1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

TALLOW AMINE 15 EO

TALLOW AMINE 15 EO

 

CAS NUMBER: 61791-26-2
EC NUMBER: 500-153-8
Tallow aminler ve amidler en az bir uzun alkil zincir ve 2 ila 50 EO grubu (polioksietilen) kovalent olarak bir azot atomuna bağlı. Bu kimyasallar agro-adjuvanlar, ıslatma gibi çok çeşitli uygulamalar maddeler ve emülgatörler.

 

Bu kullanımlar nedeniyle makul etoksillenmiş tallow aminlerin ve amidlerin sona erdiğini varsayalım çevrede. Bu nedenle, biyo-bozunurlukları hakkında bilgi çevre üzerindeki etkileri değerlendirmek için gereklidir.

ProName: tallow amin

Aminler, amonyaktaki bir veya daha fazla hidrojen atomunun organik radikaller ile değiştirilmesi yöntemiyle türetilmiş organik bileşikler ve fonksiyonel gruplardır. Yapısal olarak tallow aminler amonyağa benzerler, ama bir veya daha fazla hidrojen atomu, alkil veya aril gibi organik ornatıklarla yer değiştirmiştir.

No: 61790-33-8

Görünüm: ayrıntılı özellikleri görmek

Uygulama: Farmasötik hammadde olarak kullanılan o...

DeliveryTime: 7 gün içinde

PackAge: müşteri ihtiyacına göre

Liman: Şangay, Qingdao

Üretim Kapasitesi: 10 Metrik Ton/Gün

 

Saflık: 99.00%
Tallow aDepolama: Kuru, serin ve havalandırmalı bir yerde saklayın

 

Ulaşım: deniz yoluyla veya havayolu ile

Test Yöntemi: HPLC, GC, NMR

Tallow aminler yaygın mineral yüzer ajan, lif su geçirmez yumuşatıcı, boyama asistanı, anti-statik ajan, pigment dispersant, anti-paslanma ajan, gübre anti-caking ajan, yağ layıcı yağ katkı maddeleri ve mikropist kullanılır. Ayrıca sabunlar, deri pansumanlar, mumlar, gıda ve yağlar için kullanılır. Sentetik yüzey aktif maddelerin üretiminde kullanılırlar. Tallow bazlı alkil aminler yaygın organik kimyasallar ve katyonik ve amfetamin sürfaktanların sentezinde kullanılır.

Uygulama: Gübre anti-caking ajan üretmek için, nonik surfatants, yüzdürme collertor, kalınlaştırıcı, fitohidroksilin antioksidan, günlük kimyasal kişisel bakım, tekstil, demülgatör, boya, pigment, antistatik ajan, emülgatör, ıslatma ajan, dispersant, vb, tarımsal kimyasallar, mantar, gübre, flotasyon, boya ve katkı maddeleri, katkı maddeleri, katkı maddeleri, katkı maddeleri.

Üstünlük

Paini Yeni Malzeme Ar-Ge merkezi ince kimyasallar, farmasötik, biyoteknik ve diğer bazı kimyasallar için sözleşme araştırma ve geliştirme hizmetlerine göre özel sentez sunabilir. Paini Yeni Malzeme 20 yılı aşkın laboratuvar, bitki ve endüstriyel ölçekte özel sentez kimyasalları farklı miktarlarda sağlayabilir.

Paini Yeni Malzeme Çin'de en iyi fiyata birçok ülke ve bölgelere bu ürünü ihraç etti. Eğer Çin'de ürünün tedarikçisi arıyorsanız, Paini Yeni Malzeme en iyi seçimdir.

Ayrıntılı ürün spesifikasyonları, ürün teknolojisi. tarih sayfası, COA ve MSDS, fiyatlar, teslimat süresi ve ödeme koşulları almak için pls bizimle serbestçe irtibata geçin.

