1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

KARİTE YAĞI (SHEA BUTTER)

karite yağı (shea butter )

CAS NUMBER:91080-23-8

 

EC NUMBER :293-515-7

 

SYNONYMS:butyrospermum parkii fruit butter;jarplex SB-FCC;jarplex SB10;jarplex SB15;jarplex SB30;jarplex SB30-O;jarplex SB35;jarplex SB45;jarplex shealatum;lipobutter refined organic shea;lipobutter refined shea;phytoconcentrole shea butter (Symrise);shea butter (organic);shea butter - east african organic; shea butter - west african organic;shea butter ghana organic;shea butter organic;shea fruit butter; shea butter; SHEA BUTTER ; karite yağı; KARİTE YAĞI;KARİTEYAĞI; karite yağı; sheabutter, SHEABUTTER; fat obtained from the fruit of the shea tree, butyrospernum parkii, sapotaceae;shea butter;sheanut butter;s sheabutter; şi butter; kariteyağı; kariteyagı; shebutter; she butter; shea buter; sheabuter; şhea budder; karite yagı; karıte yağı karıteyağı; sea butter; sha butter; 

 

  

Ham Shea Yağı Beslenme Geçmişi

 

 

 

Ham shea yağı stearik, oleik asitler ve yararlı vitamin E ve A vitamini açısından zengindir. Shea ağacı yaklaşık yüzde 45-50 oleik asit, yüzde 30-41 stearik asit, 5-9 içeren bitkisel yağ kaynağı olarak kullanılır. yüzde palmitik asit ve yüzde 4-5 linoleik asit. En iyi shea yağı, ilave kimyasallar veya koruyucular olmaksızın soğuk presleme yöntemleri kullanılarak ekstrakte edilir. Ter yağı, dokuda pürüzsüzdür ve oda sıcaklığında sıvılaşmaz; Ancak, ellerinizi yumuşatır, kolay uygulanmasını sağlar. A ve E vitaminleri içeren, üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağı ve kanola yağı gibi diğer bitkisel kaynaklı lipidlere kıyasla nispeten yüksek miktarlarda doymuş yağ asitleri (MCT yağı gibi) vardır. Uygulama, Genel Olarak Güvenli Olarak Tanınan (GRAS) olarak tanımlanan doğrudan besin maddeleri listesinde shea nut yağı içerir. Güzellik ürünlerinde daha yaygın olmakla birlikte, shea yağı genellikle çeşitli şekerlemelerde ve kakao yağı yerine çikolatada bulunur. Ham shea yağı ve ilgili formların güvenliği, Kozmetik Hammadde İnceleme (CIR) Uzman Paneli tarafından değerlendirilir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerindeki popülaritesini, 1,780 ürün ile diğer birçok yağa kıyasla, bu ürünlerin 1.680 tanesi izinli formülasyonlarda kullandıklarına dikkat çekiyor. Ayrıca, "shea yağı için son zamanlarda yapılan bir araştırma konsantrasyonunun, bırakma ürünlerinde maksimum kullanım yoğunluğu yüzde 60 olduğunu bildiriyorlar." Oleo Science Dergisi, çalışmaları sayesinde, kabuklu yemişler ve shea yağı (shea butter) olduğunu belirtti. inflamasyonu azaltmak için bulundu. Çalışmalar ayrıca, shea tereyasının tarçının sağlık yararlarını da oluşturan sinamat esterleri gibi önemli bir anti-tümör terkip edici bileşikler kaynağı içerdiğini de göstermiştir.

Kompozisyon ve özellikleri

 

Shea tereyağı özü, birçok sabunlaşamayan bileşene (alkali ile işlenerek tamamen sabun haline getirilemeyen maddeler) ilave olarak aşağıdaki yağ asitlerini içeren kompleks bir yağdır: oleik asit (% 40-60), stearik asit (% 20-50) ), linoleik asit (% 3-11), palmitik asit (% 2-9), linolenik asit (<% 1) ve arakiik asit (<% 1), Shea yağı vücut sıcaklığında erir. Cilt bakımı için kullanımının savunucuları, cildin içine hızla emildiğini, bir "yeniden canlandırma" ajanı olarak işlev gördüğünü ve iyi bir su bağlama özelliklerine sahip olduğunu korurlar.

 

 

 

 

 

Kullanımları

 

Shea yağı esas olarak kozmetik endüstrisinde cilt ve saçla ilgili ürünler (dudak parlatıcısı, cilt nemlendirici kremler ve emülsiyonlar ve kuru ve kırılgan saçlar için saç kremleri) kullanılır. [12] Ayrıca sabun yapımcıları tarafından, genellikle küçük miktarlarda (reçete içindeki yağların% 5-7'si) kullanılır, çünkü bolca sabunlaşamaz ve daha yüksek miktarlarda daha az temizlik kabiliyetine sahip daha yumuşak sabunlar oluşur. Bazı esnaf sabunu üreticileri% 25'lik bir oranda shea tereyağı kullanırlar - Avrupa Birliği maksimum kullanım oranını% 28 civarında tutarken, hurma yağı veya prina (zeytinyağı) gibi yağlara kıyasla yüksek maliyeti nedeniyle ticari olarak üretilen sabunlarda nadiren görülür. sıvı yağ). Kuru ciltler için mükemmel bir yumuşatıcıdır. Hiçbir kanıt, bir tedavi olduğunu gösterir, ancak sıkılık ve kaşıntı ile ilgili acıyı hafifletir. Benin gibi bazı Afrika ülkelerinde shea yağı, yemek pişirmek için, su yalıtımı için bir balmumu, kuaförlük, mum yapımı ve Tıbbi merhemlerde bir madde. Ahşabın dayanıklılığını arttırmak için geleneksel Afrika vurmalı çalgılar üreticileri tarafından kullanılır (örneğin, oyulmuş olan djembe kabukları), kurutulmuş su kabakları ve deri ayar kayışları.Shea yağı, organik et suyunun bir bileşeni olabilir. Birleşik Krallık ve diğer ülkelerde, tuvalet kağıdı gibi çeşitli doku ürünlerine dahil edilir

Tıbbi

 

Shea yağı bazen tıbbi merhemler için bir baz olarak kullanılır. İzole kimyasal bileşenlerden bazılarının anti-enflamatuar, yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Shea yağı, güneş koruyucu losyon olarak kullanılır ve bazı bileşenleri "ultraviyole radyasyonunu absorbe etme kapasitesine sahiptir." Gana'da yerel olarak Dagbani, nkuto'da Kpakahili (Eng. Trans. Çiğ krema) olarak bilinen shea yağı ( Akan) veya nku (Ga), ya kuru harmattan mevsiminde cildi korumak için bir gıda ürünü olarak kullanılır ya da losyon olarak uygulanır. Shea nut ağacının kendisi táá?à (pl. Táánsì) denir ve meyveye táánì (pl. Támá) denir. Şu anki kuzey bölgesel sermayesi Tamale, isimleri "tama" ve "yili" kelimelerinin birleşiminden alıyor, "shea meyvesi kasabası" anlamına geliyor. : s.8 Nijerya'da, shea yağı sinüzitin yönetimi ve burun tıkanıklığının giderilmesi için kullanılır. Ağrıların meydana geldiği eklemler ve vücudun diğer kısımlarına masaj yapılır.

 

 

 

Shea yağı, oda sıcaklığında çok kalın ve katıdır, ancak doğal bir göz kremi, dudak kremi veya vücut yağı olarak kullanılmasını ideal kılan zengin bir kıvama sahiptir. Birçok çalışma, cilde nüfuz etmede özellikle iyi olduğunu ve% 60 oranında yağ içerdiğini ve bunun çok yumuşatıcı olduğunu göstermektedir.

 

Shea yağı, Shea (Karite) ağacının meyvesinin tohumlarından elde edilen ve A, E ve F vitaminleri açısından doğal olarak zengin olan bir deri süper besindir. UV koruması (SPF ~ 6) sunar ve cildi sağlar. esansiyel yağ asitleri ve kollajen üretimi için gerekli besinler.

 

Shea yağı Afrika'da ve diğer birçok yerde cilt ve saçı iyileştirmek için yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca, yara bakımı ve hatta leprozun tedavisi gibi uzun bir tıbbi kullanım öyküsü vardır.

 

Ayrıca, bu kısımda, ürünlerde hurma yağı kullandığımız gibi, shea tereyağı tüketen de nadir değildir. Yemek yemenin sağlıklı olup olmadığına dair farklı görüşler vardır ve bazı araştırmalar, shea yağı alımının diğer proteinlerin sindirimini etkileyebileceğini gösterdiğinden, bunu sadece dışarıdan kullanıyorum.

 

Shea Yağı Faydaları

Nemlendirici: Shea yağı içindeki doğal vitamin ve yağ asitlerinin konsantrasyonu, cildi inanılmaz derecede besler ve nemlendirir. Genellikle kuru cildi düzeltmek ve cildin doğal yağlarını korumak için kullanılır.

İnflamasyonu Azaltır: 2010 yılında yapılan bir çalışmada, tarçın asidi ve diğer doğal özellikleri nedeniyle shea tereyağının anti-enflamatuar olduğu bulunmuştur. Özellikle bir bileşik olan lupeol sinamatın, deri iltihaplanmasını azalttığı ve hatta potansiyel olarak deri mutasyonlarının önlenmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu aynı zamanda sivilce olan bazı insanlar için faydalı hale getirir.

Cilt Yumuşatma: Shea yağı cildin doğal kollajen üretimine yardımcı olur ve cildi koruyan ve kuruyan oleik, stearik, palmitik ve linolenik asitleri içerir. Uzun süreli kullanımla, birçok insan ciltte yumuşatma ve güçlendirme ile kırışıklık azaltma rapor eder.

 

 

Shea Yağı Kullanımı Yolları

Shea yağı en çok yönlü doğal güzellik bileşenlerinden biridir ve günlük olarak bir şekilde kullanırım. Ev yapımı losyon çubukları ve orijinal magnezyum vücut tereyağı ile ev yapımı dudak balsamı ve şifalı balyalara kadar her şeyi yıllardır kullandım.

Shea yağı, sağlıklı saç ve cilt için kullanır ve fayda sağlar.

Shea butter için favori kullanımlarımdan bazıları:

 

Doğal bir nemlendirici olarak yüz ve vücut için

Kolay kullanım için shea yağı losyon çubuğu sopa

Güneş veya plaj maruziyetinden sonra cildi yenilemek

Bir hamilelikte veya hamilelikte çatlakları önlemek için

Doğal manikür kremi olarak

En iyi göz altı kırışıklık giderici ve torba azaltıcı olarak

Bir masaj yağı olarak

Benim ev yapımı kadifemsi yumuşak çırpılmış vücut tereyağı

Soğuk algınlığı veya grip sırasında boğazda / çiğ burunlarda

Temel ev yapımı losyona eklendi

Doğal olarak kollajen üretimine yardım etmek için yara izleri

Ev yapımı deodorant için bir üs olarak

Düşük dereceli güneş koruması için

Magnezyum vücut tereyağı çırpılmış

Bebek bakım reçetelerinde doğal bir bebek bakım ürünü (tek başına) veya içerik maddesi olarak

Kendisi dudaklarında veya ev yapımı dudak balsamında

Ev yapımı bir parıltı dudak balsamı

Göz kapaklarında, daha uzun ömürlü olması için makyaj yapmadan önce

Cildin elastikiyetini arttırmak için (bazıları bile selülitle yardımcı olduğunu söyler)

Saç veya saç derisinde (diğer doğal bileşenlerle karışım halinde)

Ev yapımı sıvı krem ??fondöten ve makyaj

 

 

 

Shea yağı, shea ağacı fıstıklarından elde edilen yağdır. Beyaz ya da fildişi renklidir ve cildinize yayılması kolay bir krem kıvamına sahiptir. Çoğu shea yağı, Batı Afrika'daki shea ağaçlarından gelir.

 

Yüksek konsantrasyonlarda yağ asitleri ve vitaminler shea yağı cildi yumuşatmak için ideal bir kozmetik içeriktir. Shea yağı ayrıca anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Vücudunuzda shea yağı kullanarak, özellikle yüzünüzde, cildinizi canlandırabilir, tonlayabilir ve yumuşatabilirsiniz.

