1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

POLYSORBATE 80 ( Polisorbat 80)

Polisorbat 80 (INCI: polioksietilen (20), sorbitan monooleat) gıdalarda, ilaçlarda, cilt bakım ürünlerinde, aşılarda vb. Emülgatör veya yüzey aktif madde olarak kullanılan amber / altın renkli viskoz bir sıvıdır. Ayrıca sabunlarda ve kozmetiklerde yüzey aktif madde görevi görür. .

Ayrıca tween 80 olarak da bilinen polisorbatlar, farmasötiklerde ve gıda hazırlamada kullanılan bir emülgatör sınıfıdır. Genellikle kozmetikte uçucu yağları ve koku yağlarını su bazlı ürünlerde çözündürmek için kullanılırlar.

Emülgatör, dağıtıcı, çözündürücü, yağlayıcı, deterjan, antistat, kozmetik ve eczacılık ürünleri için ıslatıcı, cilalar, böcek ilaçları, deri yağ giderme ve veterinerlik ürünleri.
Emülsiyonlar ve kremler, jeller ve köpükler ile yumuşak jeller gibi farmasötik müstahzarlar için iyonik olmayan, hidrofilik bir emülgatör, ko-emülgatör ve çözücü.

Polisorbatlar, polietoksile sorbitan ve stearik veya oleik asitten türetilmiş noniyonik yüzey aktif maddeler ve emülsiyonlaştırıcılardır.
Polisorbatlar esas olarak farmasötik uygulama için bir çözündürücü, emülgatör veya süspansiyon stabilizatörü olarak kullanılır. Ürünün HLB değerine bağlı olarak çözünürleştirici veya emülgatör görevi görebilirler.
Polisorbat 80, sıvı veya katı dozaj formlarında zayıf şekilde suda çözünür ilaç maddelerinin bir çözünürleştiricisi olarak yüksek HLB değeridir.
Fiziksel karıştırma, eriyik granülasyon, püskürtmeyle kurutma ve sıcak eriyik ekstrüzyon işlemlerinde kullanıma uygundur.

Polisorbat 80, gıdalarda, ilaçlarda, kozmetik ürünlerinde, tekstil ürünlerinde, tarımda ve bazen laboratuarda bakteri tanımlamasında bir emülgatör olarak kullanılabilir.

Kullanım: Polisorbat 80, yaygın bir koku ve uçucu yağ çözücü olmasının yanı sıra emülsifiye edici bir ajandır. Su ve alkolde çözünür, yağlarda çözünmez.
Tipik olarak, oda spreyleri ve keten spreyleri için kokular ve uçucu yağlar için hem bir viskozite değiştirici hem de bir dağıtıcı ajan olarak kullanılan bir yardımcı emülsiyonlaştırıcıdır.
Polysorbate 80, sıvı yağlarla birleştirildiğinde çiçek açan bir banyo yağı oluşturur.
Kendinden emülsifiye edici şeker veya tuz fırçalamada da kullanılabilir.
Banyo bombalarında, küvette köpürmeyi uzatmaya yardımcı olmak için ıslatıcı olarak% 6'ya kadar ekleyebilirsiniz.

Önceki adı: Polysorbate 80 PH
CAS-No .: 9005-65-6
Düzenleme Durumu: Ph. Eur, USP / NF: Polisorbat 80
Genel karakterizasyon: Kolliphor® PS 80 yağlı, renksiz veya kahverengimsi sarı, berrak veya hafif opak bir sıvıdır.
Cilt Toleransı: Kolliphor® PS tiplerimiz iyi bir cilt toleransına sahiptir.
Hammadde kaynağı: Tüm Kolliphor® PS sınıfları bitkisel ve sentetik hammaddelere dayalıdır.
Uygulama
Çözündürücü, süspansiyon dengeleyici, emülgatör, cilt penetrasyon artırıcı.

Kolliphor® PS 20, oral katı dozaj formları, yarı katı dozaj formları ve sıvı dozaj formları için uygundur. Yumuşak jel formülasyonlarında çözündürücü olarak da kullanılabilir.

 Polisorbat 80
Erişim numarası
DB11063
Açıklama
Sorbitan yağ asidi esterinin (noniyonik bir yüzey aktif madde) etilen oksit ile reaksiyonu ile formüle edilen bir madde olan polisorbat, ABD ve AB de dahil olmak üzere birçok yabancı ülkede kullanılmaktadır ve burada bir emülgatör, birçok gıdada bir çözündürücü olarak işlev görmektedir. ekmek, kek karışımı, salata sosu, katı yağ ve çikolata 18.

Polisorbat 80, hidrofilik noniyonik bir yüzey aktif maddedir. Sabun ve kozmetikte sürfaktan olarak ve ayrıca göz damlalarında kayganlaştırıcı olarak kullanılır. Gıda veya farmasötik ürünlerde emülgatör görevi görebilir. Polisorbat 80, parenteral uygulama veya aşılar için sulu ilaç formülasyonlarını stabilize etmek için kullanılan bir eksipiyandır.15

Çözündürücü bir ajan, bir yüzey aktif madde görevi görür ve bir ajanın diğerinde çözünürlüğünü artırır. Normalde belirli bir çözelti içinde çözünmeyen bir madde, bir çözündürme ajanı kullanılarak çözünebilir.15

Aynı zamanda, bileşenlerin birbirine karışmasına ve ayrılmasını önlemeye yardımcı olan ve az miktarda tuz içeren su içeren bir emülgatör olarak da bilinir ve ABD'de lisanslı birkaç aşıya dahil edilir.9

Eş anlamlı
Polisorbat 80
80 Arası
FARMAKOLOJİ

Çözündürücü, antimikrobiyal koruyucu ve dezenfektan olarak kullanılır Polisorbat 80, gıda ve kozmetikte sıklıkla kullanılan noniyonik bir yüzey aktif madde ve emülgatördür.
Bu sentetik bileşik, yapışkan, suda çözünür sarı bir sıvıdır.


