. All patients with hematemesis recovered completely. The authors suggest that upper gastrointestinal hemorrhage after PCMX ingestion tends to be mild and self-limiting. Gastroscopy, which may increase the risk of aspiration in patients with impaired consciousness, is not required unless other causes of gastrointestinal bleeding are suspected. Furthermore, PCMX poisoning can be associated with an increased risk of aspiration, possibly caused by the use of gastrointestinal lavage in 88% of the patients and vomiting in 62%.
Of 121 patients who ingested PCMX 200-500 ml, three developed renal impairment, as evidenced by raised plasma urea and creatinine [7]. Two of these patients also had serious complications, including aspiration leading to pneumonia and adult respiratory distress syndrome; one died. Renal impairment only appears to be observed when relatively large amounts of PCMX are ingested [7].

 

 

PCMX is used in cosmetic products as an antimicrobial at concentrations up to 5.0 percent. It is absorbed through the human skin and gastrointestinal tract. Following oral ingestion by a human of a product formulated with PCMX, both free and conjugated PCMX were detected in the urine.
PCMX at 100 percent concentration was a moderate irritant to the rabbit eye, whereas a 0.1 percent aqueous PCMX solution was a nonirritant to rabbit skin. PCMX was nonmutagenic in the Salmonella mutagenesis assay, both with and without metabolic activation. No carcinogenicity or adequate teratogenicity studies have been reported.
In clinical studies, formulations containing up to 1 .O percent Chloroxyleno1 were nonsensitizing and essentially nonirritating to the skin. The incidence of skin sensitization among 1752 dermatitis patients exposed to 1 .O percent PCMX was less than 1 .O percent. On the basis of the available information included in this report, it is concluded that PCMX is safe as a cosmetic ingredient in the present practices of use.

 

 


PCMX

 

Le chloroxylénol, également connu sous le nom de para-chloro-méta-xylénol (PCMX), est un antiseptique et un désinfectant qui est utilisé pour la désinfection de la peau et avec de l'alcool pour nettoyer les instruments chirurgicaux. [2] Le PCMX est également utilisé dans un certain nombre de désinfectants ménagers et de nettoyants pour plaies. [3] On pense que le PCMX agit en perturbant les parois cellulaires microbiennes et en inactivant les enzymes cellulaires, et il est moins efficace que certains autres agents disponibles. PCMX est disponible sous forme liquide.

 

Histoire de PCMX
Le PCMX a été fabriqué pour la première fois en 1927. Il figure sur la liste des médicaments essentiels de l'Organisation mondiale de la santé. [8] Il est vendu dans un certain nombre de formulations et sous un certain nombre de noms de marque, y compris Dettol.
Peu de temps après sa création, le parachlorométaxylénol s'appelait alors PCMX, mais on pensait que c'était un mauvais nom et il a été renommé Dettol. Puis en 1932, il a été commercialisé en Grande-Bretagne et en Inde. Il y avait une bouteille blanche sur verte avec une épée blanche représentée. PCMX est vendu, dans le même style de bouteille, en Argentine et en Uruguay à ce jour.

 

 

Propriétés de PCMX
Les effets secondaires sont généralement peu nombreux, mais peuvent inclure une irritation cutanée. [2] [5] Il peut être utilisé en mélange avec de l'eau ou de l'alcool. Le PCMX est le plus efficace contre les bactéries à Gram positif. [2] Il agit en perturbant la paroi cellulaire et en arrêtant la fonction des enzymes.

 

 

Utilisations de PCMX
PCMX est utilisé dans les hôpitaux et les ménages pour la désinfection et l'assainissement. Il est également couramment utilisé dans les savons antibactériens, les applications de nettoyage des plaies et les antiseptiques ménagers tels que le liquide Dettol (auquel il apporte son odeur distinctive), la crème et les onguents. [13] Suite à des tests de laboratoire indépendants, des produits Dettol spécifiques ont démontré leur efficacité contre Covid. -19 virus (SARS-CoV-2) lorsqu'il est utilisé conformément au mode d'emploi.