Polietosite tallow amin (ayrıca polioksietilenamin, POEA) hayvansal yağlardan elde edilen iyonik olmayan yüzey aktif maddeler (tallow amine) bir dizi anlamına gelir. Pestisitler ve herbisitler (örn. glyphosate) gibi tarımsal kimyasal formülasyonlar için öncelikle emülgatör ve ıslatma ajanları olarak kullanılırlar.

 

Içeriği
1 Sentez
2 Kompozisyon ve kullanım
3 Çevresel etkiler
4 İnsan toksisitesi
5 Referanslar

 

 

Sentez
Hayvansal yağ serbest yağ asitleri karışımı vermek için hidrolize edilir, genellikle oleik (37-43),, palmitik (24-32%), stearik (20-25%), mistik (%3-6), ve linoleik (2-3%). Bu daha sonra etilen oksit ile etoksilated önce nitril işlemi ile yağlı aminler dönüştürülür; bu onları suda çözünür ve amfilik yapar. Yağlı kuyruk uzunluğu ve ekstryolrasyon derecesi sürfaktan genel özelliklerini belirleyecektir. Saf olmayan bir malzemeden sentezlenen POEA'nın kendisi bileşiklerin bir karışımıdır.

 

 

Kompozisyon ve kullanım
Yüzey aktif madde olarak kullanılan polietositli tallow amin literatürde MON 0139 veya polioksietilenneamin (POEA) olarak adlandırılır. Herbisit Roundup'ta bulunur. Bir etoksilated tallow amin (CAS No. 61791-26-2), Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı Listesi 3 Pestisitler Inert Maddeler yer almaktadır."[1]:14

 

Roundup Pro bir "fosfat ester nötralize polietoksoksilated tallow amin" sürfaktan içeren glyphosate bir formülasyondur; 1997 itibariyle Roundup ve Roundup Pro'daki yüzey aktif madde arasındaki kimyasal farklılıklara ilişkin yayınlanmış bir bilgi bulunmamaktadır. [1]:14

POEA konsantrasyonları kullanıma hazır glyphosate formülasyonlarında <1'den konsantrelerde %21'e kadar değişmektedir. [2] POEA Roundup formülasyonlarının %15'ini, fosfat esteri nötralize edilmiş polietosoksil donduraman amine sürfaktanların %14,5'ini oluşturmaktadır. [1]:14

Yüzey aktif maddeler hidrofobik olan bitki kütülleri arasında suda çözünen glyphosate etkili alımı sağlamak için glyphosate eklenir, ve yağmur ile bitkilerin yıkanmış glifosat miktarını azaltır. [3]:96,

 

Amin bazlı Etoksilatlardaki hidrofoblar, kokoamin veya Tallow amindir. Tekstil katkı maddeleri ve eğiriciler, agro emülgatörler ve refrakter kimyasallar olarak tekstil yardımcılarının imalatında uygulamaları bulurlar. Bu ürünler yüzeyler için yüksek afiniteye sahiptir. Bu nedenle, kumaşlar, iplikler, vb. Gibi çeşitli ürünleri kaplamak için kullanılırlar. Bunlar, molekül başına iki hidroksi fonksiyonel grup olduğu için, iyi emülgatörlerdir. 
Antistatik davranışları, antidepozisyon özellikleri ve dağılma yetenekleri nedeniyle birçok temizlik ve deterjan formülasyonunda kullanılırlar.

 

Ultra yüksek performanslı sıvı kromatografisi ve üçlü dört kutuplu kütle spektrometresi kullanılarak teknik karışımlarda ve glifosat formülasyonlarında polioksietilen donyağı amin sürfaktanlarının karakterizasyonu.