Genel açıklama
Polisorbat 80, bir yüzey aktif maddedir.
Polisorbatlar, sorbitol ve sorbitanların oleik esterlerinin polietilen glikol zincirleri ile bir kombinasyonudur.

Uygulama
Polisorbat 80, ilaç (rapamisin) tedavisinde ve rapamisinin osteoliz ve tümör büyümesi üzerindeki etkisini incelemek için kullanılmıştır.
Ayrıca püskürtülerek kurutulmuş emülsiyonların hazırlanmasında ve antibakteriyel etkinliği incelemek için kullanılmıştır.

Biochem / physiol Eylemleri
Polisorbatlar, uçucu yağlar, topikal uygulama ve intravenöz, subkütanöz veya intramüsküler uygulama dahil olmak üzere tıbbi infüzyonlar için emülgatör, çözücü ajanlar ve stabilizatör olarak kullanılır.

Kimya
Polisorbat 80, polietiden türetilmiştir


oksilatlı sorbitan ve oleik asit. Bu bileşikteki hidrofilik gruplar, etilen oksit polimerleri olan polioksietilen grupları olarak da bilinen polieterlerdir. Polisorbatların adlandırılmasında, polisorbatın ardından gelen sayısal atama lipofilik grubu, bu durumda oleik asidi ifade eder (daha fazla ayrıntı için polisorbata bakın).
Kehribar / altın renkli viskoz bir sıvıdır. Polietoksilatlı sorbitan (şeker alkolünün dehidrasyonundan elde edilen kimyasal bileşikler) ve hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunan bir yağ asidi olan oleik asitten yapılır.


Polisorbat 80 için tam kimyasal isimler:

Polioksietilen (20) sorbitan monooleat
(x) -sorbitan mono-9-oktadesenoat poli (oksi-1,2-etandiil)
Saf suda polisorbat 80'in kritik misel konsantrasyonu 0,012 mM olarak rapor edilir.


POE (20) sorbitan monooleat, Polietilen glikol sorbitan monooleat, Polioksietilensorbitan monooleat, Polisorbat 80, Polysorbatum 80, TWEEN 80
CAS Numarası 9005-65-6

IUPAC adı
Polioksietilen (20) sorbitan monooleat
PS 80
CAS Numarası: 9005-65-6
E numarası: E433
Alkest TW 80
Scattics
Canarcel
Poegasorb 80
Montanox 80
80 Arası
Kolliphor PS 80

Tween 80; Polioksietilen Sorbitan Monooleat; POE (20) sorbitan monooleat; Polisorbat 80; polietilenglikol sorbitan monooleat 1-6.5 mol etoksillenmiş; Sorbitan monooleat, etoksillenmiş

CAS adları
Sorbitan, mono- (9Z) -9-oktadesenoat, poli (oksi-1,2-etandiil) türevleri.

IUPAC isimleri
2- [2- [3,5-bis (2-hidroksietoksi) oksolan-2-il] -2- (2-hidroksietoksi) etoksi] etil (E) -oktadek-9-enoat
Sorbitan monooleat etoksillenmiş (CAS # 9005-65-6)
SORBİTAN MONOOLEAT, ETOKSİLENMİŞ
Sorbitan monooleat, etoksillenmiş
80 Arası

Ticari isimler
Leunapon-SMO

Diğer isimler
Polioksietilen-80-sorbitan monooleat
Sorbitan, mono- (9Z) -9-oktadesenoat, poli (oksi-1,2-etandiil) türevleri.

Kullanımlar
Gıda kullanımı
Polisorbat 80, gıdalarda emülgatör olarak kullanılır.

Bu ne?
Bu, Tween 80 olarak da bilinen iyi bilinen sentetik bir bileşiktir.

Kehribar / altın renkli viskoz bir sıvıdır. Polietoksilatlı sorbitan (şeker alkolünün dehidrasyonundan elde edilen kimyasal bileşikler) ve hayvansal ve bitkisel yağlarda bulunan bir yağ asidi olan oleik asitten yapılır.

Bu ne işe yarıyor?
Polisorbat 80, gıdalarda, vitaminlerde, ilaçlarda ve aşılarda emülgatör veya köpük giderici olarak kullanılır.

Neden gıdalarda kullanılır?
Bazı şarapların fermantasyon sürecinde köpük giderici olarak ve ayrıca bazı dondurmaları ve diğer 'pudingleri' ayırmadan kremsi dokusunu korumak için kullanılır. Ayrıca yiyecekleri toplu halde toplamak ve sosları pürüzsüz tutmak için kullanılır.

Neden kozmetikte kullanılır?
Sabunlarda ve kozmetiklerde yüzey aktif madde olarak ve ayrıca bir çözündürücü olarak işlev görebilir - bileşenlerin daha kolay karışabilmeleri için çözülmesine yardımcı olur. Çözündürücü olarak kullanılır. Ürünlerin daha kremsi ve çekici görünmesini sağlar.


Neden tıpta kullanılıyor?
Bazı aşıların yanı sıra bazı vitamin ve takviyelerde içerik olarak kullanılır. Polisorbat 80, jel kapsüllerin kıvamını iyileştirmek ve hapların midede dağılmasını sağlamak için kullanılır.