 

 

 

Yüzünüz için shea yağı faydaları

Anti-inflamatuar ve iyileştirici özellikler

Shea yağı, geniş anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yüzünüzdeki kızarıklık ve şişlik, shea yağı ürünlerini uygulayarak sakinleştirilebilir. Shea Butter'ın yağ asidi ve K vitamini konsantrasyonu aynı zamanda cildinizin bariyeri tehlikeye girdiğinde vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

 

Yumuşatıcı özellikleri

Shea tereyağının kıvamı ve yarı katı özellikleri, cildinizin oda sıcaklığında eridiğinde emmesini sağlar. Shea tereyağındaki zengin ağaç somun yağları cildinize nüfuz edebilir ve nemi yalıtan pürüzsüz ve yumuşak bir bariyer oluşturur. Bu nemlendirici etki, bir saat ya da daha kısa bir süre sonra yıpranan diğer nemlendiricilerden farklı olarak, birkaç saat sürebilir.

 

Anti-aging özellikleri

Shea yağı, yüksek seviyelerde oleik, linoleik ve stearik asitlere sahiptir. Bu asitler, çevresel toksinlerin cilt hücreleriniz üzerindeki etkisi olan oksidatif stresle mücadelede etkili bir bileşendir. Bu, cildinizin yeni hücrelerin sağlıklı bir döngüsüne sahip olmasına yardımcı olur ve ayrıca cildinizin yapısını ve sıkılığını destekler. Shea tereyağındaki E vitamini de cildinizi güneşin UV ışınlarından korumanıza yardımcı olur, ancak yüzünüzde shea yağı kullandığınız için güneş koruyucuyu atlayamazsınız.

 

Yüzünüzde shea yağı nasıl kullanılır

Yüzünüz için shea tereyağı kullanmanın en kolay yolu, bir sağlıklı gıda deposu, eczane veya çevrimiçi perakendeciden gelen shea yağı içeren bir krem ??satın almaktır. Uykuya gitmeden önce Shea yağı yüzünüze direkt olarak uygulanabilir. Sabah cilt bakım rutininizin bir parçası olarak shea yağıyla krema uygulamak, shea tereyağındaki yağ asitleri ve yağların üstüne makyaj uygulamak zorlaştığından bazı alışmalara neden olabilir.

 

Ayrıca shea yağı ve diğer bazı malzemeleri kullanarak bir yüz maskesi yapabilirsiniz. Yüzünüzü önce bir krem ??temizleyici veya ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kullanmadan önce buhara maruz bırakmayın, bu gözeneklerinizi açar ve shea yağını cildinize hapsolmaya ve kopmaya neden olur.

 

Kendi maskeni yapmak için, karıştırın:

 

1 tatlı kaşığı bal

3 ila 4 damla üzüm çekirdeği yağı

1 çorba kaşığı saf shea yağı

İyice karıştırın ve yüzünüze yayılın. Yüzünüzü nazikçe temizleyene kadar yüzünüzü ılık suyla ve en iyi sonuç için yumuşak bir bezle 10-12 dakika bekletin.

 

Yan etkiler ve riskler

Shea yağı inanılmaz derecede düşük riskli bir topikal bileşendir. Shea tereyağına alerjik reaksiyonlar nadirdir. Ağaç fıstıklarına alerjisi olan insanlar bile, kabuklu fıstıkların ait olduğu aile, yüzlerinde shea tereyağına karşı düşük bir reaksiyon riskine sahiptir. Araştırmacılar bunun, shea fıstığının alerjiyi tetikleyen ağaç fındık proteinlerinden az miktarda içerdiğine inanıyor.

 

Ancak bu, onu kullanmak için herhangi bir risk oluşturmadığı anlamına gelmez. Shea yağı tereyağının kıvam kıvamı, komedojenik olabileceği anlamına gelir. Bu, özellikle akne eğilimli bir cildiniz varsa gözenekleri tıkayabileceği anlamına gelir. Bu yan etki riskini, yüzünüzde kullandığınız diğer bileşenlerle karıştırılmış shea yağı kullanarak ve saf shea yağı ürününü uyguladıktan sonra yüzünüzü iyi yıkayarak yönetebilirsiniz.

 

 

Paket servisi

Shea yağı cildiniz için kanıtlanmış bir nemlendiricidir. Cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlayan yatıştırıcı, yaşlanma karşıtı ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Yüzünüze saf shea tereyağı sürmek kırılmalara neden olabilir, bu yüzden saf shea yağı yerine shea yağı içeren ürünleri satın almayı deneyin. Ana maddelerden biri olarak shea yağı içeren çeşitli fiyat noktalarında birçok cilt bakım ürünü vardır.

 

Shea yağı shea ağacından gelen bir tohum yağıdır. Shea ağacı Doğu ve Batı tropik Afrika'da bulunur. Shea yağı, shea ağacı tohumu içindeki iki yağlı taneden gelir. Çekirdek tohumdan çıkarıldıktan sonra bir toz haline getirilir ve suda kaynatılır. Tereyağı daha sonra suyun üstüne yükselir ve katılaşır.

 

İnsanlar akne, artrit, yanıklar, kepek, iltihaplı cilt, kuru cilt, egzama, böcek ısırıkları, kaşıntı, kas ağrısı, pullu ve kaşıntılı cilt (sedef hastalığı), döküntü, akarların neden olduğu bir deri enfeksiyonu için cilde shea yağı uygular. ), yaralar, sinüs enfeksiyonu, cilt kırıkları, çatlaklar, yara iyileşmesi ve buruşuk cilt.

 

Gıdalarda shea yağı, yemek pişirmek için bir yağ olarak kullanılır.

 

Üretimde, kozmetik ürünlerinde shea yağı kullanılır.

 

O nasıl çalışır?

Shea yağı yumuşatıcı gibi çalışır. Kuru cildi yumuşatmaya veya pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir. Shea yağı ayrıca deri şişmesini azaltabilecek maddeler içerir. Bu, egzama gibi cilt şişmesiyle ilişkili durumların tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

 

 

Kullanır ve etkililik?

 

Haşhaş tomurcuk tarafından neden oldu. Erken yapılan araştırmalar, 4 gün boyunca ihtiyaç duyulduğunda burun iç kısmına shea yağı uygulamasının solunum yollarını temizlediğini ve yetişkinlerde ve saman nezlesiyle tıkanıklığı olan çocukların nefes almasını iyileştirdiğini ileri sürmektedir. Havayolları 30 saniye kadar çabuk temizleniyor gibi görünüyor. Efekt 8,5 saate kadar sürecek gibi görünüyor. Shea yağı, tıkanıklığı belirli nazal dekonjestan damlaları kadar etkili bir şekilde geliştirir.

 

Akne.

Artrit.

Burns.

Kepek.

İltihaplı cilt.

Kuru cilt.

Egzama.

Böcek ısırığı.

Kaşıntı.

Kas ağrısı.

Pullu, kaşıntılı cilt (sedef hastalığı).

İsilik.

Akarların (uyuz) neden olduğu bir deri enfeksiyonu.

Yara izi.

Sinüs enfeksiyonu.

Cilt ülserleri.

Deri çatlağı.

Yara iyileşmesi.

Kırışmış cilt.

Diğer durumlar.

 

 

Yan Etkileri ve Güvenlik

Shea yağı, yiyeceklerde yaygın olarak bulunan miktarlarda ağız yoluyla alındığında LIKELY SAFE'dir.

 

Shea yağı uygun bir şekilde kısa süreli uygulandığında OLASI GÜVENLİdir. Burnun iç kısmına 2-4 gram shea yağı 4 güne kadar güvenle uygulanır.

 

Shea yağı uzun süreli kullanımının güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli güvenilir bilgi bulunmamaktadır.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Shea yağı, yiyeceklerde yaygın olarak bulunan miktarlarda ağız yoluyla alındığında LIKELY SAFE'dir. Hamile veya emziriyorsanız, daha fazla miktarda shea yağı almanın güvenliği hakkında yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımından kaçının.

 

Çocuklar: Shea yağı, yiyeceklerde yaygın olarak bulunan miktarlarda ağız yoluyla alındığında LIKELY SAFE'dir. Shea yağı uygun bir şekilde kısa süreli uygulandığında OLASI GÜVENLİdir. Burnun iç kısmına 2-4 gram shea yağı 4 güne kadar güvenle uygulanır.

 

 

Dozlama

Uygun shea yağı dozu kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda shea yağı (çocuklarda / yetişkinlerde) için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerindeki ilgili talimatlara uyduğunuzdan emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.

 

shea yağı, Afrika shea ağacının somunundan elde edilen bir yağdır. Genellikle işlenmemiş renkte, daha işlenmiş versiyonları ise fildişi rengi veya beyaz renklidir. Kozmetiklerde nemlendirici, salve veya losyon olarak yaygın olarak kullanılır. Shea yağı yenilebilir ve bazı Afrika ülkelerinde gıda hazırlamada kullanılır. Bazen, tadı tereyağı, kakao yağının yerine başka yağlarla karıştırılır, tadı da fark edilir şekilde farklıdır.

 

İngilizce "shea" kelimesi, Bambara'daki ağacın adı olan s'í'den gelir. Birçok yerel isim tarafından bilinir, örneğin Dagbani'deki Kpakahili, Waala'daki taama, Hausa'daki ka?e veya ka?anya, Senegal'in Wolof dilinde karité, Batı Afrika'nın bazı bölgelerinde ve diğer birçok ülkede.

 

 

 

Tarihçe

Ortak ad, Mali'nin Bambara dilinde shíyiri veya shísu (lit. "shea tree"). Bu, telaffuzun ("gün" ile kafiyeli) yaygın olmasına ve ana sözlüklerde ikinci sırada yer almasına rağmen, birincil telaffuzun ("çay" ile kafiyeli) İngilizce kelimesinin kaynağıdır. Ağaç, ağacın ve tereyağı olan karité'nin Fransız isminin kökeni olan Senegal'in Wolof dilinde ghariti olarak adlandırılır.

 

Shea ağacı batıda Senegal'den doğuda Sudan'a ve Etiyopya yaylalarının eteklerine Batı Afrika'nın kuru savan kuşağında doğal olarak yetişir. Afrika kıtasındaki 21 ülkede, yani Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Etiyopya, Eritre, Gana, Gine Bissau, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Güney Sudan, Sudan, Togo, Uganda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kenya ve Gine.

 

Orta çağ köyü Saouga'nın yerinde bulunan bir testa, 14. yüzyılda shea tereyağı üretiminin kanıtıdır.

 

 

Kompozisyon ve özellikleri

Shea tereyağı özü, birçok sabunlaşamayan bileşene (alkali ile işlenerek tamamen sabun haline getirilemeyen maddeler) ilave olarak aşağıdaki yağ asitlerini içeren kompleks bir yağdır: oleik asit (% 40-60), stearik asit (% 20-50) ), linoleik asit (% 3-11), palmitik asit (% 2-9), linolenik asit (<% 1) ve arakiik asit (<% 1).

 

Shea yağı vücut sıcaklığında erir. Cilt bakımı için kullanımının savunucuları, cildin içine hızla emildiğini, bir "yeniden canlandırma" ajanı olarak işlev gördüğünü ve iyi bir su bağlama özelliklerine sahip olduğunu korurlar.

 

Kullanımları

 

Shea yağı sabunu.

Shea yağı esas olarak kozmetik endüstrisinde cilt ve saçla ilgili ürünler (dudak parlatıcısı, cilt nemlendirici kremler ve emülsiyonlar ve kuru ve kırılgan saçlar için saç kremleri) kullanılır. [12] Sabun yapımcıları ve UNAVA gibi masaj yağı yaratıcıları tarafından da genellikle küçük miktarlarda kullanılır, çünkü bol miktarda sabunlaşamaz ve daha yüksek miktarlarda daha az temizleme özelliğine sahip daha yumuşak sabunlar oluşur. Bazı esnaf sabunu üreticileri% 25'lik bir oranda shea tereyağı kullanırlar - Avrupa Birliği maksimum kullanım oranını% 28 civarında tutarken, hurma yağı veya prina (zeytinyağı) gibi yağlara kıyasla yüksek maliyeti nedeniyle ticari olarak üretilen sabunlarda nadiren görülür. sıvı yağ). Kuru ciltler için mükemmel bir yumuşatıcıdır. Hiçbir kanıt bunun bir tedavi olduğunu göstermez, ancak sıkılık ve kaşıntı ile ilgili acıyı hafifletir.