Alkilamin etoksilatlar gibi noniyonik sürfaktanlar genellikle bir katkı maddesi olarak insektisit formülasyonunda eklenir. Tallow amine etoksilat, birçok insektisitin formülasyonunda kullanılan böyle bir katkı maddelerinden biridir. Böcek öldürücünün büyük birikimi tarım çiftliğinde katkı maddeleri toprağın infertilitesine yol açar. Bu nedenle, toprak ve bitkilerin kötüleşen sağlığı araştırmacıların toprak verimliliğinin ve ilgili mikroorganizma faaliyetlerinin nasıl korunabileceğine dikkati. Mevcut araştırma çalışması, Pseudomonas desmolyticum NCIM 2112 tarafından tallowamin etoksilatın biyodegradasyonunu tarif etmektedir. Toprak bozunumu çalışması, organik madde içeriğinde azalma ile bileşiğin tamamen bozunmasını ve toprak mikroflora sayısı ve CO2 evrim oranı. Fitotoksisite gecikmiş büyüme ve çimlenme inhibisyonunu gösterir.

Sorghum bicolor ve Oryza sativa tohumları tedavi. Pseudomonas desmolyticum NCIM 2112, tallowamini bozar. Etoksilat, doğada toksik olmayan etilenimin ve asetamid gibi bileşikler halinde bulunur.

Emülsifiye edici, stabilize edici, çözündürücü, dispersan, anti-statik ajandır. Deri ve Tekstil endüstrisinde kullanılır.

Anyonik, katyonik, amfoterik ve non-iyonik bileşikler ile uyumludur. Hidrofilik ve biyolojik olarak parçalanabilir bileşiklerdir.

 


SYNONYMS: TA-15; TALLOW AMINE ETHOXYLATE, POE-15; 61791-26-2; g3780a;Ethokem; frigate;MON-0818; Entry II;noramoxs; Berol 392;Berol 387; Atmer 261; Amiet 502; POE (15) TALLOW AMINE; amines; hydrogenated tallow alkyl; ethoxylated (15 mol EO average molar ratio) ethomeen T/15; polyethylene glycol (15) tallow amine; polyoxyethylene (15) tallow amine; Tallow Amine Ethoxylates; POE (15) tallow amine; 61791-26-2; PEG-10 Hydrogenated tallow amine; PEG-15 Hydrogenated tallow amine; PEG-2 Hydrogenated tallow amine; PEG-20 Hydrogenated tallow amine; PEG-30 Hydrogenated tallow amine; PEG-40 Hydrogenated tallow amine; PEG-5 Hydrogenated tallow amine; PEG-50 Hydrogenated tallow amine; PEG-8 Hydrogenated tallow amine; Polyethylene glycol (15) tallow amine; Polyethylene glycol (30) tallow amine; Polyethylene glycol (5) tallow amine; Polyethylene glycol (50) tallow amine; Polyethylene glycol 100 tallow amine;

 

Polyethylene glycol 1000 tallow amine; Polyethylene glycol 2000 tallow amine; Polyethylene glycol 400 tallow amine; Polyethylene glycol 500 tallow amine; Polyoxyethylene (10) tallow amine; Polyoxyethylene (15) tallow amine; Polyoxyethylene (2) tallow amine; Polyoxyethylene (20) tallow amine; Polyoxyethylene (30) tallow amine; Polyoxyethylene (40) tallow amine; Polyoxyethylene (5) tallow amine;Polyoxyethylene (50) tallow amine;Polyoxyethylene (8) tallow amine;Amines, tallow alkyl, ethoxylated;Chemeen T series;Ethomeen T;Frigate;Frigate LO-dose; G 3780A; Katapol 25CWS; Katapol PN-430; Katapol PN-730; Katapol PN-810; Katapol T-5; Noramox S; Polyoxyethylated (5) tallowamine; Polyoxyethylene(2) tallowamine; Primary tallow amine ethylene oxide adduct; Tallow alkyl amines ethoxylated; Tallow amine; ethoxylated; Trymeen TAM series; Ethomeen T/15; Katapol VP-532; MON 0818; Tallow amines;

polyoxyethylene derivs; Bis(2-Hydroxyethyl)Tollowalkyl amine; Tallow Amine Ethoxylate Ether (15EO); Tallow Amine Ethoxylate; Polyoxyethylene Tallow Amines; Ethomeen T; Examin T 150; 61791-26-2; tallow amin 15 EO, tallow amin 15 etoksile, Genamin T 150, Talgamin 15 EO, ethomeen, cas no : 61791-26-2; talgamin 15 EO; tallow amine 15 EO; 15 etoksile; Polyoxyethylene Tallow Amine 15 EO;