Hangi ürünlerde kullanılıyor?
Polisorbat 80, çok yönlü ve faydalı bir bileşendir, bu nedenle epeyce üründe mevcuttur. En sık bulunduğu yerlerin kısa, genelleştirilmiş bir listesi:

• Yiyecek kısaltma
• Sakız
• Dondurma
• Jelatin
• Vitaminler
• Sabun
• Şampuan
• Makyaj malzemeleri
• Cilt Kremleri
• Çeşniler
• İlaçlar
• Aşılar

Örneğin dondurmada, dondurmayı daha pürüzsüz ve daha kolay işlenmesini sağlamak ve erimeye karşı direncini artırmak için dondurmaya% 0,5 (v / v) konsantrasyona kadar polisorbat eklenir.
Bu maddenin eklenmesi, süt proteinlerinin yağ damlacıklarını tamamen kaplamasını önler.
Bu, karışımda hava tutan zincirler ve ağlar halinde bir araya gelmelerine ve dondurma erirken şeklini koruyan daha sıkı bir doku sağlamalarına olanak tanır.

Sağlık ve güzellik kullanımı
Polisorbat 80 ayrıca sabunlarda ve kozmetiklerde (göz damlaları dahil) veya gargara gibi bir çözündürücü olarak kullanılır.
Polisorbat 80'in kozmetik cinsi, gıda cinsinden daha fazla safsızlığa sahip olabilir.

Tıbbi kullanım
Polisorbat 80, parenteral uygulama için sulu ilaç formülasyonlarını stabilize etmek için kullanılan ve popüler antiaritmik amiodaron yapımında bir emülgatör olarak kullanılan bir eksipiyandır.
Bazı Avrupa ve Kanada grip aşılarında da yardımcı madde olarak kullanılmaktadır.
İnfluenza aşıları, doz başına 2,5 μg polisorbat 80 içerir. Polisorbat 80, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan birçok aşıda bulunur.
Ayrıca Middlebrook 7H9 sıvı besiyerinde Mycobacterium tuberculosis kültüründe kullanılır. Aynı zamanda östrojen düzenleyici ilaç olan Estrasorb'da emülgatör olarak kullanılır.

Ayrıca IPA bağlanması yaparken ilaç ve yardımcı maddelerin stabilizasyonu için granülasyonda kullanılır.

Laboratuvar kullanımı
Bazı mikobakteriler bir tür lipaz (lipid moleküllerini parçalayan enzim) içerir; Bu türler bir polisorbat 80 ve fenol kırmızısı karışımına eklendiğinde, çözeltinin renginin değişmesine neden olurlar, bu nedenle bu, fenotipi tanımlamak için bir test olarak kullanılır.Mikrobiyolojik kontrolde kullanılan RODAC agar plakalarında polisorbat 80, sıklıkla örneklenmiş yüzeylerde bulunan dezenfektanlara karşı koyar ve böylece bu yüzeylerde bulunan mikropların büyümesine izin verir.


Kimyasal formül: C64H124O26
Molar kütle: 1310 g / mol
Görünüm: Kehribar renkli sıvı
Yoğunluk: 1.102 g / mL, yağlı sıvı
Kaynama noktası:> 100 ° C
Suda çözünürlük: 100 mL / L
Diğer çözücüler içinde çözünürlük: etanol, pamuk tohumu yağı, mısır yağı, etil asetat, metanol, toluen içinde çözünür
Viskozite: 300–500 santistok (@ 25 ° C

Polisorbat 80 (glikol)
Polioksietilen 20 sorbitan monooleat
İnhibe edilmiş etilen glikol, antifriz
2-hidroksietil 2-deoksi-3,5-bis-O- (2-hidroksietil) -6-O- {2 - [(9E) -oktadek-9-enoiloksi] etil} heksofuranosid
PEG-3 Sorbitan oleat
sorbate80
glikospor 0-20
Ara ve ticaret 80
glikospor 0-20x
liposorb 0-20
glikozerler e 0-20
Polioksietilen (20)
glikospor 0-20 sebze
Ara (R) 80
polisorb 80 b.p.c yedi
Polisorbat 80 B.P.C
Polisorbat 80, ABD
POE (6) Sorbitan Monooleat
POE (5) sorbitan monooleat
Sorettan (20) mono-oleat
POE (20) sorbitan monooleat
Sorbitan mono-oleat polioksietilen
Polietilen oksi de sorbitan mono-oleat
Polisorbat 80 [USAN: BAN: INN: JAN]
2- [2- [3,5-bis (2-hidroksietoksi) oksolan-2-il] -2- (2-hidroksietoksi) etoksi] etil (E) -oktadek-9-enoat
Sorbitan, monooleat polioksietilen türevi
CAS-9005-65-6
POLYOXYETHYLENESORBITAN MONOOLEATE (TWEEN 80)
(x) -sorbitan mono-9-oktadesenoat poli (oksi-1,2-etandiil) türevleri
Sorbitan, mono-9-oktadesenoat, poli (oksi-1,2-etandiil) türevleri
Sorbitan, mono- (9Z) -9-oktadesenoat, poli (oksi-1,2-etandiil) türevleri
Sorbitan, mono-9-oktadekanoat, poli (oksi-1,2-etandiil) türevleri., (Z) -
2-hidroksietil 2-deoksi-3,5-bis-O- (2-hidroksietil) -6-O- [2- (oleoiloksi) etil] heksofuranosid


Ayrıca bakınız
Ağız damlalarında ıslatıcı olarak kullanılan polisorbat 20
Polisorbat 40
Polysorbate 60, sıcak kakao karışımı gibi toz içecek karışımlarında emülgatör olarak kullanılır.
Polisorbat 65polisorbato Español
polisorbat Français
polisorbat
Polisorbat 80
polysorbatum LINGUA LATINA
Eş anlamlı
Glikol (polisorbat 80)
Polietilen oksit sorbitan mono-oleat
Polioksietilen (20) sorbitan monooleat
Polioksietilen sorbitan monooleat
Polioksietilen sorbitan oleat
80 Arası


