1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE (STRUCTURE XL/HİDROKSİPROPİL STARÇ FOSFAT)

HİDROKSİPROPİL STARÇ FOSFAT (STRUCTURE XL)
Hidroksipropil Starç Fosfat (Hydroxypropyl Starch Phosphate)

CAS NUMBER: 113894-92-1

SYNONYMS:

Hydroxypropyl Starch Phosphate; Amylopectin;  phosphate;  2-hydroxypropyl ether;
113894-92-1; Hidroksipropil Starç Fosfat; STRUCTURE XL; hidroksipropil nişasta fosfat; Hydroxypropyl Starch Phosphate; structure xl starch; Hidroksipropil Starç; Hidroksipropil Starç fosfat xl; Hydroxypropyl Starch Phosphate; Amylopectin;  phosphate;  2-hydroxypropyl ether; 113894-92-1; Hidroksipropil Starç Fosfat; STRUCTURE XL; hidroksipropil nişasta fosfat; Hydroxypropyl Starch Phosphate; structure xl starch; Hidroksipropil Starç; Hidroksipropil Starç fosfat xl; Hidroksipropil Starç Fosfat (Hydroxypropyl Starch Phosphate); HİDROKSİPROPİL STARÇ FOSFAT (STRUCTURE XL); xl structure; starç xl structure; xl structure starch polymer; hidroksi propil nişasta fosfat; starç fosfat; STRUCTURE XL; hidroksipropil nişasta fosfat; Hydroxypropyl Starch Phosphate; structure xl starch; Hidroksipropil Starç; Hidroksipropil Starç fosfat xl; Hidroksipropil Starç Fosfat (Hydroxypropyl Starch Phosphate); HİDROKSİPROPİL STARÇ FOSFAT (STRUCTURE XL); xl structure; starç xl structure; xl structure starch polymer; hidroksi propil nişasta fosfat; starç fosfat; Hydroxypropyl Starch Phosphate; Amylopectin;  phosphate;  2-hydroxypropyl ether;
113894-92-1; Hidroksipropil Starç Fosfat; STRUCTURE XL; hidroksipropil nişasta fosfat; Hydroxypropyl Starch Phosphate;h hydroksipropil starch phospate; hydroxypropil starch phosphate xl; xl structure starch phosphate; Hydroxypropyl Starch Phosphate (structure xl)

HİDROKSİPROPİL STARÇ FOSFAT (STRUCTURE XL/HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE)

Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) nonyonik bir polimerdir. Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) kıvam artırır,estetik hissiyat düzenler ve Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) soğuk ve sıcak emülsyon stabilizasyonunu sağlar. Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) vasıtasıyla soğuk proses yada tek fazda üretim yapılabilir. Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) Geniş ph da çalışır, tuza dayanıklıdır. Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) şampuan, losyon, güneş kremi, toz açıcı ve saç boyalarında kullanılır. Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) emülsiyon stabilizasyonu, estetik geliştirme ve viskoziteye yardımcı olabilir. Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) geniş bir sıcaklık aralığında (-30 ° C ila 50 ° C) yapısı bozulmamaktadır.. Aynı zamanda formülasyona zendin bir his ve kondisyoner etki kazandırır. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) emülsiyon ürünlerinde mükemmel stabilizasyon sağlayan nişasta bazlı bir reoloji değiştiricidir. 
Toz olarak verilen hidroksipropil straç fosfat (Structure  XL), zarif ve stabil kişisel bakım emülsiyonlarını basitçe oluşturmak ve işlemek için kullanılır. Hidroksipropil straç fosfat (Structure  XL)’ın  soğuk suda kullanım kolaylığı ve anında dağılabilirlik özelliği  sürekli üretim süreçlerinde kullanım için ideal hale getirir. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) içeren bir emülsiyon, geniş bir sıcaklık aralığında (-30 ° C ila 50 ° C) olağanüstü stabiliteye sahip olacaktır. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) soğuk suda kolayca dağılabilir, bu nedenle ön karışımlara gerek yoktur. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) yağ fazına veya bir üretimin sonunda da parti özelliklerini ayarlamak için eklenebilir. . Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) satensi bir his yaratan ve stabil bir emülsiyonu korumaya yardımcı olan, doğal olarak türetilmiş, nişasta bazlı (mısır) bir tozdur. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) losyonlarda, kremlerde, sıvı sabunlarda, şampuanlarda ve vücut yıkamalarında viskoziteyi koyulaştırmak ve oluşturmak için kullanılır. . Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) güzel bir jel ürünü yapar ve . Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) susuz formülasyonlar için uygun olmasa da, Hidroksipropil nişasta fosfat (Yapı XL) kendi başına az miktarda yağ tutacaktır. 
Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) viskozite oluştururken emülsiyon stabilizasyonuna yardımcı olabilir. Hidroksipropil nişasta fosfat (Yapı XL) içeren bir emülsiyon, geniş bir sıcaklık aralığında (-30 ° C ila 50 ° C) olağanüstü stabiliteye sahip olacaktır. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) aynı zamanda vücudu formülasyona getirir ve sonrasında yumuşatır. . Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) çoğu bileşenle uyumludur ve özellikle . Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) soğuk işlenebilir olduğu için kullanımı kolaydır. . Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) ısıtılmış fazlarda ve çok çeşitli pH seviyelerinde kullanabilirsiniz.Noniyonik karakteri ve geniş uyumluluğu nedeniyle, Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) formülatöre geniş bir pH aralığında yüksek miktarlarda tek ve çok değerlikli tuzlar (% 20'ye kadar) ve çok çeşitli ham maddelerle formüle etme esnekliği sağlar. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) görünümü beyaz ila beyazımsı serbest akan toz şeklindedir. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) kozmetik ve gıda ürünlerinde koyulaştırıcı ve emülgatör olarak kullanılan doğal olarak hafif, bitki bazlı bir üründür. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) saten hissi yaratan ve stabil bir emülsiyonu korumaya yardımcı olan, doğal olarak elde edilen, nişasta bazlı (mısır) bir tozdur. Losyonlarda, kremlerde, sıvı sabunlarda, şampuanlarda ve vücut yıkamalarında viskoziteyi koyulaştırmak ve oluşturmak için Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) kullanılır. Hidroksipropil nişasta fosfat (Yapı XL), emülsiyon stabilizasyonuna, estetik iyileştirmeye ve viskozite oluşumuna yardımcı olabilir Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) vücut formülasyonlarına bir his sonra bir yumuşatma sağlar. İyonik olmayan karakteri ve geniş uyumluluğu nedeniyle, Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) yüksek miktarda tek ve çok değerlikli tuzlar (% 20'ye kadar) ve çok çeşitli ham maddelerle geniş bir pH aralığı formüle etme esnekliği sunar. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) saç ve cilt bakımı uygulamaları için daha stabil ve doğal emülsiyonlar sağlayan, doğal olarak elde edilen ve biyolojik olarak parçalanabilen bir reoloji ve estetik modifiye edicidir. Geniş pH aralığında (3-9) Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) etkisi devam eder.Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) düşük yüzey enerjisine bağlı olarak, Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) emülsiyon damlacıklarının boyutunu düşürerek verimli stabilite sağlar ve ayrıca emülgatörlerle sinerjik viskozite oluşturur. Kullanımı kolay Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) soğuk suda ön karışım gerektirmeden tamamen dağılması sadece iki dakika sürer. 
Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) saç ürünlerinde sıklıkla görülür çünkü saça karşı naziktir ve pürüzsüz, kadifemsi bir his verir. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) çok yönlülüğü nedeniyle kozmetikte popüler bir bileşendir. Hidroksipropil straç fosfat (Structure XL) emülsiyonları herhangi bir sıcaklıkta stabilize eder, formüllere anında viskozite verir, ürünlerin yağlılığını azaltır ve pürüzsüz bir his verir.
Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) molekül ağırlığı 238.27808 g/mol’dür. Hidroksipropil straç fosfat( Structure XL,) cilt bakımı emülsiyonlarında kullanım için doğal olarak türetilmiş nişasta bazlı bir polimerdir.


Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) şampuan, losyon, güneş kremi, toz açıcı ve saç boyalarında kullanılır. Aynı zamanda Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) yüksek AHA ve DHA formülasyonları, tüm doğal kremler, ter önleyiciler, katyonik temizlik ürünleri, katyonik losyonlar ve kremlerde de kullanır. Bunların yanı sıra Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) renkli kozmetik, kapatıcı, saç kremleri, kremler, emülsiyonlar, eyeliner, yüz temizleyiciler, yüz kremlerinde,yüz temizleme jellerinde de kullanılan bir üründür.  Sıvı makyaj, sıvı sabun, sıvı talk, düşük yüzey aktif veya yüzey aktif madde içermeyen emülsiyon makyaj temizlik, merhemler, kişisel yıkama ürünleri, koruyucu kremler, şampuanlar,tıraş ürünleri , güneş kremleri ve suya dayanıklı güneş kremleri de Hidroksipropil starç fosfat (Structure XL) kullanılan ürünler arasındadır.