 

 

Effets secondaires du PCMX
Le PCMX n'est pas significativement toxique pour les humains, n'est pratiquement pas toxique pour les oiseaux et est modérément toxique pour les invertébrés d'eau douce. Il est très toxique pour les poissons, les chats et certains amphibiens et ne doit pas être utilisé autour d'eux. PCMX est un irritant cutané léger et peut déclencher des réactions allergiques chez certaines personnes.
Humains
Une exposition excessive au PCMX peut entraîner la mort. Il peut être toxique lorsqu'il est avalé et même s'il est inhalé involontairement. Une étude médicale à Hong Kong qui a analysé 177 cas d'ingestion de Dettol ayant abouti à un traitement aux urgences (dont 95% étaient intentionnels), a conclu que «l'empoisonnement au Dettol a entraîné de graves complications chez 7% des patients, y compris la mort».
Animaux
Le PCMX est toxique pour de nombreux animaux, en particulier les chats. Les composés phénoliques sont particulièrement préoccupants car les chats sont incapables de les métaboliser complètement. Un chat peut avaler le produit en léchant ses pattes après avoir été en contact avec lui.
En Australie, la pulvérisation PCMX s'est avérée mortelle pour les crapauds de canne, une espèce envahissante qui a été introduite d'Hawaï à la suite d'un mauvais jugement en 1935. On avait espéré que l'amphibien contrôlerait le coléoptère de canne, mais il est devenu très destructeur à l'intérieur. l'écosystème. Il a été démontré que la pulvérisation du désinfectant à courte distance cause la mort rapide des crapauds. Le PCMX ne sait pas si les toxines sont persistantes ou si elles nuisent à la faune et la flore australiennes.
En raison des préoccupations concernant les dommages potentiels à d'autres espèces sauvages australiennes, l'utilisation du PCMX comme agent de lutte antiparasitaire a été interdite en Australie-Occidentale par le ministère de l'Environnement et de la Conservation en 2011.

 

 

Société et culture
Un certain nombre de noms de marque sont disponibles. PCMX est l'ingrédient actif du Dettol. Le PCMX comprend 4,8% de l'adjuvant total de Dettol [19], le reste étant constitué d'huile de pin, d'isopropanol, d'huile de ricin, de savon et d'eau.

 

 

Le chloroxylénol (PCMX) également appelé 4-chloro-3, 5-diméthylphénol, est un cristal blanc. PCMX est un antiseptique sûr, efficace, à large spectre et peu toxique. PCMX a une grande puissance à Gram positif, Gram négatif, épiphyte et moisissure approuvé par la FDA. PCMX a une bonne stabilité chimique et ne perd pas son activité dans des conditions de stockage normales. La solubilité dans l'eau est de 0,03% en poids, librement soluble dans les solvants organiques tels que les alcools, les éthers, les polyglycols, etc. et les solutions d'hydroxydes alcalins fréquemment utilisés dans les produits de soins personnels.
Ce produit (PCMX) est antibactérien à faible teneur en poison, fréquemment utilisé dans les produits de soins personnels tels que les détergents pour le nettoyage des mains, le savon, le shampooing antipelliculaire et les produits sains, etc. Dosage courant dans la lotion comme suit: 0,5 ~ 1% en poids dans un détergent liquide, 1% en poids dans un détergent antibactérien, 4,5 ~ 5% en poids dans un désinfectant. De plus, le PCMX a été utilisé dans d'autres domaines tels que la colle, la peinture, le textile, la pâte à papier, etc.

 

Cette étude examine l'efficacité bactéricide et fongicide du parachlorométaxylénol (PCMX) et de son ingrédient actif, le chlorxylénol à des concentrations de 10% et 20%, sur quatre isolats microbiens provenant des planchers d'abattoirs (abattoirs) en milieu ouvert dans la métropole de Port Harcourt, dans l'État de Rivers Nigeria. L'étude a été réalisée entre les mois de janvier 2005 et juin 2006. Culture mixte d'espèces de Vibrio, Salmonella sp, Campylobacter sp et Candida albicans isolés de cinq abattoirs différents: Agip, Trans -Amadi, Woji, Rumuodara et Rumuokoro: ont été utilisés comme tester les bactéries et les champignons respectivement, en utilisant la diffusion d'agar et les méthodes traditionnelles de comptage sur plaque. Les quatre isolats microbiens ont été exposés au parachlorométaxylénol (PCMX) et au chlorxylénol après l'addition d'un agent de désactivation (QAC), à des intervalles de temps commençant à Omin, 10 min, 20 min, 30 min, 40 min, 50 min et 60 min. L'analyse de variance (ANOVA) a été calculée sur la résistance et la sensibilité de ces quatre isolats aux désinfectants de test, les résultats ont montré qu'il n'y avait pas de différence significative dans l'efficacité des désinfectants de test sur ces organismes de test. Les résultats ont montré que Vibrio, Salmonella et Campylobacter étaient plus sensibles au parachlorométaxylénol (PCMX) également appelé Dettol, tandis que Candida albicans était plus sensible au chlorxylénol. On observe également à partir de ce travail que l'infection à candidose par contamination croisée peut être prise en charge dans le corps de sa victime par lavage dans du chloroxylénol à 10%.