Sorbitan Yağ Asidi Esterleri
Polioksietilen sorbitan esterleri, etilen oksidin sorbitan yağ asidi esterlerine polimerizasyonu yoluyla eklenmesiyle sentezlenir.
Bu noniyonik hidrofilik emülsiyonlaştırıcılar, çok etkili antistaling ajanlarıdır ve bu nedenle çok çeşitli unlu mamullerde kullanılır.
Bu emülgatörler çok daha yaygın olarak polisorbatlar olarak bilinir, örneğin polisorbat 20, 60 ve 80.
Polisorbat 20, 60 ve 80, molekülün yağlı asit kısmı için sırasıyla laurik, stearat ve oleat kullanır.
Polisorbat 60 bir monostearat iken polisorbat 65 bir tristearattır.Kullanım: Polisorbat 80'imiz (polioksietilen sorbitan monooleat) zeytinyağından elde edilmiştir.
Toksik olmayan, noniyonik bir yüzey aktif madde / emülgatör ve yağ ile suyun alkol kullanılmadan karışmasına izin veren bir dispersan ajan olarak kullanılan suda çözünür sarımsı bir sıvıdır.
Koku çözücü ve dengeleyicidir; cildi yağlar ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
Bu cilt için güvenli bileşen, su içinde yağ emülsiyonlarında (losyonlar, saç kremleri, krem ​​durulamaları, şampuanlar, sıvı sabunlar, vücut cilaları veya ovucular, vb.) Ve ayrıca vücut buharı ve keten spreyleri için yaygın olarak kullanılmaktadır.
Şu anda piyasada bulunan birçok vücut bakım ürünü, kozmetik ve ıslak mendilde bir bileşen olarak bulunacaktır.


Emülgatör, dağıtıcı, çözündürücü, yağlayıcı, deterjan, antistat, kozmetik ve eczacılık ürünleri için ıslatıcı, cilalar, böcek ilaçları, deri yağ giderme ve veterinerlik ürünleri.


Sorbitol, altı karbonlu beyaz, tatlı, higroskopik, kristal şeker alkolüdür. Çeşitli meyvelerde ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Veya mısır nişastasından elde edilen glikoz şekerinin yüksek basınçlı katalitik hidrojenasyonu ile sentetik olarak hazırlanır. Forma bağlı olarak 93-98 C de erir. Tatlandırıcı, gıda katkı maddesi, diş macunu, tütün, tuvalet malzemeleri ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. C vitamini fermantasyonu için kullanılır. İlaç alanlarında yardımcı madde ve intravenöz ozmotik diüretik olarak kullanılır. Aynı zamanda poliüretanlar ve yüzey aktif maddeler için polieterlerin imalatında da kullanılır. Sorbitan terimi, yağ asitleri lipofilik iken sorbitol gövdesi hidrofilik olan sorbitolün anhidrit formunu tanımlar. Tek moleküldeki bu çift işlevlilik, temizleyiciler, deterjanlar, polimer katkı maddeleri ve tekstil endüstrisinde emülgatörler, ıslatma maddeleri ve viskozite değiştiriciler olarak faydalı temel özellikleri sağlar. Sorbitan esterler, düşük HLB (Hidrofilik-Lipofilik Denge) değerleri sergileyen daha çok lipofilik (veya hidrofobik) yüzey aktif maddelerdir; lipidler (veya suda çözünmez) için bir afiniteye sahip olma, birleşme eğiliminde olma veya çözünme yeteneğine sahip olma. Etoksillenmiş sorbitan esterler yüksek HLB değerleri sergileyen hidrofilikler iken; su için afiniteye sahip olmak; hemen


su içinde emilir veya çözülür. Yağ asidi türü ve etilen oksidin mol sayısı, uygun uygulamalar için çeşitli HLB değerleri sağlar.
HLB numaraları aşağıdaki özellikleri tanımlar:

<10: Yağda çözünür (veya suda çözünmez)
> 10: Suda Çözünür
4-8: Köpük Önleyici
7-11: Yağda su emülsiyonu
12-16: Suda yağ emülsiyonu
11-14: İyi Islatma
12-15: İyi temizlik
16-20: Sabitleme

Sorbitan bileşiklerinin HLB değerleri:

Sürfaktanlar
HLB Değeri
CAS RN

Sorbitan heksastearat etoksilat EO 6 mol
3.0

Sorbitan izostearat
4.3

Sorbitan laurate
8.6

1338-39-2
Sorbitan monoisostearate etoksilat EO 20 mol
15.0

66794-58-9
Sorbitan monolaurat etoksilat EO 20 mol
16.9

9005-64-5
Sorbitan monooleat etoksilat EO 20 mol
15.0

9005-65-6
Sorbitan monopalmitat etoksilat EO 20 mol
15.6

9005-66-7
Sorbitan monostearat etoksilat EO 20 mol
14.9

9005-67-8
Sorbitan monstearat etoksilat EO 6 mol
9.5


Sorbitan oleat

4.3

1338-43-8
Sorbitan palmitat

6.7

26266-57-9

Sorbitan seskioleat

4.5

8007-43-0
Sorbitan stearat

4.7

1338-41-6
Sorbitan tetraoleat etoksilat EO 30 mol
11.5

 