 

Benin gibi bazı Afrika ülkelerinde shea yağı, yemeklik yağ, su geçirmez bir balmumu, kuaförlük, mum yapımı ve tıbbi merhemlerde bir bileşen olarak kullanılır. Ahşabın dayanıklılığını artırmak için geleneksel Afrika perküsyon aletleri üreticileri tarafından kullanılır (örneğin, oymalı djembe kabukları gibi), kurutulmuş su kabakları ve deri ayar kayışları

Geçmiş

Kaydedilenler

Topluluk

 

 

Shea Yağı Nedir?

Afrika'ya özgü shea ağacının (Vitellaria paradoxa) fıstıklarından elde edilen shea yağı, oda sıcaklığında katı olarak bulunan yağlı bir yağdır.

 

Karite ağacı meyveleri taşır ve meyvelerin içindeki fındıklar birincil öneme sahiptir. Bu kabuklar ezilir, kaynatılır ve genellikle shea yağı olarak adlandırılan açık renkli bir yağı çıkarmak için manipüle edilir.

 

 

Shea tereyağının ana bileşenleri oleik asit, stearik asit, linoleik asit vb. İçerir. Vücut sıcaklığında eridiği için cilde hızla emilir. Nemlendirici ve iyileştirici özellikleri birçok cilt sorunu için faydalıdır. Ayrıca birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilen anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere (belirli bir dereceye kadar) sahiptir. Birçok bitkisel yağa benzerliği, yutmaya uygun olmasını sağlar.

 

Yararlı özellikleri ve beslenme gerçeklerini incelemeden önce bu zengin fındık yağının tarihine bakalım.

 

 

 

Shea Yağı Tarihi

Shea ağacı yüzyıllar boyunca doğal olarak Batı Afrika'da yaşadı, Senegal'den Sudan'a ve Etiyopya'nın eteklerine kadar uzandı. Afrika tarihi belgeleri, Kleopatra'nın saltanatı sırasında taşınan cilt ve saç bakımı için kullanılan zengin bir tereyağı kavanozundan bahsetmektedir. Sheba Kraliçesinin bile kullandığı söyleniyor!

 

Ağaç, Afrika'daki ilk krallar için tabutlar yapmak için kullanıldı ve kuruyemişlerden elde edilen tereyağı, iyileştirme ve cilt bakım özellikleri için kullanıldı. Ağaç, Afrika'daki birçok kabilede kutsal olarak kabul edilir. Cildi ve saçı sert güneş ve kuru rüzgarlardan korumak için hala Afrika'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Elde edilen yağı el ile karıştırmak daha önce popüler olsa da, teknolojideki gelişmeler kil filtreleme ve shea tereyağı son ekstraksiyonu için heksan gibi farklı yöntemlere yol açmıştır. Birkaç kabilede ayrıca hurma yağı ile karıştırılır ve pişirme amacıyla kullanılır. Bu çoğunlukla Kuzey Nijerya'da görülür.

 

Shea yağı, çeşitli sağlık yararları sergiler ve diğer botanik bileşenlerle birlikte çeşitli kozmetik ve tıbbi formüllerde kullanılır.

 

 

Shea yağı genellikle cildi ve saçı nemlendiriciler, kremler, losyonlar ve diğer emülsiyonlarda kullanılır. Mükemmel bir yumuşatıcı ve cildi nemlendirici ajan haline getiren yağ açısından zengindir. Deneyler ayrıca anti-inflamatuar özelliklere ve antioksidanlara sahip olduğunu gösterdi. Bunlar, enflamatuar cilt hastalıklarının azaltılmasına ve serbest radikallere bağlı olarak cildin ve kılların zarar görmesine yardımcı olabilir.

 

 

Aynı zamanda cildi optimum sağlıkta tutmakla kalmaz, aynı zamanda güneşin zararlı ultraviyole radyasyonundan zarar görmesini engelleyen A ve E vitaminlerini de içerir. Bu bileşenler shea yağı hafif bir güneş koruma faktörü (SPF) verir. E Vitamini ayrıca kuru cildi rahatlatır ve cildin elastikiyetini artırır, bu tereyağını iyi bir yaşlanma karşıtı maddeye dönüştürür.

 

Şimdi, piyasada mevcut shea yağı türlerine gelince, bir avuç çeşit var. Ham veya saf shea yağı genellikle sarı veya yeşil olan en doğal formdur. Hiç işlenmemiş ve fındıktan çıkarıldıktan hemen sonra satılan birkaç kirlilik içerebilir. Bu ham versiyon, farklı çeşitlerde shea yağı üretmek için farklı şekillerde işlenebilir. Aşağıda tartışacağız.

 

 

 

Rafine ve Rafine Edilmemiş Shea Yağı

Shea yağı, rafine veya rafine edilmemiş olabilir. Rafine edilmemiş shea yağı, en doğal ve en az işlenmiş olan en saf shea yağıdır. Elle özütlendiğinden vitaminleri, mineralleri ve diğer doğal özelliklerini koruyabilir. Killer, tülbent veya başka yöntemler kullanılarak bir temel filtrasyon işlemine tabi tutulur. Bunlar tereyağının rengini, kokusunu ve dokusunu biraz değiştirebilir. Eritilir, kalıp haline getirilir ve çubuk veya çubuk şeklinde satılır.

 

Rafine edilmemiş shea yağı, A'dan F'ye, A sınıfı en iyi kalitedir.

 

Rafine edilmiş shea yağı ise diğer taraftan işlenmiş formdur. Filtrasyon işleminin yanı sıra, aynı zamanda, kimyasal maddelerin havalandırılması veya kullanılmasıyla koku giderici bir sürece uğrar. Tereyağını daha beyaz yapmak için ağartılmıştır. Uygun bir koku eklemek ve tereyağın raf ömrünü (koruyucuları) arttırmak için katkı maddelerinin eklenmesi yaygındır. Bütün bu işlemler tereyağını beyaz ve çok pürüzsüz hale getirir. Shea tereyağının rafine edilmiş versiyonunun kullanılmasının önemli bir dezavantajı, içerdiği tüm işlemlerin besin değerini düşürmesidir.

 

Bu rafine versiyon daha da geliştirilebilir, bu da daha düzgün ve beyaz hale getirmek için daha fazla işlemin katılımını gerektirir. Bu genellikle shea yağı kozmetik veya cilt bakım ürünlerine dahil edildiğinde yapılır. Pek çok arıtma işleminden sonra, besinsel faydaların bir kısmı yok olur. Bu tip shea yağı genellikle ultra-rafine veya yüksek oranda rafine edilmiş shea yağı olarak adlandırılır.

 

Bazı şirketler ayrıca shea tereyağını organik olarak pazarlamaktadır. Bu, sadece doğal süreçler kullanılarak yetiştirilen ve hasat edilen, rafine edilmemiş versiyonudur. Shea tereyağının iyileştirici ve nemlendirici özellikleri besin değerine bağlanabilir. Burada shea yağı için besin verileri.

 

 

Shea yağı, sinnamik asit ve tokoferoller gibi UV-B emici triterpen esterlerini içerir. Bunlara ek olarak, aynı zamanda yüksek oranda fitosterol, triterpen ve kariten gibi hidrokarbonlar da vardır. Ayrıca şunları içerir:

 

Yağ Asitleri: Shea yağı, yağ asitlerinin% 85-90'ını oluşturan daha yüksek oranda stearik ve oleik asitle birlikte, palmitik, stearik, oleik, linoleik ve arakiik asitler olmak üzere beş temel yağ asidi içerir. Stearik asit katı bir kıvam sağlarken, oleik asit shea tereyağının sertliğini veya yumuşaklığını etkiler.

Fenolikler: Fenolik bileşikler, antioksidan özellikleriyle bilinirler. Shea yağı, 8 tanesi kateşin olmak üzere 10 fenolik bileşik içerir. Geleneksel olarak ekstrakte edilen shea yağı, heksanla ekstrakte edilen fenolik seviyelerin daha üstündedir. Aslında, shea tereyağının kateşin içeriği olgun zeytinlerin toplam fenolik içeriğinden daha yüksektir. Shea çekirdeğinin toplam konsantrasyonu ve nispi yüzdesi, ağaçların yaşadığı çevresel stres düzeyine bağlı olarak bölgeden bölgeye değişir.

E vitamini: Tokoferol, E vitamini olarak bilinir. Bunun çeşitli çeşitleri shea tereyağı içinde bulunur, fakat konsantrasyonları, iklime ve tereyağı ekstraksiyonu yöntemi gibi diğer faktörlere bağlı olarak dalgalanır.

Vitamin A ve Vitamin F: Bunlar doğal olarak shea tereyağı bulunur. Egzama, dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisinde ve hatta erken yaşlanmayı yavaşlatırlar.

Shea yağı, doymamış yağlar açısından zengin olduğundan, büyük oranda sabunlaşmayan bileşenler, esansiyel yağ asitleri, E ve D vitaminleri, fitosteroller, provitamin A ve allantoin ile cilt için bir süper besin olarak kabul edilir. Cilt bakımı, bebek bakımı ve tüketim için çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Aşağıda verilen cilt için çeşitli shea yağı yararları vardır.

 

 

Cilt için Shea Yağı Faydaları

Düzenli cilt bakım rutininize shea yağı ekleyerek harikalar yaratacaktır. Buradan göz atın.

 

1. Kuru Cilt Nemlendirir

Shea yağı yüz ve vücut için mükemmel bir nemlendiricidir. Yağ içeriği, yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklerinden sorumludur (6). Ciltte nemi kilitler ve uzun süre nemlendirir. Kuru ve kuru cilt sert ve pullu hale gelir. Vücudun belirli bölgeleri, kuruluktan dolayı cilt çatlakları bile geliştirebilir. Shea yağı, yağ içeriği ile cildi besler. Ayrıca, elleriniz ve ayaklarınızdaki cildin yumuşatılmasına ve esnekleşmesine yardımcı olabilir. Gözenekleri tıkamadan cilde kolayca nüfuz eder ve kuru ciltler için etkilidir.

 

Kırık topukları, kuru keseleri ve cildinizde pürüzlü yamaları iyileştirmek için shea yağı kullanın. Daha soğuk aylarda cildinizi nemlendirmek için de kullanabilirsiniz.

 

2. Akne Ve Lekeleri tedavi eder

 

 

Shea yağı, çeşitli yağ asitleri ve oleik, palmitik, stearik ve linolenik asitler gibi bitki sterollerinin varlığına atfedilebilen iyileştirici özellikleri ile bilinir. Bu yağda çözünen bileşenler, alkali ile temas ettiğinde sabunlaşmaya veya sabunlaşmaya dönüşmezler. Shea yağı, diğer fındık yağlarından ve yağlardan daha fazla sabunlaştırılamaz, bu da onu iyileştirici potansiyeli arttırır. Ham, rafine edilmemiş shea yağı, deri döküntülerini tedavi etmede etkilidir, cilt soyma sonrası bronzlaşma, yara izleri, çatlaklar, donma ısırıkları, yanıklar, sporcu ayağı, böcek ısırıkları ve sokmaları ve akne

 

3. Cilt iltihaplanmasını azaltır.

Shea yağı, anti-enflamatuar özellikler sergileyen çeşitli sinamik asit türevlerine sahiptir. Bu özellikler, iltihaplı bileşiklerde bir artıştan kaynaklanan cilt koşullarının iyileştirilmesi için faydalıdır. Etkilenen bölgede shea yağı kullanılarak dermatit ve rosacea gibi durumlardan kaynaklanan genelleşmiş inflamasyonlar hafifletilebilir. Şişmeye neden olabilecek güneş yanığı, kızarıklık, kesik ve sıyrıklar da bu tereyağı kullanılarak tedavi edilebilir.

 

4. Anti-Aging ve Anti-Free Radikal Ajan

 

Shea yağı, cilt için en iyi yaşlanma karşıtı ajanlardan biri olarak kabul edilir. Ciltte genç iskele proteini olan kolajen üretimini uyarır. Bu tereyağında bulunan A ve E vitaminleri cildi esnek, besleyici ve ışıltılı tutar. Düzenli kullanıldığında kırışıklıkları azaltır ve ayrıca erken kırışıklık ve yüz hatlarını da önler. Yaşlanma karşıtı özellikleri, cilde dolaşımını artırma ve hücre yenilenmesini destekleme yeteneğine de bağlanabilir.