 

À température ambiante, une solution à 25% de PCMX dans l'isopropanol n'est pas corrosive pour l'acier inoxydable ou l'aluminium. Le laiton est légèrement affecté, tout comme l'acier doux. L'acier doux est légèrement affecté par l'isopropanol seul.
PCMX est stable lorsqu'il est exposé à la lumière du soleil et à l'humidité du stockage ambiant pendant 24 heures. Il est également stable à des températures élevées (54 ° C). Le choroxylénol est hydrolytiquement stable.

 

 

Indication médicamenteuse du PCMX
Les applications médicales prédominantes pour lesquelles le PCMX est formellement indiqué pour une utilisation thérapeutique sont comme une application sur la peau pour une utilisation dans des coupures, des morsures, des piqûres, des écorchures et pour une utilisation comme nettoyant antiseptique pour les mains.
Le PCMX est un phénol substitué largement utilisé depuis de nombreuses années comme ingrédient de produits antiseptiques et désinfectants destinés à un usage externe [L1999]. Le PCMX est connu pour être bactéricide à faible concentration pour un large éventail de bactéries Gram positives et Gram négatives.

 

 

Absorption
Aucun PCMX n'a ​​été détecté dans le sang suite à l'administration cutanée de 2 g de p-PCMX dans un véhicule éthanol / huile d'olive chez des sujets humains. Après une dose de 5 g, seules des traces ont été trouvées, après 8 g, 1 mg% (1 mg / dL) a été trouvé dans le sang après 3 heures et 4 mg% (4 mg / dL) après 24 heures [A32349] . Après une dose de 20 g, 4 mg% (4 mg / dL) ont été mesurés après une demi-heure, et 1 mg% (1 mg / dL) était présent à 72 heures [A32349]. À des fins antiseptiques, le PCMX est considéré comme bien absorbé lorsqu'il est appliqué sur la peau.
Volume de distribution
Les seules données disponibles concernant le volume de distribution du PCMX sont la Vss moyenne de 22,45 L déterminée après l'administration d'une dose unique intraveineuse de 200 mg de PCMX à des sujets sains de chiens bâtards.
Dégagement
Les seules données disponibles concernant la clairance du PCMX sont le taux moyen de clairance de 13,76 L / h après une dose unique intraveineuse de 200 mg de la substance chez des sujets sains de chiens bâtards [L1989, L1993]. De plus, dans une autre étude, lorsque 8 g de PCMX ont été administrés par voie cutanée à un sujet humain dans un véhicule alcool / glycérine, 11% ont été excrétés en 48 heures.

 

Le profil pharmacocinétique et métabolique du p-chloro-m-xylénol (PCMX) a été étudié chez des chiens bâtards en bonne santé après administration intraveineuse et orale de doses uniques de 200 et 2000 mg de PCMX, respectivement. ... La demi-vie moyenne et le temps de séjour moyen étaient de 1,84 et 1,69 h. respectivement. Le volume apparent de distribution à l'état d'équilibre a été estimé à 22,4 litres et la clairance plasmatique à 14,6 litres / h. La biodisponibilité du PCMX était de 21%. ... Les données sur les métabolites du PCMX montrent qu'un processus d'élimination présystémique (effet de premier passage) se produit également. Les concentrations plasmatiques de PCMX après administration intraveineuse de doses de 500, 200 et 100 mg se sont avérées proportionnelles à la dose administrée.

 

Métabolisme / Métabolites
Certaines études animales ont montré qu'après une application cutanée de PCMX, l'absorption était rapide avec une Cmax = 1-2 heures, et que la substance administrée était excrétée par le rein avec une élimination presque complète en 24 heures. Les principaux métabolites découverts dans l'urine excrétée étaient les glucuronides et les sulfates [L1992]. Certaines monographies de PCMX comparent son profil pharmacocinétique à celui d'un autre antiseptique - le triclosan - qui est rapidement excrété dans l'urine également sous forme de métabolite glucuroconjugué, comme observé dans le modèle humain. De plus, chez un sujet humain ayant reçu 5 mg par voie intraglutale, 14% ont été excrétés avec de l'acide glucuronique et 17% avec de l'acide sulfurique à 3 jours. Tout PCMX absorbé par l'organisme est probablement largement métabolisé par le foie et rapidement excrété, principalement dans l'urine, sous forme de sulfates et de glucuroconjugués.