Sorbitan tetraoleat etoksilat EO 40 mol
12.5

Sorbitan tetraoleat etoksilat EO 6 mol
8.5

63089-86-1
Sorbitan tetrastearat etoksilat EO 60 mol
13.0

66828-20-4
Sorbitan trioleat etoksilat EO 20 mol
11.0

9005-70-3
Sorbitan trioleat

1.8

26266-58-0
Sorbitan tristearat etoksilat EO 20 mol
10.5

9005-71-4
Sorbitan tristearat

2.1

26658-19-5Bu, kozmetikte kullanılan polisorbatların güvenlik değerlendirmesidir. Bu bileşenler çoğunlukla yüzey aktif maddeler olarak işlev görür.
makyaj malzemeleri. Güvenlik değerlendirmesi, önceki 3 güvenlik değerlendirmesinde gözden geçirilen polisorbatları, şu özelliklere sahip polisorbatlarla birleştirdi:
1 raporda güvenlik açısından değerlendirilmemiştir. Panel, bu bileşenlerle ilgili ilgili verileri gözden geçirdi. Kozmetik
İçerik İnceleme (CIR) Uzman Paneli (Panel) polisorbatların uygulamalarda kozmetik bileşenler olarak güvenli olduğu sonucuna varmıştır.
Tahriş edici olmayacak şekilde formüle edildiğinde bu güvenlik değerlendirmesinin kullanımı ve konsantrasyonu. Bu sonuç,
önceki 3 güvenlik değerlendirmesinde ulaşılan sonuç.
GİRİŞ
Bu, mevcut bilimsel literatürün ve güvenliğin değerlendirilmesiyle ilgili yayınlanmamış verilerin yeniden gözden geçirilmesidir.
kozmetiklerde kullanılan polisorbatlar (Tablo 1). Bu güvenlik değerlendirmesi, daha önce incelenen polisorbatları 3 güvenlikte birleştirir
CIR Paneli tarafından 82 polietoksilatlı bir grupta incelenmemiş diğer polisorbatlarla yapılan değerlendirmeler
yağ asitlerinin sorbitan veya sorbitol esterleri (Tablo 2). Bu bileşenlerin ortak bir sorbitan veya sorbitol çekirdek yapısı vardır.
polietiloksi (PEG) zincirleri ile eterleştirildi ve yağ asitleri ile esterlendi. Bu bileşenler çoğunlukla yüzey aktif maddeler olarak işlev görür.
makyaj malzemeleri.
1984 yılında yayınlanan orijinal güvenlik değerlendirmesinde, CIR Paneli 9 polisorbatın kullanıldığı gibi güvenli olduğu sonucuna varmıştır.
Bu bileşenler şunlardır:
1
Polisorbat 20
Polisorbat 21
Polisorbat 40
Polisorbat 60
Polisorbat 61
Polisorbat 65
Polisorbat 80
Polisorbat 81
Polisorbat 85
Yağ asitlerinin polietoksile sorbitan veya sorbitol esterleri olan ve bir PEG içeren diğer polisorbatlar
parçası, CIR Paneli tarafından incelenmiştir. 20002'de
, kullanıldığı kadar güvenli bir sonuca sahip bir güvenlik değerlendirmesi yayınlandı
aşağıdaki 33 PEG sorbitan / sorbitol yağ asidi esteri için:
PEG-20 sorbitan kokoat
PEG-40 sorbitan diizostearat
PEG-2 sorbitan izostearat
PEG-5 sorbitan izostearat
PEG-20 sorbitan izostearat
PEG-40 sorbitan lanolat
PEG-75 sorbitan lanolat
PEG-10 sorbitan laurat
PEG-40 sorbitan laurat
PEG-44 sorbitan laurat
PEG-75 sorbitan laurat
PEG-80 sorbitan laurat
PEG-3 sorbitan oleat
PEG-6 sorbitan oleat
PEG-80 sorbitan palmitat
PEG-40 sorbitan perisostearat
PEG-40 sorbitan peroleat
PEG-3 sorbitan stearat
PEG-6 sorbitan stearat
PEG-40 sorbitan stearat
PEG-60 sorbitan stearat
PEG-20 sorbitan tetraoleat
PEG-30 sorbitan tetraoleat
PEG-40 sorbitan tetraoleat
PEG-60 sorbitan tetraoleat
PEG-60 sorbitan tetrastearat
PEG-20 sorbitan triizostearat
PEG-160 sorbitan triizostearat
PEG-18 sorbitan trioleat
Sorbeth-40 heksaoleat (önceden PEG-40 sorbitol
heksaoleat)
Sorbeth-50 heksaoleat (önceden PEG-50 sorbitol
heksaoleat)
Sorbeth-30 tetraoleat laurat (önceden PEG-30
sorbitol tetraoleat laurat)
Sorbeth-60 tetrastearate (önceden PEG-60 sorbitol
tetrastearat)

2000 raporuna dahil edilen, ancak Uluslararası Kozmetik İçerikte listelenmeyen 2 bileşen vardı.
Orijinal inceleme sırasında Sözlük ve El Kitabı3 (Sözlük) olup, kozmetik bileşenler olarak listelenmemiştir.
mevcut Sözlük.

 Bunlardan biri, Gıda ve İlaç Dairesi'nde (FDA) listelenen 1 kullanıma sahip PEG-18 sorbitan trioleattır.
Gönüllü Kozmetik Kayıt Programı (VCRP) 5 ve bu nedenle bu güvenlik değerlendirmesine dahil edilmiştir. Ancak PEG-20
sorbitan tetraoleatın VCRP'de listelenen hiçbir kullanımı yoktur, bu nedenle bu güvenlik değerlendirmesine dahil edilmemiştir.
20016'da bir güvenlik değerlendirme, aşağıdaki sorbitan balmumları için kullanıldığı kadar güvenli bir sonuçla yayınlandı:
Sorbeth-6 balmumu (eski adıyla PEG-6 sorbitan balmumu)
Sorbeth-8 balmumu (eski adıyla PEG-8 sorbitan balmumu)
Sorbeth-20 balmumu (eski adıyla PEG-20 sorbitan balmumu)