 

Bu vitaminler, kateşinler ile birlikte, cilde zarar veren serbest radikallere karşı da bir antioksidan etki gösterirler. Bu serbest radikaller genellikle çevremizde kirleticiler ve tahriş edici maddeler bulunur. Güneş ışınları cildimizdeki serbest radikalleri de artırabilir, bu da cilt hücrelerine kolayca zarar verebilir. Shea yağındaki sinamik asit esterleri, cildinize antioksidan destek vererek bu bileşiklerin zarar görmesini önler (9, 10).

 

5. kaşıntılı ve soyma cilt için rahatlama sağlar

Cildi kaşındırmak için, shea butter'ın hem nemlendirici hem de anti-inflamatuar özellikleri faydalıdır. Kuruluk, cildinizin soyulmasına ve / veya pul pul haline gelmesine neden olabilir. Cildin kaşınmasına neden olabilir. Shea yağı'nın nemlendirici yağ asitleri, cildi ihtiyaç duyduğu yağlarla besleyerek rahatlama sağlayabilir. Kaşıntı sedef hastalığı gibi bir cilt durumundan kaynaklanıyorsa, shea tereyağının anti-inflamatuar aktivitesi onu hafifletmek için çok iyi çalışır.

 

6. Cildin Elastikiyetini Geri Yükler

Bu tereyağında sabunlaşmayan madde ve vitamin F, cildin elastikiyetini korumak için hayati önem taşıyan maddelerdir. Shea yağı da ciltte kolajen üretimini geliştirir. Böylece uygulama, cildin doğal elastikiyetini nemlendirir, yumuşatır ve güzelleştirir. Restorasyon esnekliği ayrıca kırışıklıkları ve lekeleri azaltır.

 

7. Razor Tahriş ve Pompalarını Azaltın

Tıraş makinelerini kullanarak saçları traş ederek sık sık cildinizi tahriş eder ve kaşındırabilir. Bazen, tahriş sonucunda tıraş sonrası yumrular bile gelişebilir. Shea yağı, nemlendirir ve tahriş olmuş cildi rahatlatırken bunu azaltmaya yardımcı olabilir. Tüyleri ve saçı düzeltmek için tereyağı tıraştan bir gün önce de uygulayabilirsiniz. Bu, tıraş işlemini daha kolay ve daha hızlı hale getirecek ve herhangi bir tahriş bırakmaz.

 

8. Streç İşaretlerini Azaltır

 

Shea yağı genellikle streç işareti tedavisi için ticari olarak hazırlanan merhem veya kremlerde baz olarak kullanılır. Bunun nedeni, kilo alımı ve / veya kilo kaybı nedeniyle hamilelik sırasında oluşan çatlakları önlemeye ve azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olmasıdır. Bu işaretler, cilt elastik kapasitesinin ötesine uzandığında oluşur. Shea yağı uygulaması, cildin doğal elastikiyetini ve aynı zamanda kolajen üretimini iyileştirir. Doğal bir yumuşatıcıdır. Bu cilt iyileştirici tereyağı ile etkilenen bölgenin günlük masajı, çatlakları hafifletebilir

 

9. cilt ve bebek bezi döküntü yatıştırmaya yardımcı olur

Rafine edilmemiş shea yağı, kimyasal maddelerden arınmış mükemmel bir doğal nemlendiricidir. Bu nedenle, bebek bakımı için cildin yumuşak ve yumuşak olmasının yanı sıra, hassas ve hassas ciltler için özel olarak uyarlanmıştır. Bir banyodan sonra uygulanabilir ve ayrıca bebeklerin ve küçük çocukların cildinde egzama veya bebek bezi döküntülerini iyileştirmek için kullanılır.

 

10. Mükemmel Dudak Bakımı

Shea yağı kolayca emilir ve soğuk mevsimde ve kuru hava koşullarında dudakların ihtiyaç duyduğu ekstra nem ve besin sağlar. Böylece, mükemmel bir dudak balsamı görevi görür ve kuru ve çatlamış dudakların tedavisinde de etkilidir. Uygulandığında dudaklarda bir bariyer oluşturur ve cildin nemini tutar.

 

Shea yağı tereyağımızın cildimize nasıl fayda sağlayacağı konusunda kapsamlı bir listeden sonra, şimdi saç için faydalarını tartışalım. Nemlendirici ve iyileştirici özellikleri sayesinde saçlar için doğal bir nemlendirici olarak kabul edilir.

 

Saçlar İçin Shea Yağı Faydaları

Saç bakımı için bu mucize tereyağının bazı faydalarını daha derinden inceleyelim. Saç için çok sayıda shea butter faydaları aşağıda verilmiştir.

 

11. Hasarlı Saç Onarımı

 

 

Düzleştiriciler, perdeler ve kıvırcıklaştırıcılar gibi bir dizi kimyasal işlem, saçtan doğal nemi çıkarmaktan sorumludur. Shea yağı bu kayıp nemin geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca saçı sert hava koşullarından ve havadaki ve sudaki zararlı serbest radikallerden korur. Ayrıca shea yağı, ultraviyole radyasyona maruz kalmanın neden olduğu güneş hasarından saçı korumak için yeterli olan düşük bir SPF'ye sahiptir. Zararlı hava ve güneşin neden olduğu hasarı onarır. Bu büyük ölçüde, bir zamanlar emilen tereyağı tereğinin saç milini kaplaması, böylece bir ısı aletinden veya saç boyunca geçirilen herhangi bir başka zarar verici malzemeden korunmuş olmasından kaynaklanır. Bu işlenmiş veya renkli saçlar için özellikle yararlıdır. Yüzmeden önce uygulandığında saçı tuz ve klorine karşı korur.

 

Saç bakım rejiminize shea yağı eklemenin basit bir yolu:

 

Ham veya rafine edilmemiş shea tereyağı bir çorba kaşığı alın ve 30-60 saniye boyunca mikrodalgada eritin.

Tereyağı hafifçe soğuduğunda, birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Bu adım zorunlu değildir.

Saçınızın küçük bölümlerini yapın ve sıvılaştırılmış tereyağını saç derisine ve tüm saç uzunluğuna uygulayın.

Yarım saat bekletin ve saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.

 

12. Saç Dökülmesini Önler

Shea yağı yağının yağ asitleri saç derisini ve saçları şekillendirir. Ayrıca, hem saç derisini hem de saç sağlığını iyileştiren birçok temel besin sağlar. Bunlar, daha sonra saç köklerinizi güçlendirecek ve saç dökülmesini ve saç dökülmesini azaltacaktır. Saç kaybını önleyebilen shea tereyağı'nın bir başka önemli özelliği de anti-enflamatuar özellikleridir. Saç derisi koşulları bu bileşiklerle tedavi edilebilir ve böylece saç dökülmesini azaltabilir. Shea yağı kullandığınızda saçlarınız daha kalın ve doğal bir parlaklığa sahip olacak

 

 

13. kuru ve kaşıntılı saç derisini yatıştırır

 

Shea yağı, kuru, kaşıntılı bir kafa derisi veya kepeği sakinleştirmede etkilidir. Yağlı bir kalıntı bırakmadan veya gözenekleri tıkayarak cilde nüfuz eden anti-inflamatuar niteliklere ve zengin yağlara sahiptir. Bu nedenle, kuru bir kafa derisi, kafa derisi sedef hastalığı ve diğer kafa derisi koşullarından rahatlama sağlamada son derece etkilidir.

 

14. Split Ends Ve Kırılma Davranır

Shea yağı saç ve saç derisinde nemlendirici ve rejeneratif etki gösterir. Bu saç tellerini güçlendirir ve kırılmayı azaltır. Ayrıca, A ve E vitaminleri açısından zengin olmak, kuru saçları yatıştırır ve bölünmüş uçları yumuşatır.

 

15. Etkili Doğal Saç Kremi

Vitamin A ve E'nin varlığı shea tereyağını saçlarınızı köklerden uçlara kadar nemlendirmek için mükemmel bir seçim yapar. Doğal bir klima olarak kullanılabilir. Saçları yağlı veya ağır bırakmaksızın nemi kilitlemede oldukça etkilidir.

 

16. Rebel Bukleleri Yerinde Tutun

Shea yağı kırılgan saçları yumuşatmak ve canlandırmak için harikadır. Yağlı olmayan yapısı nedeniyle kafa derisindeki fazla yağı kontrol ve yaymaya yardımcı olur. Saçları cömert miktarlarda shea yağı ile masaj yapmak yumuşak, ipeksi ve tatlı saçları size verebilir. Shea tereyağının bu faydası, kuru ve kırılgan, kıvırcık saçlar için de geçerlidir. Shea yağı saç büyümesi için haftada iki kez uygulanmalıdır. Bu saç dokusunu iyileştirir ve saçı nemlendirir. Yumuşatıcı özelliklerinden dolayı kıvırcık saç uygulamalarında geniş kullanım alanı vardır.

 

Bu nedenle, bu shea tereyağı saç ve cilt yararları hakkındaydı. Bununla birlikte, bu zengin tereyağı ayrıca, daha çok yönlü hale getirecek bazı daha fazla faydaya sahiptir. Bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

17. Kas Ağrılarını yatıştırır

 

 

Kas ağrısı genellikle, efor veya kaslı bir rahatsızlık nedeniyle etkilenen bölgedeki bir iltihaptan kaynaklanır. Geleneksel olarak, shea yağı Afrika'da kas ağrıları ve ağrılarını rahatlatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun somut bir kanıtı olmamasına rağmen, etkilenen bölgeye masaj yapmak için shea tereyağı kullanan kişilerden alınan geri bildirimler, şişliğin yanı sıra ağrıyı da azalttığını göstermiştir.

 

18. Romatizma

Romatizma sıklıkla eklem ağrısı, iltihap ve sertlik ile karakterizedir. Ağrı ve şişme sadece kaslarda veya fibröz dokuda mevcut olabilir. Bu şişlik ve ağrıyı hafifletmek için romatizmadan etkilenen vücut bölümlerinde bir merhem olarak kullanılır. Romatizma temel olarak inflamatuar bir hastalık olduğundan, antiinflamatuar özellikleri burada kilit öneme sahiptir.

 

19. Artrit

Sıklıkla yaş, obezite ve travma ile ilişkili kronik bir eklem bozukluğu, artrit, ondan muzdarip insanlar için çok acı verici olabilir. Ağrı neredeyse sabittir ve artrit hastalarında temel hareketleri ve yaşam kalitesini bozar. Shea tereyağı'nın ayrılmaz maddesi esas olarak triterpenlerden oluşur. Bu bileşikler, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Artrit hastaları tarafından kullanımı şişlik ve ağrıyı hafifletmede mükemmel sonuçlar göstermiştir. Eylemin tam mekanizması hala bilinmemektedir. Bununla birlikte, triterpenler bu sonuçların ana katkı faktörü olarak kabul edilir.

 

 

20. Burun İnflamasyonu ve Burun Tıkanıklığı

Bir kez burun tıkanıklığı yaşarsanız, tek yapmanız gereken parmaklarınızı kullanarak burun deliklerine bir miktar shea yağı sürmektir. Bu garip gelebilir, ama işe yarıyor. Burun tıkanıklığı, genellikle burun geçişlerinin iç astarlarının iltihaplanması sonucu oluşur. Shea tereyağının anti-inflamatuar bileşikleri bu enflamasyonu azaltabilir ve burun deliklerinizi temizleyebilir. Shea tereyağı etkinliğini test etmek için yapılan bir çalışmada, katılımcılar sadece 90 saniyede burun tıkanıklığı klirensi yaşadı

 

21. Kolesterol düşürür

Daha önce de belirttiğimiz gibi, shea yağı yenilebilir ve Afrika'da birçok insan tarafından yiyecek hazırlama için kullanılır. Diyetinize shea yağı ilave etmenin bilinmeyen bir avantajı, kandaki kolesterolü düşürme kabiliyetidir. Bu tereyağı Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada lipoprotein ve plazma kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiş bir tür doymuş yağ asidi olan stearik asit açısından zengindir.

 

 

22. İshal Tedavisine Yardımcı Olur

İshal birçok rahatsızlığın bir semptomudur ve sadece kendi başına da ortaya çıkabilir. Çok çeşitli ilaçlar ve bitkisel karışımlar kullanılarak tedavi edilebilir. Bu günlerde, ishal tedavisi için formüle edilen diyet yardım ürünlerine shea yağı eklenmesi için artan talep vardır. Bu, anti-diyare özellikleri için shea butter'ın geleneksel kullanımına dayanmaktadır.