 

 

Une étude a estimé que la demi-vie terminale moyenne et le temps de séjour moyen après une dose unique intraveineuse de 200 mg de PCMX chez des chiens bâtards en bonne santé étaient respectivement de 1,7 et 1,69 heure. Par ailleurs, certaines monographies de produit assimilent le PCMX à un antiseptique liquide similaire, le triclosan, dont la demi-vie d'excrétion urinaire calculée chez l'homme est d'environ 10 heures.
En tant qu'antiseptique phénolique, on pense que les groupes hydroxyle -OH de la molécule PCMX se lient à certaines protéines sur la membrane cellulaire des bactéries et perturbent la membrane de manière à permettre au contenu de la cellule bactérienne de s'échapper [A1351]. Cela permet au PCMX d'entrer dans la cellule bactérienne pour se lier davantage avec plus de protéines et d'enzymes pour désactiver le fonctionnement de la cellule [A1351]. À des concentrations particulièrement élevées de PCMX, la teneur en protéines et en acides nucléiques des cellules bactériennes ciblées se coagule et cesse de fonctionner, entraînant une mort cellulaire rapide.

 

 

Conformément à l'article 8 (d) de la TSCA, l'EPA a promulgué un modèle de règle de déclaration des données de santé et de sécurité. La règle modèle de l'article 8 (d) oblige les fabricants, les importateurs et les transformateurs de substances chimiques et de mélanges répertoriés à soumettre à l'EPA des copies et des listes d'études non publiées sur la santé et la sécurité. PCMX est inclus dans cette liste.
La section 4 (g) (2) (A) de la FIFRA demande à l'Agence de déterminer, après soumission des données pertinentes concernant un ingrédient actif, si les produits contenant les ingrédients actifs sont éligibles à la réhomologation. L'Agence a précédemment identifié et exigé la soumission des données génériques (c.-à-d. Spécifiques à l'ingrédient actif) requises pour appuyer la réhomologation des produits contenant des ingrédients actifs PCMX. L'Agence a terminé son examen de ces données génériques et a déterminé que les données sont suffisantes pour appuyer la réhomologation de tous les produits contenant du PCMX.
Produits médicamenteux contenant certains ingrédients actifs offerts en vente libre (OTC) pour certaines utilisations. Un certain nombre d'ingrédients actifs ont été présents dans les produits pharmaceutiques en vente libre pour diverses utilisations, comme décrit ci-dessous. Cependant, sur la base des preuves actuellement disponibles, les données sont insuffisantes pour établir une reconnaissance générale de l'innocuité et de l'efficacité de ces ingrédients pour les utilisations spécifiées: le PCMX est inclus dans les médicaments topiques contre l'acné.

 

 

Résumé de la toxicité du PCMX
Étant donné que le PCMX est principalement utilisé comme ingrédient actif dans divers liquides ou crèmes en tant que nettoyants, désinfectants ou antiseptiques généralement conçus pour être utilisés par voie topique, il est largement admis que l'utilisation de ces liquides - lorsqu'ils sont utilisés de manière appropriée - est peu susceptible de présenter un volume suffisant qui pourrait être ingéré pour causer des problèmes médicaux [L1992]. En cas de contact visuel accidentel, était avec de l'eau chaude Luke [L1992]. Le PCMX est connu pour avoir une faible toxicité systémique, même à des doses beaucoup plus élevées que celles susceptibles d'être absorbées pendant l'utilisation normale de l'agent.

 

 