Bu güvenlik değerlendirmesi sırasında Panel, PEG'ler içeren kozmetik formülasyonların (özellikle
PEG-6, PEG-20 ve PEG-75) hasarlı ciltte kullanılmamalıdır. O zamandan beri, PEG'ler yeniden gözden geçirildi ve Panel,
PEG'lerin hasarlı ciltte kullanılmaması gerektiği uyarısını kaldırdı.
7
Her bir rapordan ilgili verilerin kısa bir özeti aşağıda verilmiştir. Orijinal polisorbat raporları bulunabilir
CIR web sitesinde, http://www.cir-safety.org/ingredients. Ayrıntılı bilgi için lütfen orijinal raporlara bakın.
Aynı zamanda polietoksile sorbitan veya yağ asitlerinin sorbitol esterleri olan aşağıdaki 35 bileşen önerilmiştir.
bu gruba ek olarak:
PEG-20 sorbitan oleat
PEG-40 sorbitan oleat
PEG-4 sorbitan stearat
PEG-4 sorbitan triizostearat
PEG-2 sorbitan trioleat
PEG-3 sorbitan tristearat
Sorbeth-2 balmumu
Sorbeth-2 kokoat
Sorbeth-2 heksakaprilat / kaprat
Sorbeth-12 hexacocoate
Sorbeth-2 hekzaostearat
Sorbeth-2 heksalaurat
Sorbeth-2 heksaoleat
Sorbeth-6 heksastearat
Sorbeth-150 hekzastearat
Sorbeth-3 izostearat
Sorbeth-6 laurate
Sorbeth-2 / oleat / dimer dilinoleat çapraz polimer
Sorbeth-20 pentaisostearate
Sorbeth-30 pentaisostearate
Sorbeth-40 pentaisostearate
Sorbeth-50 pentaisostearate
Sorbeth-40 pentaoleat
Sorbeth-20 tetraizostearat
Sorbeth-30 tetraizostearat
Sorbeth-40 tetraizostearat
Sorbeth-50 tetraizostearat
Sorbeth-4 tetraoleat
Sorbeth-6 tetraoleat
Sorbeth-30 tetraoleat
Sorbeth-40 tetraoleat
Sorbeth-60 tetraoleat
Sorbeth-3 tristearate
Sorbeth-160 tristearat
Sorbeth-450 tristearat
VCRP, Sözlük'te listelenmeyen diğer 3 bileşenin tek kullanımlarını bildirdi.8
 Rapor edildiğinden beri
Bu 3 bileşen için kullanırsa, bunlar da bu güvenlik değerlendirmesine dahil edilmiştir:
PEG-30 sorbitan balmumu
PEG-20 sorbitan laurat
PEG-20 sorbitan stearat
CIR, bu bileşenlerin asitleri ve ilgili kimyasal yapı parçalarının güvenlik değerlendirmelerini yürütmüştür.
(Tablo 2). Panel balmumu, hindistancevizi asidi, izostearik asit, lanolin asit, oleik asit, laurik asit, miristik asit,
stearik asit ve çoklu stearatlar, kullanıldığı kadar güvenliydi.9-17 Bir dizi alkil ester ve çok sayıda PEG de değerlendirildi.
kullanıldığı kadar güvenli olmalıdır.7,18,19 Sorbitan esterleri, kullanıldığı kadar güvenli sonuçlarla gözden geçirilmiştir.20-22
Bu güvenlik değerlendirmesine dahil edilen yeni verilerin çoğu Avrupa Kimyasallar Ajansı'nda (ECHA) bulundu.
İnternet sitesi.
23-25 ​​ECHA web sitesi, endüstri tarafından üretilen bilgilerin sağlam özetleri sağlar ve bunlar,
ECHA'dan alıntı yapıldığında bu güvenlik değerlendirmesinde bildirilen veriler. Bu verilerin bir kısmı jenerik sorbitan monolaurat içindir.
etoksillenmiş ve sorbitan monostearat, etoksilat; bu kimyasallar, bu bileşenlerden birkaçının genel tanımına uyar
aynı CAS No. ile (yani polisorbat 21, PEG-10 sorbitan laurat, PEG-40 sorbitan laurat, polisorbat 20, PEG-44
sorbitan laurat, PEG-75 sorbitan laurat ve PEG-80 sorbitan laurat'ın tümü CAS No. 9005-64-5'e sahiptir). Beklenmektedir ki
Bu kimyasal isimler altındaki veriler, bu CAS No ile bileşenlerin bir veya birkaç karışımı içindir ve okunması yararlıdır
bilgi genelinde.


Polisorbat 80.
Sorbitol anhidritlerin karışık kısmi oleik asit esterlerinin polioksietilen eterlerinin ve ilgili bileşiklerin bir karışımı olan gıda katkı maddesi polisorbat 80 (polioksietilen (20) sorbitan monooleat), aşağıdaki şartlara uygun olarak gıdalarda güvenle kullanılabilir:

(a) Gıda katkı maddesi, oleik asidin (genellikle ilgili yağ asitlerini içerir) sorbitol ile reaksiyona sokularak maksimum asit sayısı 7.5 ve maksimum su içeriği yüzde 0.5 olan bir ürün elde edilerek üretilir ve bu daha sonra etilen oksit ile reaksiyona girer.

(b) Gıda katkı maddesi aşağıdaki özellikleri karşılar:

Saponifikasyon numarası 45-55.

Asit numarası 0-2.

Hidroksil numarası 65-80.

Oksietilen içeriği yüzde 65 - yüzde 69,5.

(c) Katkı maddesi aşağıdaki şekilde kullanılmış veya kullanılması amaçlanmıştır:

(1) Tek başına veya polisorbat 65 ile kombinasyon halinde kullanıldığında, dondurma, dondurulmuş muhallebi, buzlu süt, meyve şerbeti ve standartlaştırılmamış dondurulmuş tatlılarda bulunan bir emülgatör, katkı maddelerinin maksimum miktarının tek başına veya kombinasyon halinde yüzde 0.1'i geçmemesidir. bitmiş dondurulmuş tatlıdan.