 

Shea butter'ın diğer birkaç kullanımı bir sonraki bölümde ele alınmıştır.

 

TOC'ye Geri Dön

 

Shea Yağı Kullanımları

Shea Butter'ın sayısız kullanımı vardır! Bu tereyağın çeşitli şekillerde nasıl kullanıldığını öğrenin.

 

23. Yara İyileşmesi

Shea yağı cildin nemlendirici özelliklerine sahiptir ve içerdiği çok çeşitli filokütinler nedeniyle bunların iyileştirici özellikleri vardır. Yaralar, kesikler ve sıyrıklar, shea yağı düzenli uygulaması ile hızlı bir şekilde iyileşir. Mikrosirkülasyonu artırarak hücre onarım fonksiyonunu geliştirirken tüm gerekli yağ ve besin maddelerini sağladıkları derinin derin katmanlarına kolayca emilir.

 

24. Böcek Isırıkları

 

Yüksek A vitamini içeriği nedeniyle, iyileştirici ve dezenfeksiyonu teşvik eder ve zehirli sarmaşık ve böcek ısırıkları gibi cilt alerjilerini yatıştırır. Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikler iyileşme sürecini hızlandırır. Böcek ısırıkları genellikle bir enfeksiyon geliştirmeye yatkındır ve bu durum üzerinde shea tereyağı kullanarak.

 

25. Dermatit, Psoriasis ve Egzama

Dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi durumlar cildin kuru, çatlak, düzensiz, pullu ve / veya kaşıntılı olmasına neden olur. Ve onları tedavi etmek için, derin bir nemlendirici olarak çalışan ve iltihabı hafifleten bir maddeye ihtiyacımız var. Shea tereyağı bu profile mükemmel uyum sağlar. Etkili yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleri nedeniyle egzema, sedef hastalığı ve dermatit için mükemmel bir nemlendirici olarak kabul edilir. Bu kalın tereyağının anti-enflamatuar özellikleri şişmeyi ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılabilir. Doktorlar genellikle bu cilt rahatsızlıklarından muzdarip insanlara shea tereyağını güvenli ve iyi tolere edildiği için tavsiye eder.

 

26. UV Koruması

Sunulan koruma seviyesi değişebilir olsa da, Shea yağı güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlayarak doğal bir güneş kremi olarak hareket eder. Shea yağı içinde bulunan cinnamik asit, UV koruması sağlayan bir bileşiktir ve SPF, tereyağının kalitesine bağlı olarak 6-10 arasında değişir. SPF'nin zararlı ışınlardan bolca korunmasını sağladığı düşünüldüğü için shea yağı güneş kremi olarak tek başına kullanmanız tavsiye edilmez. Shea yağı, güneşe maruz kaldıktan sonra cildi rahatlatmak ve güneşin neden olduğu oksidatif hasarı önlemek için kullanılır.

 

27. Yemeklerde Hindistan Cevizi Yağı, Tereyağı veya Zeytin Yağı Alternatifleri

 

Sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler - bunların hepsi shea tereyağını normal tereyağından hatta hindistancevizi yağından ve zeytinyağından daha uygun ve daha iyi bir seçenek haline getirir. Tadı almak için bir iki gün alabilir, ancak faydaları bol ve ayarlamaya değer. Tavada kızartmak için kullanın ya da faydalarından kurtulmak için sabah püresine ufak bir dollop ekleyin. Tereyağı, sandviç ve krepleriniz için tereyağı veya domuz yağı yerine bile kullanabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, pişirme / yemek amacıyla bile, rafine edilmemiş sürümü tercih edin.

 

Çok fayda var! Ama hala en iyi shea yağını nasıl bulacağınız konusunda biraz kafa karıştırıcı olabilirsiniz. Bir sonraki bölümde şüpheleriniz silinecek. Bunu depolamanın en iyi yolu hakkında da konuşacağız.

 

Seçim ve Depolama İpuçları

Shea Butter Alış İpuçları

Shea yağı satın alırken bu işaretçileri aklınızda bulundurun:

 

Shea tereyağı ham veya rafine edilmiş sürümü için bak.

Tereyağının etik, adil ticaret ve çevre dostu olduğuna inanan güvenilir bir kaynaktan veya şirketten geldiğinden emin olun.

 

Shea yağı kokusunu kontrol edin. Biraz nutty veya dünyevi olmalı. Plastik benzeri veya kimyasal bir koku, bunun rafine edilmemiş bir versiyon olduğunu gösterir.

 

Mümkünse, kolunuza az miktarda shea yağı sürün. Yatıştırıcı ve nemlendirici olmalı.

Renk söz konusu olduğunda, rafine edilmemiş versiyona gelince biraz değişiyor. Satın almayı planladığınız tereyağı, açık renk olarak fildişi renginde olmadığından emin olun, bu işlemin ağartmanın arıtma işleminden geçtiğini gösterir.

 

Shea Yağı Nasıl Saklanır

% 100 shea tereyağı saklamanın en iyi yolu, hava geçirmez bir kapta serin bir ortamda saklamaktır. Güneşten uzak tutun. Sıklıkla, raf ömrünü uzatmak için shea yağıya E vitamini eklenir. Ortalama olarak,% 100 shea yağı, iki yıllık bir raf ömrüne sahiptir. Asidik / tuhaf bir koku hissederseniz, onu atmanın zamanı gelmiş olabilir.

 

Shea Yağı Yan Etkileri

Bu yan etkiler topikal uygulamadan veya shea butter'ın yutulmasından kaynaklanabilir:

 

Kaşıntılı döküntüler

kurdeşen

Mide bulantısı

zayıflık

Baş dönmesi

Baş ağrısı

Karın ağrısı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, hemen shea yağı kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın. Shea yağı için bir alerji çok yaygın değil, ama üzgün olmaktan daha güvenli olmak daha iyidir. Daha önce hiç shea yağı kullanmamışsanız, üst önkolda küçük bir alanda küçük bir yama testi yapmak en iyisidir.

 

Shea yağı( karite yağı) shea ağacından gelen bir tohum yağıdır. Shea ağacı Doğu ve Batı tropik Afrika'da bulunur. Shea Tereyağı, shea ağacı tohumu içindeki iki yağlı taneden gelir. Çekirdek tohumdan çıkarıldıktan sonra bir toz ve suda kaynatılır. Tereyağı daha sonra suyun üstüne yükselir ve katılaşır. İnsanlar shea tereyağını akne, artrit, yanıklar, kepek, iltihaplı cilt, kuru cilt, egzama, böcek ısırıkları, kaşıntı, kas ağrısı, pullu cilt ve kaşıntılı deri (sedef hastalığı), kızarıklık, akarların (uyuz), yara izlerinin, sinüs enfeksiyonunun, deri kırılmalarının neden olduğu bir deri enfeksiyonu, streç işaretleri, yara iyileşmesi ve kırışık ciltler.Gıdalarda, yağ tereyağı yemek pişirmek için bir yağ olarak kullanılır. Imalatta, shea tereyağ, kozmetik ürünlerinde kullanılır. Ter yağı, shea ağacının fındıklarından elde edilen kirli beyaz yağlı bir maddedir.Batı Afrika'dan, tipik olarak kozmetik ve doğal cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Tamamen doğal A vitamini ile dolu, yüzde 100 saf, rafine edilmemiş, ham shea yağı, lekeler ve kırışıklıklar gibi çeşitli cilt hastalıklarında yardımcı olur, streç işareti önleme Hamilelik sırasında kas yorgunluğu, dermatit ve bazı tıbbi problemler için radyasyon tedavisi. Gerçekten, çünkü ham shea yağı(karite yağı) son derece nemlendirici ve çok nemlendiricidir, cilde uygulandığında hemen yumuşaklık sağlar ve pürüzsüzlük. Ama diğer kanıtlanmış faydaları var. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, bir çalışma olduğunu yayınladı. shea fıstığı ve shea yağı (shea yağı) önemli bir anti-inflamatuar ve anti-tümör teşvik kaynağı oluşturuyor bileşikler. Amerikan Hayat Bilimleri Dergisi'nin bir başka çalışması, shea tereyağı kollajen üretimini artırdığını iddia ediyor. Yaşlanma karşıtı özellikleri gösterir. Shea yağı, shea ağacı fıstıklarından elde edilen yağdır. Beyaz ya da fildişi renklidir ve cildinize yayılması kolay bir krem ??kıvamına sahiptir. Çoğu shea yağı, Batı Afrika'daki shea ağaçlarından gelir. Yüksek yağlı asit ve vitamin konsantreleri shea tereyağını, cildi yumuşatmak için ideal bir kozmetik bileşen yapar. Shea yağı ayrıca anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Vücudunuzdaki shea tereyağı, özellikle de yüzünüzün kullanılması, cildinizi canlandırabilir, tonlandırabilir ve yumuşatır. İshal tereyağı, Afrika shea ağacının (Vitellaria paradoxa) somunundan elde edilen bir yağdır. Genellikle ham, Ren, Rafine edilmemiş, Rafine edilmiş ve Ultra Rafine edilmiş Shea yağı renginde fildişi veya beyaz renktedir. Shea yağı, esas olarak stearik asit ve oleik asitten türetilen bir trigliserittir (yağ). Kozmetiklerde nemlendirici, salve veya losyon olarak yaygın olarak kullanılır. Shea yağı yenilebilir ve bazı Afrika ülkelerinde gıda hazırlamada kullanılır. Bazen, çikolata endüstrisi kakao yağının yerine diğer yağlarla karıştırılmış shea yağı kullanıyor, ancak tadı fark edilir derecede farklı olsa da. İngilizce "shea" kelimesi, ağacın adı Bambara dilinde olan s'í'den geliyor. Birçok yerel isimle, örneğin Dagbani'deki Kpakahili, Gana'nın Yukarı Batı Bölgesi'nde waala dilinde taama, Hausa'daki ka?e veya ka?anya, Batı Afrika'nın bazı bölgelerinde, Senegal'in Wolof dilinde karité, ve birçok Afrika tarafından bilinir. diğerleri. 

 

 

Shea butter is a seed fat that comes from the shea tree. The shea tree is found in East and West tropical Africa. The shea butter comes from two oily kernels within the shea tree seed. After the kernel is removed from the seed, it is ground into a powder and boiled in water. The butter then rises to the top of the water and becomes solid. People apply shea butter to the skin for acne, arthritis, burns, dandruff, inflamed skin, dry skin, eczema, insect bites, itch, muscle soreness, scaly and itchy skin (psoriasis), rash, a skin infection caused by mites (scabies), scars, sinus infection, skin breakages, stretch marks, wound healing, and wrinkled skin.In foods, shea butter is used as a fat for cooking. In manufacturing, shea butter is used in cosmetic products.Shea butter is an off-white fatty substance obtained from the nuts of the shea tree from West Africa, typically used in cosmetic and natural skin care products. Full of all-natural vitamin A, 100 percent pure, unrefined, raw shea butter aids in numerous skin conditions such as blemishes and wrinkles, stretch mark prevention during pregnancy, muscle fatigue, dermatitis, and radiation treatments for certain medical problems. Indeed, because raw shea butter is extremely moisturizing and very hydrating, when applied to the skin, it provides immediate softness and smoothness. But it has other proven benefits.The National Center for Biotechnology Information published a study indicating that shea nuts and shea fat (shea butter) constitute a significant source of anti-inflammatory and anti-tumor promoting compounds. Another study from the American Journal of Life Sciences claims that shea butter boosts collagen production, demonstrating anti-aging properties. Shea butter is fat that has been extracted from shea tree nuts. It's off-white or ivory colored and has a creamy consistency that's easy to spread on your skin. Most shea butter comes from shea trees in West Africa.High concentrations of fatty acids and vitamins make shea butter an ideal cosmetic ingredient for softening skin. Shea butter also has anti-inflammatory and healing properties. Using shea butter on your body, especially your face, can condition, tone, and soothe your skin.Shea butter is a fat extracted from the nut of the African shea tree (Vitellaria paradoxa). It is usually yellow in color when raw, with Unrefined, Refined, and Ultra-Refined Shea butter being ivory or white in color. Shea butter is a triglyceride (fat) derived mainly from stearic acid and oleic acid. It is widely used in cosmetics as a moisturizer, salve or lotion. Shea butter is edible and is used in food preparation in some African countries. Occasionally, the chocolate industry uses shea butter mixed with other oils as a substitute for cocoa butter, although the taste is noticeably different.The English word "shea" comes from s'í, the tree's name in the Bambara language of Mali. It is known by many local names, e.g., Kpakahili in Dagbani, taama in waala language in the Upper West Region of Ghana, ka?e or ka?anya in Hausa, karité in the Wolof language of Senegal, ori in some parts of West Africa, and many others.