HYDROXYPROPYL STARCH PHOSPHATE( STRUCTURE XL/ HİDROKSİPROPİL STARÇ FOSFAT)

Hydroxypropyl Starch Phosphate is a naturally- lightweight, plant-based sugar used in cosmetics and food products as a thickener and emulsifier. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  can aid in emulsion stabilization, aesthetics enhancement and viscosity build. An emulsion containing Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) will have outstanding stability over a broad temperature range (-30°C up to 50°C). Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  also brings body to the formulation and a conditioning after feel. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  is used for AHA and DHA formulations, all natural creams, antiperspirants, cationic cleansing products, cationic lotions and creams, color cosmetics, concealer, conditioners, cream rinses, creams, emulsions, eye liner, facial cleansers, facial creams, gels, high salt containing gels, leave in conditioners, liquid make-up, liquid soaps, liquid talc, low surfactant or surfactant-free emulsions, make-up, ointments, personal wash products, protective creams, shampoos, shave creams, skin lotions and creams, sunscreens and water resistant sunscreens. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  is an aesthetic modifier and rheology modifier. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)   provides ease of use and immediate dispersability in cold water. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) can aid in emulsion stabilization, aesthetics enhancement and viscosity-build.  Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) gives a conditioning after feel to body formulations. Because of its non-ionic character and broad compatibility, hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) offers flexibility to formulate a wide pH range with high amounts of mono- and polyvalent salts (up to 20%) and a large variety of raw materials. 
Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is a naturally-derived and biodegradable rheology and aesthetic modifier that enables more stable and natural emulsions for hair and skin care applications. Due to  low surface energy of hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  , hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) reduces the size of emulsion droplets enabling efficient stability and also builds synergistic viscosity with emulsifiers. Easy to use, hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) takes only two minutes to completely disperse in cold water with no pre-mixes needed. Flexible over wide pH range (3-9).
Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is a starch-based rheology modifier that provides excellent stabilization in emulsion products. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)   , delivered as a powder, is a new concept to simply create and process elegant and stable personal care emulsions. The ease of use and immediate dispersability in cold water make it ideal for use in continuous manufacturing processes. In any type of emulsion for the Personal Care ,Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) an aid in emulsion stabilization, aesthetics enhancement and viscosity-build. An emulsion containing hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  will have outstanding stability over a broad temperature range (-30°C up to 50°C). Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) also brings body to the formulation and a conditioning after feel. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is readily cold water dispersible so that no pre-mixes are needed. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)   can be added to the oil phase or to adjust batch properties also at the end of a production. Because of its nonionic character and broad compatibility, Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)   provides the formulator with the flexibility to formulate over a wide pH range with high amounts of mono- and polyvalent salts (up to 20%) and a large variety of raw materials. Appearance of  Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)   white to off-white free flowing powder.

Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)is compatible with salts (mono and divalent), cationic and anionic ingredients, and other ingredients common to personal care emulsions (oils, emollients, silicone, UV filters, AHA, DHA…). Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) can aid in the speed of dissolution of other powder ingredients, and will not contribute to dusting. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) can be considered eco-friendly. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is naturally derived and biodegradable. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) offers the potential for production by cold process, and thus can significantly reduce energy requirements as well as manufacturing costs. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) should not be over extensively homogenized due to potential breakdown of the particles. It is often seen in hair products because it is gentle on hair and imparts a smooth, velvety feel .The polymer (INC: Hydroxypropyl starch phosphate) ( Structure XL)  features effective rheology modification and film-forming capabilities to provide both excellent thickening and long-lasting hold. 
Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) brings body to lotion and creams while creating a conditioning after feel. Readily dispersible in cold water. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) can be added to the oil phase or at the end of a production, leading to major savings in production costs. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is a naturally derived, starch-based (maize) powder that creates a satiny feel and assists maintain a stable emulsion.  Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is used to thicken and build viscosity in lotions, creams, liquid soaps, shampoo and body washes. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  makes a nice gel product and although Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  is not suitable for anhydrous formulations, Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) will hold a small amount of oil on its own.  Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) can aid emulsion stabilisation whilst building viscosity.  An emulsion containing Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) will have outstanding stability over a broad temperature range (-30°C up to 50°C).  I Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) also brings body to the formulation and a conditioned after feel. Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is compatible with most ingredients, and easy to use, especially so because Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL)  is cold processable.  You can use Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) in heated phases and in a wide range of pH levels.

Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is readily cold water dispersible so that no pre-mixes are needed and can be added to the oil phase or at the end of a production, so a "one pot process" is possible

Hydroxypropyl starch phosphate( Structure XL) is a popular ingredient in cosmetics because of its versatility. It stabilizes emulsions at any temperature, gives formulas immediate viscosity, reduces the greasiness of products and delivers a smooth, thick feeling. Structure XL is a naturally derived starch-based polymer for use in skin care emulsions.

Ataman Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.