(2) Katkı maddesinin maksimum miktarının bitmiş maya köpük gidericinin yüzde 4'ünü aşmadığı ve bu kullanımdan kaynaklanan mayadaki katkı maddesinin maksimum miktarının milyonda 4 parçayı geçmediği maya köpük giderici formülasyonlarında.

(3) Turşu ve turşu ürünlerinde çözündürme ve dağıtma ajanı olarak, maksimum katkı miktarı milyonda 500 parçayı geçmez.

(4) Çözündürücü ve dağıtıcı bir ajan olarak:

(i) Kireç içeren vitamin-mineral preparatları


Yağda çözünen vitaminlerin yokluğunda ium kazeinat, bu suretle polisorbat 80'in maksimum alımı, preparatların önerilen günlük dozundan 175 miligramı geçmemelidir.

(ii) Kalsiyum kazeinat içermeyen vitamin ve vitamin-mineral preparatlarında yağda çözünen vitaminler; burada maksimum polisorbat 80 alımı, preparatların önerilen günlük dozundan 300 miligramı geçmemelidir.

(iii) Hem kalsiyum kazeinat hem de yağda çözünen vitaminler içeren vitamin-mineral müstahzarlarında, maksimum polisorbat 80 alımı, müstahzarların önerilen günlük dozundan 475 miligramı geçmemelidir.

(5) Kaba kristal sodyum klorür üretiminde bir yüzey aktif madde olarak, bitmiş sodyum klorürdeki katkı maddesinin maksimum miktarı milyonda 10 parçayı geçmez.

(6) Özel diyet gıdalarında, yenilebilir katı ve sıvı yağlar için bir emülgatör olarak, günde 360 ​​miligramdan fazla polisorbat 80 alınmasını sağlayan kullanım talimatları.

(7) Konserve baharatlı taze fasulyede dereotu yağı için bir çözündürme ve dağıtma maddesi olarak, milyonda 30 parçayı geçmeyecek şekilde.

(8) Kanunun 401. maddesine göre belirlenen kimlik standartları bu tür kullanıma engel olmadığında, aşağıdaki gibi gıdalarda kullanılması amaçlanan katı yağlarda ve yenilebilir yağlarda tek başına veya polisorbat 60 ile kombinasyon halinde bir emülgatör olarak:

(i) Bitmiş katı yağ veya yağın ağırlığının yüzde 1'ini geçmeyecek bir miktarda tek başına kullanılır.

(ii) Polisorbat 60 ile birlikte, toplam kombinasyonun bitmiş katı yağın veya yağın yüzde 1'ini aşmaması koşuluyla, yüzde 1'den fazla polisorbat 80 ve yüzde 1'den fazla polisorbat 60 sağlayan herhangi bir kombinasyonda kullanılır.

(iii) Bu bölümün (c) (8) (i) ve (ii) paragraflarında belirtilen yüzde 1'lik sınırlama, katı yağ veya yemeklik yağın ön karışım konsantrelerinde, etiketin (d) paragrafındaki hükümlere uygun olması halinde aşılabilir. Bu bölümün.

.

(i) Sorbitan monostearat;

(ii) Polisorbat 60;

(iii) Polisorbat 65;

böylelikle kullanılan katkı maddesinin veya katkı maddelerinin maksimum miktarı, bitmiş çırpılmış yemeklik yağ tepesinin ağırlığının yüzde 0,4'ünü geçmez.

(10) Kümes hayvanlarının tüylerini ayıklamak için haşlama suyunda ıslatma maddesi olarak kullanılır, ardından içilebilir su ile durulanır. Haşlama suyundaki katkı maddesinin konsantrasyonu yüzde 0.0175'i geçmez.

(11) Jelatin tatlılarında ve jelatin tatlı karışımlarında, katkı maddesinin miktarının kuru ağırlık esasına göre yüzde 0,082'yi aşmadığı bir dağıtma maddesi olarak.

(12) Herbisit kullanımına ve bitki büyüme düzenleyicisine eklenen bir yardımcı madde olarak, bu tür seyreltmelerin büyüyen mahsule uygulanmasından önce bir yetiştirici veya aplikatör tarafından seyreltmeler kullanılır. Bu tür kullanımdan kaynaklanan kalıntılar tolerans gerekliliğinden muaftır. Bu şekilde kullanıldığında veya kullanılması amaçlandığında, katkı maddesi bu bölümün (d) (1) numaralı paragrafının gerekliliklerinden muaf olacaktır.

(13) Bu bölümün sırasıyla 133.128 ve 133.131. Paragraflarında belirtildiği gibi, süzme peynir ve az yağlı süzme peynir için krema karışımının hazırlanmasında köpük giderici bir madde olarak, katkı maddesi miktarı ağırlıkça yüzde .008'i geçmez. bitmiş ürünlerin.

(14) Katkı maddesi seviyesinin mangal sosunun ağırlıkça yüzde 0,005'ini geçmediği barbekü soslarında kullanılmak üzere doğal ve suni renkler için yüzey aktif ve ıslatıcı olarak.

(d) Kanunun gerektirdiği diğer bilgilere ek olarak, katkı maddesinin güvenli kullanımını sağlamak için:

(1) Katkı maddesinin ve herhangi bir ara ön karışımın etiketinde:

(i) Katkı maddesinin adı.

(ii) Herhangi bir ara ön karışımdaki katkı maddesinin konsantrasyonu veya gücüne ilişkin bir açıklama.

(2) Etiket veya etiketleme, bu bölümün (c) paragrafında belirtilen sınırlamalara uyan bir nihai ürün sağlamak için yeterli talimatları taşımalıdır.Polysorbate 80 (INCI: polyoxyethylene (20), sorbitan monooleate) is an amber/golden-colored viscous liquid used as as an emulsifier or surfactant in foods, medicines, skincare products, vaccines etc. It also acts as a surfactant in soaps and cosmetics.