 

 

 

Nutritional Background of Raw Shea Butter

 

 

Raw shea butter is rich in stearic, oleic acids and benefit-rich vitamin E and vitamin A. The shea tree is used as a source of vegetable oil containing about 45-50 percent oleic acid, 30-41 percent stearic acid, 5-9 percent palmitic acid and 4-5 percent linoleic acid. The best shea butter is extracted using cold pressed methods without added chemicals or preservatives.Shea butter is smooth in texture and does not liquify at room temperatures; however, it will soften in your hands, making it easy to apply. Containing vitamins A and E, it has relatively high amounts of saturated fatty acids (like MCT oil) when compared to other plant-sourced lipids, such as grape seed oil, olive oil and canola oil.Cosmeticsinfo.org reports that The Food and Drug Administration includes shea nut oil on its list of direct food substances affirmed at Generally Recognized as Safe (GRAS). While it is more common in beauty products, shea butter is often found in a variety of confections and chocolate as a cocoa butter substitute.The safety of raw shea butter and related forms has been assessed by the Cosmetic Ingredient Review (CIR) Expert Panel, and they note its popularity in cosmetics and personal care products as compared to many other oils with a total of 1,950 products, with 1,680 of those uses in leave-on formulations. They also note that "a recent survey of use concentrations for shea butter reports a maximum use concentration of 60 percent in leave-on products."The Journal of Oleo Science reported that through its studies, shea nuts and shea fat (shea butter) was found to reduce inflammation. The studies also showed that shea butter contains a significant source of anti-tumor promoting compounds such as cinnamate esters, which also make up the health benefits of cinnamon.

 

 

Composition and properties

 

Shea butter extract is a complex fat that in addition to many nonsaponifiable components (substances that cannot be fully converted into soap by treatment with alkali) contains the following fatty acids: oleic acid (40-60%), stearic acid (20-50%), linoleic acid (3-11%), palmitic acid (2-9%), linolenic acid (<1%) and arachidic acid (<1%).Shea butter melts at body temperature. Proponents of its use for skin care maintain that it absorbs rapidly into the skin, acts as a "refatting" agent, and has good water-binding properties.

 

Uses

 

Shea butter is mainly used in the cosmetics industry for skin- and hair-related products (lip gloss, skin moisturizer creams and emulsions, and hair conditioners for dry and brittle hair).[12] It is also used by soap makers, typically in small amounts (5-7% of the oils in the recipe), because it has plenty of unsaponifiables, and higher amounts result in softer soaps that have less cleaning abilities. Some artisan soap makers use shea butter in amounts to 25% - with the European Union regulating the maximum use around 28%, but it is rarely the case in commercially produced soap due to its high cost compared to oils like palm oil or pomace (olive oil). It is an excellent emollient for dry skin. No evidence shows it is a cure, but it alleviates the pain associated with tightness and itching.In some African countries such as Benin, shea butter is used for cooking oil, as a waterproofing wax, for hairdressing, for candle-making, and as an ingredient in medicinal ointments. It is used by makers of traditional African percussion instruments to increase the durability of wood (such as carved djembe shells), dried calabash gourds, and leather tuning straps. Shea butter can be an ingredient of organic broth.In the UK and other countries, it is incorporated into assorted tissue products, such as toilet paper.

 

 

Medicinal

 

Shea butter is sometimes used as a base for medicinal ointments. Some of the isolated chemical constituents are reported to have anti-inflammatory, emollient, and humectant properties. Shea butter has been used as a sunblocking lotion[citation needed] and some of its components "have limited capacity to absorb ultraviolet radiation".In Ghana, shea butter locally known as Kpakahili (Eng. trans. raw cream) in Dagbani, nkuto (Akan) or nku (Ga), is either used as a food product or applied as lotion to protect the skin during the dry Harmattan season. The shea nut tree itself is called táá?à (pl. táánsì) and the fruit is called táánì (pl. támá). The current northern regional capital Tamale, derives it names from a combination of the words "tama" and "yili", meaning "the town of shea fruits". :p.8 In Nigeria, shea butter is used for the management of sinusitis and relief of nasal congestion. It is massaged into joints and other parts of the body where pain occurs.

 

 

 

Shea butter is very thick and solid at room temperature but has a buttery rich consistency that makes it ideal for use as a natural eye cream, lip balm, or body butter. Many studies show that it is especially good at penetrating the skin and contains 60% fat, making it highly emollient.

 

 

Shea butter is a skin superfood that comes from the seeds of the fruit of the Shea (Karite) tree and that is naturally rich in vitamins A, E and F. It offers UV protection (it is SPF ~6) and provides the skin with essential fatty acids and the nutrients necessary for collagen production.

 

Shea butter has been used in Africa and many other locations for years to improve skin and hair. It also has a long history of medicinal use, such as in wound care and even treating leprosy.

 

It’s also not uncommon in that part of the world to eat shea butter as well, much as we use palm oil in products. There’s differing opinions on whether or not it’s healthy to eat, and since some studies suggest that ingesting shea butter may interfere with the digestion of other proteins, I use it externally only.

 

Shea Butter Benefits

Moisturizing: The concentration of natural vitamins and fatty acids in shea butter makes it incredibly nourishing and moisturizing for skin. It is often used to remedy dry skin and to help protect the skin’s natural oils.

Reduces Inflammation: A 2010 study found that due to its cinnamic acid and other natural properties, shea butter was anti-inflammatory. One compound in particular, lupeol cinnamate, was found to reduce skin inflammation and even potentially help avoid skin mutations. This also makes it beneficial for some people with acne.

Skin Smoothing: Shea butter aids in the skin’s natural collagen production and contains oleic, stearic, palmitic, and linolenic acids that protect and nourish the skin to prevent drying. With long-term use, many people report skin softening and strengthening as well as wrinkle reduction.

 

 

Ways to Use Shea Butter

Shea butter is one of the most versatile natural beauty ingredients and I use it daily in some form. I’ve used it for years in everything from my homemade lotion bars and original magnesium body butter to homemade lip balms and healing salves.

Shea butter uses and benefits for healthy hair and skin

Some of my favorite uses for shea butter:

 

By itself for face and body as a natural moisturizer

In a shea butter lotion bar stick for easy use

After sun or beach exposure to replenish skin

Alone or in a pregnancy salve to ward off stretch marks

As a natural cuticle cream

As the best under-eye wrinkle remover and bag-reducer

As a massage butter

In my homemade velvety soft whipped body butter

On sore/raw noses during a cold or flu

Added to basic homemade lotion

On scars to naturally help collagen production

As a base for homemade deodorant

By itself for low-grade sun protection

Whipped into magnesium body butter

As a natural baby-care product (alone) or ingredient in baby care recipes

By itself on the lips or in homemade lip balms

In a homemade shimmer lip balm

On the eyelids before applying makeup to make it last longer

To improve skin elasticity (some even say it helps with cellulite)

On the hair or scalp (in mixture with other natural ingredients)

In homemade liquid creme foundation and makeup

 

Shea butter is fat that has been extracted from shea tree nuts. It’s off-white or ivory colored and has a creamy consistency that’s easy to spread on your skin. Most shea butter comes from shea trees in West Africa.

High concentrations of fatty acids and vitamins make shea butter an ideal cosmetic ingredient for softening skin. Shea butter also has anti-inflammatory and healing properties. Using shea butter on your body, especially your face, can condition, tone, and soothe your skin.

 

 

Benefits of shea butter for your face

Anti-inflammatory and healing properties

Shea butter has been proven to have extensive anti-inflammatory properties. Redness and swelling on your face may be calmed by applying shea butter products. Shea butter’s fatty acid and vitamin K concentration also helps your body to heal faster when your skin barrier has been compromised.

 

Emollient properties

Shea butter’s consistency and semisolid characteristics help your skin to absorb it when it melts at room temperature. The rich tree nut oils in shea butter can soak into your skin, creating a smooth and soft barrier that seals in moisture. This moisturizing effect can last several hours, unlike some other moisturizers that wear off after one hour or less.

 

Anti-aging properties

Shea butter has high levels of oleic, linoleic, and stearic acids. These acids are an effective ingredient to combating oxidative stress, which is the effect the environmental toxins have on your skin cells. This helps your skin to have a healthy turnover of new cells, and also supports the structure and tightness of your skin. The vitamin E in shea butter also helps protect your skin from the UV rays of the sun, although you can’t skip sunscreen just because you use shea butter on your face.

 

 

How to use shea butter on your face

The easiest way to use shea butter for your face is to purchase a cream that includes shea butter from a health food store, pharmacy, or online retailer. Shea butter can be applied directly to your face before you go to sleep. Applying cream with shea butter as part of your skincare routine in the morning might take some getting used to, as the fatty acids and oils in shea butter may make applying makeup on top of it difficult.

 

You can also make a facial mask using shea butter and several other ingredients. Wash your face first with a cream cleanser or warm water. Don’t expose your face to steam prior to use, as this will open your pores and make the shea butter more likely to get trapped in your skin and cause a breakout.

 

To make your own mask, mix together:

 

1 tablespoon of raw honey

3 to 4 drops of grape seed oil

1 tablespoon of pure shea butter

Mix well and spread out over your face. Leave the mask on for 10 to 12 minutes before gently cleansing your face with warm water and a soft washcloth for best results.

 

Side effects and risks

Shea butter is an incredibly low risk topical ingredient. Allergic reactions to shea butter are rare. Even people who are allergic to tree nuts, the family that shea nuts belong to, have a low risk of reaction to shea butter on their face. Researchers believe this is because shea nuts contain little of the tree nut proteins that trigger allergies.

 

But that doesn’t mean there aren’t any risks to using it. The creamy consistency of shea butter means that it can be comedogenic. This means that it can clog pores, especially if you have acne-prone skin. You can manage the risk of this side effect by using shea butter that’s mixed with other ingredients when you use it on your face, and by washing your face well after applying any pure shea butter product.

 

 

Takeaway

Shea butter is a proven moisturizer for your skin. It has soothing, anti-aging, and healing properties that make skin appear smoother and younger. Using pure shea butter on your face could lead to breakouts, so try purchasing products that contain shea butter instead of pure shea butter. There are plenty of skincare products, at a variety of price points that contain shea butter as one of the main ingredients.

 

 

Shea butter is a seed fat that comes from the shea tree. The shea tree is found in East and West tropical Africa. The shea butter comes from two oily kernels within the shea tree seed. After the kernel is removed from the seed, it is ground into a powder and boiled in water. The butter then rises to the top of the water and becomes solid.

 

People apply shea butter to the skin for acne, arthritis, burns, dandruff, inflamed skin, dry skin, eczema, insect bites, itch, muscle soreness, scaly and itchy skin (psoriasis), rash, a skin infection caused by mites (scabies), scars, sinus infection, skin breakages, stretch marks, wound healing, and wrinkled skin.

 

In foods, shea butter is used as a fat for cooking.

 

In manufacturing, shea butter is used in cosmetic products.

 

How does it work?

Shea butter works like an emollient. It might help soften or smooth dry skin. Shea butter also contains substances that can reduce skin swelling. This might help treat conditions associated with skin swelling such as eczema.

 

Uses & Effectiveness?

 

Hayfever caused by ragweed. Early research suggests that applying shea butter to the inside of the nose as needed over 4 days clears the airways and improves breathing in adults and children who have congestion from hayfever. The airways appear to clear in as quickly as 30 seconds. The effect seems to last for up to 8.5 hours. Shea butter appears to improve congestion as effectively as certain nasal decongestant drops.

 

Acne.

Arthritis.

Burns.

Dandruff.

Inflamed skin.

Dry skin.

Eczema.

Insect bites.

Itch.

Muscle soreness.

Scaly, itchy skin (psoriasis).

Rash.

A skin infection caused by mites (scabies).

Scars.