Résumé de devenir / exposition dans l'environnement du PCMX
La production et l'utilisation du PCMX comme antibactérien, germicide, antiseptique et pour la prévention de la moisissure peuvent entraîner son rejet dans l'environnement par divers flux de déchets. S'il est rejeté dans l'air, une pression de vapeur de 0,1 mm Hg à 20 ° C indique que le PCMX existera uniquement sous forme de vapeur dans l'atmosphère. Le PCMX en phase vapeur sera dégradé dans l'atmosphère par réaction avec des radicaux hydroxyles produits photochimiquement; la demi-vie de cette réaction dans l'air est estimée à 5,8 heures. Le PCMX n'absorbe pas à des longueurs d'onde> 290 nm et il a été rapporté qu'il est stable à la lumière du soleil jusqu'à 24 heures. S'il est rejeté dans le sol, le PCMX devrait avoir une faible mobilité basée sur un Koc estimé à 1400. La volatilisation à partir de surfaces de sol humides ne devrait pas être un processus de devenir important basé sur une constante estimée de la loi de Henry de 5,1 x 10-7 atm-m3 / mole. On ne s'attend pas à ce que le PCMX se volatilise à partir des surfaces sèches du sol en fonction de sa pression de vapeur. La volatilisation à partir de la surface de l'eau devrait être un processus de devenir important basé sur la constante estimée de la loi de Henry de ce composé. Les demi-vies de volatilisation estimées pour une rivière et un lac modèles sont de 10 heures et 9 jours, respectivement. La dégradation du PCMX semble être plus lente que celle des autres dérivés phénoliques. Des études dans les eaux usées ont montré que 80 à 95% du composé d'origine restaient après 2 jours et 60 à 70% après 7 jours. Ceci est cohérent avec d'autres études qui ont montré une dégradation de moins de 40% dans les boues activées sur 7 jours. S'il est rejeté dans l'eau, le PCMX ne devrait pas s'adsorber sur les solides en suspension et les sédiments en fonction du Koc estimé. Un FBC estimé à 66 suggère que le potentiel de bioconcentration dans les organismes aquatiques est modéré. On ne s'attend pas à ce que l'hydrolyse soit un processus de devenir environnemental important puisque ce composé est dépourvu de groupes fonctionnels qui s'hydrolysent dans des conditions environnementales. L'exposition professionnelle au PCMX peut se produire par inhalation et par contact cutané avec ce composé sur les lieux de travail où le PCMX est produit ou utilisé. La voie d'exposition la plus probable pour la population générale est le contact cutané lors de l'utilisation de savons ou de produits de nettoyage contenant du PCMX comme antibactérien. Une population plus petite peut être exposée au PCMX lors de la prise de médicaments contenant du PCMX comme ingrédient actif.

 

 

La production et l'utilisation du PCMX comme antibactérien, germicide, antiseptique et pour la prévention de la moisissure (1) peuvent entraîner son rejet dans l'environnement par divers flux de déchets (SRC).
SORT TERRESTRE: Sur la base d'un schéma de classification (1), une valeur Koc estimée de 1400 (SRC), déterminée à partir d'un log Koe de 3,27 (2) et d'une équation dérivée de la régression (3), indique que PCMX devrait avoir un faible mobilité dans le sol (SRC). La volatilisation du PCMX à partir de surfaces de sol humides devrait être un processus de devenir important (SRC) étant donné une constante de la loi de Henry estimée à 5,1X10-7 atm-cu m / mol (SRC), dérivée à l'aide d'une méthode d'estimation de la constante de fragment (4). On ne s'attend pas à ce que le PCMX se volatilise à partir des surfaces de sol sec (SRC) en fonction de sa pression de vapeur (4). La dégradation du PCMX semble être plus lente que celle des autres dérivés phénoliques (5,6). Des études dans les eaux usées ont montré que 95 à 80% du composé d'origine restaient après 2 jours et 60 à 70% après 7 jours (5). Ceci est cohérent avec d'autres études qui ont montré une dégradation de moins de 40% dans les boues activées sur 7 jours (6).
SORT ATMOSPHÉRIQUE: Selon un modèle de partition gaz / particules de composés organiques semi-volatils dans l'atmosphère (1), PCMX, qui a une pression de vapeur estimée de 1,8X10-3 mm Hg à 25 ° C (SRC), déterminée à partir d'un fragment méthode constante (2), devrait exister uniquement sous forme de vapeur dans l'atmosphère ambiante. Le PCMX en phase vapeur est dégradé dans l'atmosphère par réaction avec des radicaux hydroxyles produits photochimiquement (SRC); la demi-vie de cette réaction dans l'air est estimée à 6 heures (SRC), calculée à partir de sa constante de vitesse de 6,7X10-11 cm3 / molécule-s à 25 ° C (SRC) qui a été dérivée à l'aide d'une méthode d'estimation de la structure (3). PCMX ne contient pas de chromophores absorbant à des longueurs d'onde> 290 nm (4) et il a été rapporté qu'il est stable à la lumière du soleil pendant 24 heures maximum (5).