They find applications in manufacture of textile auxillaries, as textile additives and spin finishes, agro emulsifiers and refractory chemicals. These products have high affinity for surfaces. That is why they are used to coat various products like cloths, yarn etc. Due to the fact that these are two hydroxy functional groups per molecule, they are good emulsifiers. They are used in many cleaning and detergent formulations due to their antistatic behaviours, antideposition properties and dispersing abilities. Characterization of polyoxyethylene tallow amine surfactants in technical mixtures and glyphosate formulations using ultra-high performance liquid chromatography and triple quadrupole mass spectrometry. Nonionic surfactants such as alkylamine ethoxylates is generally added in insecticide formulation as an additive.

 

Tallowamine ethoxylate is one of such additive used in the formulation of many insecticides. Large deposition of insecticide additives in agriculture farm results in the infertility of soil. The deteriorating health of soils and plants has therefore, drawn the attention of researchers as to how the soil fertility and associated activities of microorganisms can be protected. 
The present research work describes the biodegradation of tallowamine ethoxylate by Pseudomonas desmolyticum NCIM 2112. Soil degradation study shows the complete degradation of compound with decrease in organic matter content and increase in number of soil microflora and CO2 evolution rate. 
The phytotoxicity indicates retarded growth and germination inhibition of treated seeds of Sorghum bicolor and Oryza sativa. Pseudomonas desmolyticum NCIM 2112 degrades tallow amine ethoxylate into compounds like ethylenimine and acetamide which are nontoxic in nature.
It is used as Corrosion inhibitor; Adjuvant; Alkali stable; Emulsifier; Dispersing agent; Cleansing Surfactant; Wetting Agent.

 

TALLOW AMINE 15 EO belongs to the ethoxylates family and can be applied as non-ionic emulsifier for the Paints & Coatings and Lubricants industries

ProName: Tallow amine

CasNo: 61790-33-8

Appearance: detailed see specifications

Application: Used as pharmaceutical raw materials o...

DeliveryTime: within 7 days

PackAge: according to the clients requirement

Port: Shanghai, Qingdao

ProductionCapacity: 10 Metric Ton/Day

Purity: 99.00%

Storage: Store at dry,cool and ventilate place

Transportation: by sea or by airline

 

Testing Method: HPLC,GC,NMR
Ethoxylated fatty amines are nonionic surfactants used as an emulsifier and in formulating emulsifier blends. Used as a wetting agents, dispersants, stabilizers, sanitizers and defoaming agents. End applications include agrochemical emulsifiers, industrial cleaners, metal cleaners, textiles, paper de-inking, drilling products and detergents. Used as an intermediate for the synthesis of anionic surfactants.

 

SALES SPECIFICATION

Tallow amines are widely used in mineral floating agent, waterproof softener of fiber, dyeing assistant, anti-static agent, pigment dispersant, anti-rusting agent, anti-caking agent of fertilizer, additives of lubricating oil, and germicide. They are also used for soaps, leather dressings, candles, food, and lubricants. They are used in producing synthetic surfactants. Tallow based alkyl amines are widely used in the synthesis of organic chemicals and cationic and amphoteric surfactants.

 


Application: To produce fertilizer anti-caking agent, nonic surfatants,flotation collertor, thickner,phytohydroxylamine antioxidant,daily chemical personal care, textile, demulsifier, dye, pigment, antistatic agent, emulsifier, wetting agent, dispersant, etc., can be used in agricultural chemicals, fungicides,fertilizer,flotation, dyes and pigments,paper additive industry..