Sinus infection.

Skin ulcers.

Stretch marks.

Wound healing.

Wrinkled skin.

Other conditions.

 

Side Effects & Safety

Shea butter is LIKELY SAFE when taken by mouth in amounts commonly found in foods.

 

Shea butter is POSSIBLY SAFE when applied to the skin appropriately, short-term. About 2-4 grams of shea butter has been applied to the inside of the nose safely for up to 4 days.

 

There isn't enough reliable information available to know if using shea butter long-term is safe.

Special Precautions & Warnings:

Pregnancy and breast-feeding: Shea butter is LIKELY SAFE when taken by mouth in amounts commonly found in foods. There is not enough reliable information about the safety of taking shea butter in greater amounts if you are pregnant or breast-feeding. Stay on the safe side and avoid use.

 

Children: Shea butter is LIKELY SAFE when taken by mouth in amounts commonly found in foods. Shea butter is POSSIBLY SAFE when applied to the skin appropriately, short-term. About 2-4 grams of shea butter has been applied to the inside of the nose safely for up to 4 days

 

Dosing

The appropriate dose of shea butter depends on several factors such as the user's age, health, and several other conditions. At this time there is not enough scientific information to determine an appropriate range of doses for shea butter (in children/in adults). Keep in mind that natural products are not always necessarily safe and dosages can be important. Be sure to follow relevant directions on product labels and consult your pharmacist or physician or other healthcare professional before using.

 

shea butter  is a fat extracted from the nut of the African shea tree  It is usually yellow in color when raw, with more processed versions being ivory or white in color. It is widely used in cosmetics as a moisturizer, salve or lotion. Shea butter is edible and is used in food preparation in some African countries. Occasionally, shea butter is mixed with other oils as a substitute for cocoa butter, although the taste is noticeably different.

 

The English word "shea" comes from s’í, the tree's name in Bambara.It is known by many local names, e.g., Kpakahili in Dagbani, taama in Waala, ka?e or ka?anya in Hausa, karité in the Wolof language of Senegal, ori in some parts of West Africa, and many others.

 

 

History

The common name is shíyiri or shísu (lit. "shea tree") in the Bambara language of Mali. This is the origin of the English word, the primary pronunciation of which is (rhyming with "tea"), although the pronunciation (rhyming with "day") is common and is listed second in major dictionaries. The tree is called ghariti in the Wolof language of Senegal, which is the origin of the French name of the tree and the butter, karité.

 

The shea tree grows naturally in the wild in the dry savannah belt of West Africa from Senegal in the west to Sudan in the east, and onto the foothills of the Ethiopian highlands. It occurs in 21 countries across the African continent, namely Benin, Burkina Faso, Cameroon, Central African Republic, Chad, Ethiopia, Eritrea, Ghana, Guinea Bissau, Ivory Coast, Mali, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, South Sudan, Sudan, Togo, Uganda, Democratic Republic of the Congo, Kenya and Guinea.

 

A testa found at the site of the medieval village of Saouga is evidence of shea butter production by the 14th century.

 

 

Composition and properties

Shea butter extract is a complex fat that in addition to many nonsaponifiable components (substances that cannot be fully converted into soap by treatment with alkali) contains the following fatty acids: oleic acid (40–60%), stearic acid (20–50%), linoleic acid (3–11%), palmitic acid (2–9%), linolenic acid (<1%) and arachidic acid (<1%).

 

Shea butter melts at body temperature. Proponents of its use for skin care maintain that it absorbs rapidly into the skin, acts as a "refatting" agent, and has good water-binding properties.

 

Uses

 

Shea butter soap.

Shea butter is mainly used in the cosmetics industry for skin- and hair-related products (lip gloss, skin moisturizer creams and emulsions, and hair conditioners for dry and brittle hair).[12] It is also used by soap makers and massage oil creators such as UNAVA, typically in small amounts, because it has plenty of unsaponifiables, and higher amounts result in softer soaps that have less cleaning abilities. Some artisan soap makers use shea butter in amounts to 25% – with the European Union regulating the maximum use around 28%, but it is rarely the case in commercially produced soap due to its high cost compared to oils like palm oil or pomace (olive oil). It is an excellent emollient for dry skin. No evidence shows it is a cure, but it alleviates the pain associated with tightness and itching.

 

In some African countries such as Benin, shea butter is used for cooking oil, as a waterproofing wax, for hairdressing, for candle-making, and as an ingredient in medicinal ointments. It is used by makers of traditional African percussion instruments to increase the durability of wood (such as carved djembe shells), dried calabash gourds, and leather tuning straps

 

 

What Is Shea Butter?

Extracted from the nuts of the shea tree (Vitellaria paradoxa) that is native to Africa, shea butter is a fatty oil that exists as a solid at room temperature.

 

The Karite tree bears the fruits, and the nuts inside the fruits are of prime importance. These nuts are crushed, boiled, and manipulated to extract a light-colored fat, which is commonly referred to as shea butter.

 

 

The main components of shea butter include oleic acid, stearic acid, linoleic acid, etc. It gets absorbed quickly into the skin as it melts at body temperature. Its moisturizing and healing properties prove beneficial for many skin issues. It also has anti-inflammatory and antimicrobial properties (to a certain extent) that can be utilized to treat many ailments. Its similarity to many vegetable oils makes it suitable for ingestion

 

Let’s look at the history of this rich nut butter before we delve into its beneficial properties and nutrition facts.

 

History Of Shea Butter

The shea tree has naturally inhabited West Africa for centuries, stretching from Senegal to Sudan and up to the foothills of Ethiopia. African history documents mention jars of a rich butter used for skin and hair care being transported during Cleopatra’s reign. Even the Queen of Sheba is said to have used it!

 

The tree was used to make coffins for the early kings in Africa, and the butter extracted from the nuts was used for its healing and skin care properties. The tree is also considered sacred by many tribes in Africa. It is still extensively used in Africa to protect the skin and hair from the harsh sun and dry winds. While kneading the extracted oil with the hand was popular earlier, advancements in technology have led to different methods, such as clay filtering and using hexane for the final extraction of shea butter. A few tribes also blend it with palm oil and use it for cooking purposes. This is mostly seen in Northern Nigeria.

 

Shea butter exhibits several health benefits and is used in a variety of cosmetics and medicinal formulas in combination with other botanical ingredients.

 

 

Shea butter is often used in moisturizers, creams, lotions, and other emulsions for the skin and hair. It is rich in fats that make it an excellent emollient and skin moisturizing agent. Experiments also showed that it has anti-inflammatory properties and antioxidants. These can help reduce inflammatory skin diseases and the damage the skin and hair have undergone due to free radicals.

 

 

It also contains vitamins A and E, which not only keep the skin in optimal health but also protect it from being damaged by the sun’s harmful ultraviolet radiation. These components give shea butter a mild sun protection factor (SPF). Vitamin E also soothes dry skin and improves the skin’s elasticity, making this butter a good anti-aging agent 

 

Now, when it comes to the types of shea butter available in the market, there are a handful of varieties. Raw or pure shea butter is the most natural form that is usually yellow or green. It may contain a few impurities as it has not been processed at all and is sold right after extraction from the nuts. This raw version can be processed in different ways to yield different varieties of shea butter. We shall discuss these below.

 

 

Refined vs. Unrefined Shea Butter

Shea butter may be refined or unrefined. Unrefined shea butter is the purest form of shea butter, which is the most natural and the least processed. Since it is extracted manually, it is able to retain its vitamins, minerals, and other natural properties. It is subjected to a basic filtration process using clays, cheesecloth, or other methods. These can slightly alter the butter’s color, scent, and texture. It is melted, set into molds, and sold in the form of bars or sticks.

 

Unrefined shea butter is further categorized into grades ranging from A to F, with grade A being the best quality.

 

Refined shea butter, on the other hand, is the processed form. Apart from the filtration process, it also undergoes a deodorizing process by airing or usage of chemicals. It is also bleached to make the butter whiter. Addition of additives is common to add a suitable scent and increase the shelf life (preservatives) of the butter. All of these processes make the butter white and very smooth. A major disadvantage of using the refined version of shea butter is that all the processing it goes through reduces its nutritional value.

 

This refined version can be refined even further, which implies the involvement of more processes to make it even more smooth and white. This is often done when shea butter needs to incorporated into cosmetics or skin care products. Quite a few of the nutritional benefits get destroyed after so many refining processes. This type of shea butter is often referred to as ultra-refined or highly refined shea butter.

 

Some companies also market their shea butter as being organic. This is the unrefined version that has been grown and harvested using natural processes only. The healing and moisturizing properties of shea butter can be attributed to its nutritional value. Here is the nutritional data for shea butter.

 

 

Shea butter contains UV-B absorbing triterpene esters, such as cinnamic acid and tocopherols. In addition to these, it also has a high percentage of phytosterols, triterpenes, and hydrocarbons such as karitene. It also contains:

 

Fatty Acids: Shea butter contains five principal fatty acids namely palmitic, stearic, oleic, linoleic, and arachidic acids, with a higher proportion of stearic and oleic acids that together accounts for 85-90% of fatty acids. Stearic acid provides a solid consistency, whereas oleic acid influences the hardness or softness of the shea butter.

Phenolics: Phenolic compounds are known for their antioxidant properties. Shea butter contains 10 phenolic compounds, 8 of which are catechins. Traditionally extracted shea butter has higher phenolic levels than that extracted with hexane. In fact, the catechin content of shea butter is higher than the total phenolic content of ripe olives. The overall concentration and relative percentage of the shea kernels vary from region to region, depending on the level of environmental stress endured by the trees 

Vitamin E: Tocopherol is otherwise known as vitamin E. Different versions of this are found in shea butter, but their concentrations fluctuate depending on climate and some other factors like the butter extraction method 

Vitamin A And Vitamin F: These are also found in shea butter naturally. They can aid in the treatment of skin conditions like eczema, dermatitis, and even slow down premature aging 

Shea butter is considered as a superfood for the skin as it is rich in unsaturated fats, with a large proportion of non-saponifiable components, essential fatty acids, vitamins E and D, phytosterols, provitamin A, and allantoin. It has been used since time immemorial for skin care, baby care, and consumption. Given below are its various shea butter benefits for the skin.

 

 

Benefits Of Shea Butter For The Skin

Incorporating shea butter into your regular skin care routine will work wonders. Check out here.

 

1. Moisturizes Dry Skin

Shea butter is an excellent moisturizer for the face and the body. Its fat content is responsible for its emollient and humectant properties (6). It locks in the moisture in the skin and keeps it hydrated for long. Dehydrated and dry skin becomes rough and scaly. Certain areas of the body can even develop skin cracks due to dryness. Shea butter can nourish the skin with its fat content. It can also help to soften the skin on your hands and feet and make it supple. It penetrates the skin easily, without clogging the pores, and is effective for dry skin.

 

Use shea butter to heal cracked heels, dry cuticles, and rough patches on your skin. You can also use it to simply moisturize your skin during the colder months.

 

 

2. Treats Acne And Blemishes

 

Shea butter is known for its healing properties, which can be attributed to the presence of several fatty acids and plant sterols such as oleic, palmitic, stearic, and linolenic acids. These oil-soluble components do not undergo saponification or convert into soap on coming in contact with alkalis. Shea butter is more non-saponifiable than other nut oils and fats, thus imparting it great healing potential. Raw, unrefined shea butter is effective in curing skin rashes, skin peeling after tanning, scars, stretch marks, frost bites, burns, athletes foot, insect bites and stings, and acne 

 

3. Reduces Skin Inflammation

Shea butter has several derivatives of cinnamic acid that exhibit anti-inflammatory properties. These properties make it beneficial for the improvement of skin conditions that result from an increase in inflammatory compounds . Generalized inflammations from conditions like dermatitis and rosacea can be alleviated by using shea butter on the affected area. Sunburns, rashes, cuts, and scrapes that can result in swelling can also be treated using this butter.

 

 

4. Anti-Aging And Anti-Free Radical Agent

 

Shea butter is considered as one of the best anti-aging agents for the skin. It stimulates the production of collagen, the youthful scaffolding protein in the skin. The vitamins A and E found in this butter keep the skin supple, nourished, and radiant. If used regularly, it reduces wrinkles and also prevents premature wrinkles and facial lines. Its anti-aging properties can also be attributed to its ability to increase circulation to the skin and promote cell renewal.