 

 

La constante de vitesse pour la réaction en phase vapeur du PCMX avec les radicaux hydroxyles produits par photochimie a été estimée à 6,7 x 10-11 cm3 / molécule-s à 25 ° C (SRC) en utilisant une méthode d'estimation de la structure (1). Cela correspond à une demi-vie atmosphérique d'environ 5,8 heures à une concentration atmosphérique de 5X10 + 5 radicaux hydroxyles par cm3 (1). On ne s'attend pas à ce que le PCMX subisse une hydrolyse dans l'environnement en raison du manque de groupes fonctionnels qui s'hydrolysent dans des conditions environnementales (2). Le PCMX n'absorbe pas à des longueurs d'onde> 290 nm (3) et il a été rapporté qu'il est stable à la lumière du soleil jusqu'à 24 heures (4).
Un FBC estimé de 66 a été calculé pour PCMX (SRC), en utilisant un log Koe de 3,27 (1) et une équation dérivée de la régression (2). Selon un schéma de classification (3), ce FBC suggère que le potentiel de bioconcentration dans les organismes aquatiques est modéré (SRC), à condition que le composé ne soit pas métabolisé par l'organisme (SRC).
Le Koc de PCMX est estimé à 1 400 (SRC), en utilisant un log Koe de 3,27 (1) et une équation dérivée de la régression (2). Selon un schéma de classification (3), cette valeur Koc estimée suggère que le PCMX devrait avoir une faible mobilité dans le sol.

 

 

La constante de la loi de Henry pour PCMX est estimée à 5.1X10-7 atm-cu m / mole (SRC) en utilisant une méthode d'estimation de la constante de fragment (1). Cette constante de la loi de Henry indique que le PCMX devrait être essentiellement non volatil à partir des sols humides et des surfaces d'eau (2). On ne s'attend pas à ce que le PCMX se volatilise à partir des surfaces de sol sec (SRC) sur la base d'une pression de vapeur estimée de 1,8X10-3 mm Hg (SRC), déterminée à partir d'une méthode de constante de fragment (3).
L'exposition professionnelle au PCMX peut se produire par inhalation et par contact cutané avec ce composé sur les lieux de travail où le PCMX est produit ou utilisé (SRC). La voie d'exposition la plus probable pour la population générale est le contact cutané lors de l'utilisation de savons ou de produits de nettoyage contenant du PCMX comme antibactérien (SRC). Une population plus petite peut être exposée au PCMX lors de la prise de médicaments contenant du PCMX comme ingrédient actif (1).

 

En raison de l'activité antimicrobienne à large spectre du para-chlorométa-xylénol (PCMX) et du besoin d'agents topiques supplémentaires pour le contrôle bactérien de la brûlure, le PCMX a été testé dans un système de dosage de la sensibilité aux antimicrobiens topique in vitro. Pour les tests, les données de 50 souches de Staphvlococcus aureus et 100 souches de divers micro-organismes Gram négatif ont été isolées à partir de plaies de patients brûlés aigus. Les résultats ont montré que les brûlures colonisées par des organismes autres que P. aeruginosa pouvaient être traitées avec le PCMX en monothérapie, tandis que les brûlures non colonisées pouvaient être traitées avec des mélanges de PCMX et d'un antimicrobien ayant une activité anli-Pseudomonas. Alternativement, le PCMX pourrait être mélangé avec des antimicrobiens contre lesquels les organismes présentent une résistance aléatoire et élargissent ainsi leur spectre d'activité. Par conséquent, des tests supplémentaires et le développement du PCMX en tant que préparation antimicrobienne topique semblent justifiés.

 

Le para-chloro-méta-xylénol (PCMX) est un antiseptique et un désinfectant. Utilisé pour la désinfection de la peau et le nettoyage des instruments chirurgicaux. Il est également utilisé dans un certain nombre de désinfectants ménagers et de nettoyants pour plaies.
PCMX est un composé chimique antimicrobien utilisé comme agent de conservation pour contrôler les bactéries, les algues et les champignons dans les adhésifs, les émulsions, les peintures, les liquides de refroidissement, la colle, les cosmétiques, les produits d'hygiène tels que les conditionneurs capillaires et les déodorants, les médicaments topiques, les antiseptiques urinaires et les fluides de travail des métaux . Les solutions PCMX liquides sont utilisées pour nettoyer et désinfecter les plaies, les abrasions et les abcès, tandis que les crèmes sont utilisées pour les coupures, les égratignures, les piqûres d'insectes et les brûlures. Les poudres sont utilisées pour traiter les problèmes des pieds et les inflammations cutanées.