 

 

Superiority

Paini New Material R&D center can offer custom synthesis according to the contract research and development services for the fine chemicals, pharmaceutical, biotechnique and some of the other chemicals. Paini New Material can provide different quantities of custom synthesis chemicals in lab, plant and industrial scale with more than 20 years.

Paini New Material exported this product to many countries and regions at best price in China. If you are looking for the product's supplier in China, Paini New Material is your best choice.

Pls contact with us freely for getting detailed product specifications, product tech. date sheet, COA and MSDS, prices, delivery time and payment terms.

Polyethoxylated tallow amine (also polyoxyethyleneamine, POEA) refers to a range of non-ionic surfactants derived from animal fats (tallow). They are used primarily as emulsifiers and wetting agents for agrochemical formulations, such as pesticides and herbicides (e.g. glyphosate).

 


Contents
1 Synthesis
2 Composition and use
3 Environmental effects
4 Human toxicity
5 References

 

 

Synthesis
Animal fat is hydrolysed to give a mixture of free fatty acids, typically oleic (37-43%), palmitic (24-32%), stearic (20-25%), myristic (3-6%), and linoleic (2-3%). These are then converted to fatty amines via the nitrile process before being ethoxylated with ethylene oxide; this makes them water-soluble and amphiphilic. The length of the fatty tail and degree of exothylation will determine the overall properties of the surfactant. Due to it being synthesized from an impure material POEA is itself a mixture of compounds.

 

 

Composition and use
The polyethoxylated tallow amine used as a surfactant is referred to in the literature as MON 0139 or polyoxyethyleneamine (POEA). It is contained in the herbicide Roundup. An ethoxylated tallow amine (CAS No. 61791-26-2), is on the United States Environmental Protection Agency List 3 of Inert Ingredients of Pesticides."[1]:14

 

Roundup Pro is a formulation of glyphosate that contains a "phosphate ester neutralized polyethoxylated tallow amine" surfactant; as of 1997 there was no published information regarding the chemical differences between the surfactant in Roundup and Roundup Pro.[1]:14

POEA concentrations range from <1% in ready-to-use glyphosate formulations to 21% in concentrates.[2] POEA constitutes 15% of Roundup formulations and the phosphate ester neutralized polyethoxylated tallow amine surfactant constitutes 14.5% of Roundup Pro.[1]:14

Surfactants are added to glyphosate to allow effective uptake of water-soluble glyphosate across plant cuticles, which are hydrophobic, and reduces the amount of glyphosate washed off of plants by rain.[3]:96

Tallow amine ethoxylates are nonionic surfactants formed from the reaction of alkyl amine with ethylene oxide. These ethoxylates play an important role in oil & gas and agrochemicals, as well as, in textile processing.

The ethoxylates act as the wetting agent, solubilizer, anti-corrosion agent, and adjuvant.

Oxiteno's product line includes tallow amine ethoxylates based on cocoamine, tallow amine, and other alkyl amines reacted with various moles of ethylene oxide.

Tallow is a hard fat consists chiefly of glyceryl esters of oleic, palmitic, and stearic acids (16-18 carbon chains). It is extracted from fatty deposits of animals, especially from suet (fatty tissues around the kidneys of cattle and sheep). Tallow amine is used for soaps, leather dressings, candles, food, and lubricants. It is used in producing synthetic surfactants.

In chemistry, a fatty tallow amine is any amine attached to a hydrocarbon chain of eight or more carbon atoms in length. These compounds are classified as oleochemicals. More commonly fatty amines are derived from C12-C18 hydrocarbons, which in turn are derived from the more abundant fatty acids. They are often mixtures. Commercially important members include coco amine, oleylamine, tallow amine, and soya amine. Some applications of these compounds are in fabric softeners, froth flotation agents (purification of ores), and corrosion inhibitors. They are the basis for a variety of cosmetic formulations.[1]

Ataman Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.