 

These vitamins, along with catechins, also exert an antioxidant effect against free radicals that damage the skin. These free radicals are often found in our environment in pollutants and irritants. The sun’s rays can also increase the free radicals in our skin, which can easily damage the skin cells. The cinnamic acid esters in the shea fat prevent damage from these compounds by giving your skin an antioxidant boost (9, 10).

 

5. Provides Relief To Itchy And Peeling Skin

For itching skin, both the moisturizing and the anti-inflammatory properties of shea butter prove to be beneficial. Dryness can cause your skin to start peeling and/or become flaky. It can cause the skin to itch. The moisturizing fatty acids of shea butter can provide relief by supplying the skin with the oils it needs. If the itching is due to a skin condition like psoriasis, the anti-inflammatory activity of shea butter works really well to alleviate it

 

6. Restores The Elasticity Of The Skin

The non-saponifiable matter and vitamin F in this butter are vital ingredients for maintaining the skin’s elasticity. Shea butter also improves the production of collagen in the skin. Thus, its application restores the natural elasticity of the skin besides hydrating, softening, and beautifying it Restored elasticity also ensures reduced wrinkles and blemishes.

 

7. Reduce Razor Irritation And Bumps

Shaving hair using razors can often leave your skin irritated and itchy. At times, it might even develop bumps post shaving as a result of the irritation. Shea butter can help reduce this as it moisturizes and soothes the irritated skin. You can also apply the butter a day prior to shaving to smoothen the skin and hair. This will make the shaving process easier and faster and doesn’t leave any irritated spots behind 

 

8. Reduces Stretch Marks

 

Shea butter is often used as a base in ointments or creams prepared commercially for stretch mark treatment. This is because it can dramatically help prevent and reduce stretch marks formed during pregnancy due to weight gain and/or weight loss. These marks are formed when the skin stretches beyond its elastic capacity. The application of shea butter will restore the natural elasticity of the skin and also improve collagen production. It is a natural emollient. Daily massage of the affected area with this skin healing butter can lighten stretch marks 

 

9. Helps Soothe Skin And Baby Diaper Rash

Unrefined shea butter is an excellent natural moisturizer that is devoid of chemicals. Thus, it is ideal for baby care as besides being gentle and soft on the skin, it is specially adapted for the delicate and sensitive skin of babies. It can be applied after a bath and also used for healing eczema or diaper rash on the skin of babies and toddlers 

 

10. Excellent Lip Care

Shea butter is easily absorbable and provides extra moisture and nutrients that the lips need during the cold season and dry weather conditions. Thus, it acts as a perfect lip balm and is also effective for treating dry and chapped lips. When applied, it forms a barrier on the lips and retains moisture in the skin 

 

After this extensive list of how shea butter can benefit our skin, let us now discuss its benefits for the hair. It is considered as a natural conditioner for the hair, thanks to its moisturizing and healing properties.

 

Benefits Of Shea Butter For Hair

Let’s also delve deeper into some of the benefits of this miracle butter for your hair care. Some of the numerous shea butter benefits for hair are given below.

 

11. Repairs Damaged Hair

 

 

A number of chemical treatments like straighteners, perms, and curlers are responsible for stripping off the natural moisture from the hair. Shea butter can help restore this lost moisture. It also protects the hair from harsh weather conditions and the harmful free radicals in the air and water. Moreover, shea butter has a low SPF that is sufficient to protect the hair from sun damage caused due to exposure to ultraviolet radiation. It repairs the damage that has already been caused by the harsh weather and the sun. This is largely due to the fact that once absorbed, shea butter coats the hair shaft so that it is protected from a heat tool or any other damaging material being passed along the hair. This is particularly beneficial for processed or colored hair. It also protects the hair against salt and chlorine when applied before swimming 

 

Here is a simple way to include shea butter in your hair care regimen:

 

Take a tablespoon of raw or unrefined shea butter and melt it in the microwave for 30-60 seconds.

Once the butter cools down slightly, add a few drops of lavender essential oil. This step is not compulsory.

Make small sections of your hair and apply the liquefied butter to the scalp and entire hair length.

Leave it on for half an hour and then rinse your hair with a mild shampoo.

 

12. Prevents Hair Loss

The fatty acids of shea butter condition the scalp and hair. It also provides many essential nutrients that improve both scalp and hair health. These, in turn, will make your hair follicles stronger and reduce hair fall and hair loss. Another important property of shea butter that can prevent hair loss is its anti-inflammatory properties. Scalp conditions can be treated by these compounds, thus reducing hair loss. Your hair will grow thicker and have a natural shine when you use shea butter 

 

 

 

13. Soothes Dry And Itchy Scalp

 

Shea butter is effective in soothing a dry, itchy scalp or dandruff. It possesses anti-inflammatory qualities and rich fat that get absorbed into the skin without leaving a greasy residue behind or clogging the pores Hence, it is extremely effective in providing relief from a dry scalp, scalp psoriasis, and other scalp conditions.

 

14. Treats Split Ends And Breakage

Shea butter exerts moisturizing and regenerative effects on the hair and scalp. This strengthens the hair strands and reduces breakage. Also, being rich in vitamins A and E, it soothes dry hair and mends split ends

 

15. Effective Natural Conditioner

The presence of vitamins A and E makes shea butter an excellent choice to moisturize your hair from the roots to the tips. It can be used as a natural conditioner. It is highly effective in locking in moisture, without leaving the hair greasy or heavy 

 

16. Keep Rebel Curls In Place

Shea butter is great for softening and revitalizing brittle hair. Due to its non-greasy nature, it helps to control and spread the excess oil in the scalp. Massaging the hair with generous amounts of shea butter can give you soft, silky, and luscious tresses. This benefit of shea butter is applicable for dry as well as fragile, curly hair. Shea butter should be applied twice a week for hair growth. This will improve the hair texture and moisturize the hair. It has wide usage in curly hair treatments due to its emollient qualities 

 

So, this was all about the hair and skin benefits of shea butter. However, this rich butter also possesses some more benefits that make it more versatile. Read on to know more about these.

 

17. Soothes Muscle Aches

 

Muscular pain often results from an inflammation at the affected site due to exertion or a muscular ailment. Traditionally, shea butter has been extensively used in Africa to relieve muscle aches and soreness. Even though there is no concrete proof for this, feedback from people who have used shea butter to massage the affected site showed that they noticed a reduction in the swelling as well as the pain 

 

18. Rheumatism

Rheumatism is often characterized by joint pain, inflammation, and stiffness. The pain and swelling can also be present just in the muscles or the fibrous tissue. It is used as an ointment on the parts of the body affected by rheumatism to relieve the swelling and pain. Its anti-inflammatory properties are of key importance here as rheumatism is basically an inflammatory disease 

 

19. Arthritis

A chronic joint disorder that is often associated with increasing age, obesity, and trauma, arthritis can be very painful for people who suffer from it. The pain is almost constant and disrupts basic movement and the quality of life in an arthritis patient. The unsaponifiable material of shea butter is primarily composed of triterpenes. These compounds have anti-inflammatory and antioxidant properties. Its usage by arthritis patients has shown excellent results in alleviating the swelling and pain. The exact mechanism of action is still unknown. However, the triterpenes are considered the main contributing factor for these results 

 

 

20. Nasal Inflammation And Nasal Congestion

The next time you experience nasal congestion, all you need to do is apply some shea butter in your nostrils using your finger. This might sound weird, but it works. Nasal congestion is often a result of inflammation of the inner linings of the nasal passages. The anti-inflammatory compounds of shea butter can reduce this inflammation and clear your nostrils. In a study conducted to test the efficacy of shea butter, the participants experienced nasal congestion clearance in just 90 seconds 

 

21. Lowers Cholesterol

As we mentioned earlier, shea butter is edible and is used by many people in Africa for food preparation. An unknown advantage of adding shea butter to your diet is its ability to lower cholesterol in the blood. This butter is rich in stearic acid, a type of saturated fatty acid that was shown to reduce lipoprotein and plasma cholesterol levels in a study published in the American Journal of Clinical Nutrition 

 

 

22. Helps Treat Diarrhea

Diarrhea is a symptom of many ailments and can also occur just by itself. It can be treated using a wide range of medicines and herbal concoctions. There is increased demand these days for the addition of shea butter to dietary-aid products that are being formulated for diarrhea treatment. This is based on the traditional usage of shea butter for its anti-diarrheal properties 

 

A few other uses of shea butter are discussed in the next section.

 

Back To TOC

 

Shea Butter Uses

Shea Butter has innumerable uses! Find out how this butter is used in a variety of ways.

 

23. Wound Healing

Shea butter has skin moisturizing properties, and these are accompanied by healing properties because of the wide variety of phytonutrients it contains. Wounds, cuts, and abrasions are healed quickly with regular application of shea butter. It gets easily absorbed into the deeper layers of the skin, where it supplies all the essential fats and nutrients while enhancing the cell repair function by increasing microcirculation 

 

24. Insect Bites

 

Due to its high content of vitamin A, it promotes healing and disinfection and soothes skin allergies like poison ivy and insect bitesThe anti-inflammatory and antimicrobial properties accelerate the healing process  Insect bites are often prone to developing an infection, and this can be prevented by using shea butter on it.

 

25. Dermatitis, Psoriasis, And Eczema

Conditions like dermatitis, psoriasis, and eczema cause the skin to become dry, flaky, patchy, scaly, and/or itchy. And to treat them, we need an ingredient that works as a deep moisturizer and alleviates the inflammation. Shea butter suits this profile perfectly. It is considered as an excellent moisturizer for eczema, psoriasis, and dermatitis because of its efficacious emollient and humectant properties. The anti-inflammatory properties of this thick butter can be employed for lessening the swelling and itching  Doctors often recommend shea butter to people suffering from these skin ailments as it is safe and well tolerated.

 

26. UV Protection

Shea butter acts as a natural sunscreen by providing protection against the ultraviolet radiations of the sun, though the level of protection offered may be variable. Cinnamic acid, found in shea butter, is a compound that provides UV protection, and the SPF ranges from 6-10 depending on the butter’s quality. It is not recommended to use shea butter alone as a sunscreen as its SPF is considered to be low to provide ample protection from the harmful rays. Shea butter is best used after sun exposure to soothe the skin and also reverse the oxidative damage caused by the sun

 

27. An Alternative To Coconut Oil, Butter, Or Olive Oil In Cooking

 

Healthy fats, antioxidants, and anti-inflammatory compounds – all of these make shea butter a viable and better option than regular butter or even coconut oil and olive oil. It might take a day or two to get used to its taste, but its benefits are plenty and worth the adjustment. Use it for stir-frying or simply add a small dollop to your morning smoothie to reap its benefits. You could even substitute it for butter or lard for your toasts, sandwiches, and pancakes. As always, opt for the unrefined version, even for cooking/eating purposes

So many benefits! But you might still be a little confused about how to find the best shea butter. Well, your doubts will be cleared in the next section. We’ll also talk about the best way to store it.

Selection And Storage Tips

Shea Butter Buying Tips

Keep these pointers in mind when buying shea butter:

 

Look for the raw or unrefined version of shea butter.

Ensure that the butter has come from a reliable source or company that believes in ethics, fair trade, and is environment-friendly.

 

Check the shea butter’s smell. It should be a little nutty or earthy. Any plastic-like or chemical scent indicates that it is not an unrefined version.

If possible, try on a small amount of shea butter on your arm. It should be soothing and moisturizing.

As far as the color is concerned, it ranges quite a bit when it comes to the unrefined version. Make sure the butter you are planning to purchase is not ivory-colored as a lighter color indicates that it has gone through the refinement process of bleaching.

 

How To Store Shea Butter

The best way to store 100% shea butter is to store it in a cool environment in an airtight container. Keep it away from the sun. Quite often, vitamin E is added to shea butter to increase its shelf life. On an average, 100% shea butter has a shelf life of two years. If you sense an acidic/rancid smell, it might be time to throw it away.

 

Side Effects Of Shea Butter

These side effects can result from topical application or ingestion of shea butter:

 

Itchy rashes

Hives

Nausea

Weakness

Dizziness

Headache

Abdominal pain

If you experience any of the above symptoms, stop using shea butter immediately and consult a doctor. An allergy to shea butter is not so common, but it is better to be safe than sorry. If you have never used shea butter before, it is best to do a small patch test on a small area on the upper forearm.

 

 

Ataman Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.