 

 

Utilisations de PCMX:
Conservateur dans les liquides de refroidissement, les crèmes, les antiseptiques topiques et urinaires. Le chloroxylénol (PCMX) agit contre un large éventail de bactéries. Les liquides sont utilisés pour le nettoyage et la désinfection des plaies et des abrasions ainsi que des abcès. Les crèmes sont utilisées pour les coupures, les égratignures, les piqûres d'insectes, les brûlures et autres problèmes similaires. Les poudres peuvent être utilisées pour traiter les problèmes de teigne des pieds et les inflammations cutanées. Également dans les produits pharmaceutiques, les revitalisants capillaires, les toilettes et les déodorants, les savons, la pâte d'électrocardiogramme, etc.
Le chloroxylénol, ou para-chloro-méta-xylénol (PCMX), est un agent antiseptique et désinfectant utilisé pour la désinfection cutanée et les instruments chirurgicaux. Le PCMX se trouve dans les savons antibactériens, les applications de nettoyage des plaies et les antiseptiques ménagers. L'halophénol est le plus efficace contre les bactéries Gram positives où il perturbe la paroi cellulaire en raison de sa nature phénolique 1. Le PCMX est sur la liste des médicaments essentiels de l'Organisation mondiale de la santé.

 

 

Le PCMX est un phénol substitué qui est largement utilisé depuis de nombreuses années comme ingrédient de produits antiseptiques et désinfectants destinés à un usage externe. Il est connu pour être bactéricide à faible concentration pour une large gamme de bactéries Gram positives et Gram négatives.
En tant qu'antiseptique phénolique, on pense que les groupes hydroxyle -OH de la molécule PCMX se lient à certaines protéines sur la membrane cellulaire des bactéries et perturbent la membrane de manière à permettre au contenu de la cellule bactérienne de s'échapper. Cela permet au PCMX d'entrer dans la cellule bactérienne pour se lier davantage avec plus de protéines et d'enzymes pour désactiver le fonctionnement de la cellule. À des concentrations particulièrement élevées de PCMX, la teneur en protéines et en acides nucléiques des cellules bactériennes ciblées se coagule et cesse de fonctionner, entraînant une mort cellulaire rapide.
Volume de distribution
Les seules données disponibles concernant le volume de distribution du PCMX sont la Vss moyenne de 22,45 L déterminée après l'administration d'une dose unique intraveineuse de 200 mg de PCMX à des sujets sains de chiens bâtards 6,8.

 

 

Liaison protéique
Une étude a déterminé que la liaison aux protéines du PCMX était d'environ 85,2% +/- 2,32% pour l'albumine sérique et 89,8% +/- 2,99% pour le sérum humain entier.
Métabolisme
Certaines études animales ont montré qu'après une application cutanée de PCMX, l'absorption était rapide avec une Cmax = 1-2 heures, et que la substance administrée était excrétée par le rein avec une élimination presque complète en 24 heures. Les principaux métabolites découverts dans l'urine excrétée étaient les glucuronides et les sulfates. Certaines monographies de PCMX comparent son profil pharmacocinétique à celui d'un autre antiseptique - le triclosan - qui est rapidement excrété dans l'urine également sous forme de métabolite glucuroconjugué, comme observé dans le modèle humain.
De plus, chez un sujet humain ayant reçu 5 mg par voie intraglutale, 14% ont été excrétés avec de l'acide glucuronique et 17% avec de l'acide sulfurique à 3 jours 4.
Tout PCMX absorbé par l'organisme est probablement largement métabolisé par le foie et rapidement excrété, principalement dans l'urine, sous forme de sulfates et de glucuroconjugués.

 

 

Voie d'élimination du PCMX
La principale voie d'excrétion est probablement dans l'urine 8,7, bien que certaines quantités puissent être trouvées dans la bile et des traces dans l'air expiré.
Demi vie
Une étude a estimé que la demi-vie terminale moyenne et le temps de séjour moyen après une dose unique intraveineuse de 200 mg de PCMX chez des chiens bâtards en bonne santé étaient de 1,7 et 1,69 heure, respectivement 6,8. Par ailleurs, certaines monographies de produit assimilent le PCMX à un antiseptique liquide similaire, le triclosan, dont la demi-vie d'excrétion urinaire calculée chez l'homme est d'environ 10 heures.
Dégagement du PCMX
Les seules données disponibles concernant la clairance du PCMX sont le taux de clairance moyen de 13,76 L / h après une dose unique intraveineuse de 200 mg de la substance chez des sujets sains de chien bâtard.
De plus, dans une autre étude, lorsque 8 g de PCMX ont été administrés par voie cutanée à un sujet humain dans un véhicule alcool / glycérine, 11% ont été excrétés en 48 heures.

 

 

Toxicité du PCMX
Étant donné que le PCMX est principalement utilisé comme ingrédient actif dans divers liquides ou crèmes en tant que nettoyants, désinfectants ou antiseptiques généralement conçus pour être utilisés par voie topique, il est largement admis que l'utilisation de ces liquides - lorsqu'ils sont utilisés de manière appropriée - est peu susceptible de présenter un volume suffisant pouvant être ingéré pour causer des problèmes médicaux 7. En cas de contact oculaire accidentel, était avec de l'eau chaude Luke 7.
Le PCMX est connu pour avoir une faible toxicité systémique, même à des doses beaucoup plus élevées que celles susceptibles d'être absorbées pendant l'utilisation normale de l'agent.

 

 

Overdose de drogue
Il y a eu de nombreux cas d'intoxication avec le liquide PCMX oral, un désinfectant domestique répandu qui contient du PCMX 4,8%, de l'huile de pin et de l'alcool isopropylique [4-8]. PCMX était impliqué dans 10% des admissions à l'hôpital liées à l'auto-intoxication à Hong Kong. Dans une étude rétrospective portant sur 67 cas, les complications graves étaient relativement fréquentes (8%) et incluaient l'aspiration de PCMX avec un contenu gastrique, entraînant une pneumonie, un arrêt cardio-pulmonaire, un bronchospasme, un syndrome de détresse respiratoire chez l'adulte et un œdème laryngé sévère avec obstruction des voies respiratoires supérieures. Sur 89 patients, cinq ont développé une hématémèse mineure, sous forme de vomissements de couleur café ou tachés de sang [6]. Un patient a subi une gastroscopie le lendemain de son admission, qui a montré des signes de brûlures chimiques dans l'œsophage et l'estomac. La gastroscopie chez un autre patient au jour 11, réalisée pour exclure une sténose œsophagienne, n'a montré aucune anomalie. Tous les patients atteints d'hématémèse se sont complètement rétablis. Les auteurs suggèrent que l'hémorragie gastro-intestinale haute après l'ingestion de PCMX a tendance à être légère et spontanément résolutive. La gastroscopie, qui peut augmenter le risque d'aspiration chez les patients ayant une altération de la conscience, n'est pas nécessaire sauf si d'autres causes d'hémorragie gastro-intestinale sont suspectées. De plus, l'intoxication au PCMX peut être associée à un risque accru d'aspiration, éventuellement dû à l'utilisation d'un lavage gastro-intestinal chez 88% des patients et à des vomissements chez 62%.
Sur 121 patients qui ont ingéré du PCMX 200 à 500 ml, trois ont développé une insuffisance rénale, comme en témoigne l'augmentation de l'urée plasmatique et de la créatinine [7]. Deux de ces patients ont également eu des complications graves, notamment une aspiration conduisant à une pneumonie et un syndrome de détresse respiratoire chez l'adulte; l'un est mort. Une insuffisance rénale ne semble être observée que lorsque des quantités relativement importantes de PCMX sont ingérées [7].

 

 

Le PCMX est utilisé dans les produits cosmétiques comme antimicrobien à des concentrations allant jusqu'à 5,0%. Il est absorbé par la peau humaine et le tractus gastro-intestinal. Suite à l'ingestion orale par un humain d'un produit formulé avec du PCMX, du PCMX libre et conjugué ont été détectés dans l'urine.
Le PCMX à une concentration de 100 pour cent était un irritant modéré pour l'œil du lapin, tandis qu'une solution aqueuse de PCMX à 0,1 pour cent était un non irritant pour la peau de lapin. Le PCMX était non mutagène dans le test de mutagenèse de Salmonella, avec et sans activation métabolique. Aucune étude de carcinogénicité ou de tératogénicité adéquate n'a été rapportée.
Dans les études cliniques, les formulations contenant jusqu'à 1 .O pour cent de chloroxyléno1 étaient non sensibilisantes et essentiellement non irritantes pour la peau. L'incidence de la sensibilisation cutanée chez 1752 patients atteints de dermatite exposés à 1 .O pour cent de PCMX était inférieure à 1 .O pour cent. Sur la base des informations disponibles incluses dans ce rapport, il est conclu que le PCMX est sans danger en tant qu'ingrédient cosmétique dans les pratiques actuelles d'utilisation.

 

Ataman Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.