Also known as tween 80, polysorbates are a class of emulsifiers used in pharmaceuticals and food preparation. They are often used in cosmetics to solubilise essential oils and fragrance oils into water-based products.

Emulsifier, dispersant, solubilizer, lubricant, detergent, antistat, wetting agent for cosmetics & pharmaceuticals, polishes, insecticides, leather degreasing and veterinary products.
A non-ionic, hydrophilic emulsifier, co-emulsifier and solubilizer for pharmaceutical preparations like emulsions and creams, gels and foams as well as softgels.

Polysorbates are non-ionic surfactants and emulsifiers derived from polyethoxylated sorbitan and stearic or oleic acid. 
Polysorbates are mainly used as a solubilizer, emulsifier or suspension stabilizer for pharmaceutical application. Depending on the HLB value of the product they can either act as solubilzer or emulsifier.
Polysorbate 80 is its high HLB value more suitable as a solubilizer of poorly water soluble drug substances in either liquid or solid dosage forms. 
It is suitable for usage in physical mixing, melt granulation, spray drying and hot melt extrusion processes.

Polysorbate 80 can be used as an emulsifier in foods, medicines, cosmetics, textiles, agriculture, and occasionally in laboratory identification of bacteria.

Use: Polysorbate 80 is a common fragrance and essential oil solublizer as well as an emulsifying agent. It is soluble in water and alcohol and insoluble in oils. 
It is typically a co-emulsifier that is used both as a viscosity modifier and a dispersing agent for fragrances and essential oils for room sprays and linen sprays.
When combined with liquid oils, Polysorbate 80 creates a blooming bath oil. 
It can also be used in a self-emulsifying sugar or salt scrub. 
In bath bombs, you can add up to 6% as a wetting agent to help prolong fizzing in the tub.

Previous name: Polysorbate 80 PH
CAS-No.: 9005-65-6
Regulatory Status: Ph. Eur, USP/NF: Polysorbate 80
General characterization: Kolliphor® PS 80 is a oily, colorless or brownish-yellow, clear or slightly opalescent liquid.
Skin Tolerance: Our Kolliphor® PS types have a good skin tolerance.
Raw material origin: All Kolliphor® PS grades are based on vegetable and synthetic raw materials.
Application
Solubilizer, suspension stabilizer, emulsifier, skin penetration enhancer.

Kolliphor® PS 20 is suitable for oral solid dosage forms, semi solid dosage forms and liquid dosage forms. It can also be used as solubilizer in softgel formulations.

 Polysorbate 80
Accession Number
DB11063
Description
Polysorbate, a substance formulated by the reaction of sorbitan fatty acid ester (a nonionic surfactant) with ethylene oxide, is used in many foreign countries, including the U.S. and the EU, where it acts as an emulsifier, a solubilizer in many foods, including bread, cake mix, salad dressing, shortening oil and chocolate 18.

Polysorbate 80 is a hydrophilic nonionic surfactant. It is utilized as a surfactant in soaps and cosmetics and also as a lubricant in eye drops. In food or pharmaceutical products, it can act as an emulsifier. Polysorbate 80 is an excipient that is used to stabilize aqueous formulations of medications for parenteral administration or vaccinations.15

A solubilizing agent acts as a surfactant and increases the solubility of one agent in another. A substance that would not normally dissolve in a particular solution is able to dissolve with the use of a solubilizing agent.15

It is also known as an emulsifier, which helps ingredients mix together and prevent separation, and water-containing small amounts of salts, and is included in several vaccines licensed in the USA.9

Type
Small Molecule
Groups
Approved
Synonyms
Polysorbate 80
Tween 80
PHARMACOLOGY
Indication
It is used as a solubilizer, antimicrobial preservative and disinfectant 16.

Associated Conditions
Eye lubrication
Eye discomfort


Polysorbate 80 is a nonionic surfactant and emulsifier often used in foods and cosmetics.
This synthetic compound is a viscous, water-soluble yellow liquid.


General description
Polysorbate 80 is a surfactant. 
Polysorbates are a combination of oleic esters of sorbitol and sorbitanes with polyethylene glycol chains.

Application
Polysorbate 80 has been used in drug (rapamycin) treatment and to study the effect of rapamycin on osteolysis and tumor growth.
It has also been used in the preparation of spray-dried emulsions and to study antibacterial efficacy

Biochem/physiol Actions
Polysorbates is used as emulsifiers, dissolving agents and stabilizer for essential oils, topical application and medical infusions including intravenous, subcutaneous or intramuscular administration.

Chemistry
Polysorbate 80 is derived from polyethoxylated sorbitan and oleic acid. The hydrophilic groups in this compound are polyethers also known as polyoxyethylene groups, which are polymers of ethylene oxide. In the nomenclature of polysorbates, the numeric designation following polysorbate refers to the lipophilic group, in this case, the oleic acid (see polysorbate for more detail).
It is an amber/golden-colored viscous liquid. It is made from polyethoxylated sorbitan (chemical compounds derived from the dehydration of sugar alcohol) and oleic acid, a fatty acid found in animal and vegetable fats.


The full chemical names for polysorbate 80 are:

Polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate
(x)-sorbitan mono-9-octadecenoate poly(oxy-1,2-ethanediyl)
The critical micelle concentration of polysorbate 80 in pure water is reported as 0.012 mM


POE (20) sorbitan monooleate, Polyethylene glycol sorbitan monooleate, Polyoxyethylenesorbitan monooleate, Polysorbate 80, Polysorbatum 80, TWEEN 80
CAS Number 9005-65-6 

IUPAC name
Polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate
PS 80
CAS Number: 9005-65-6 
E number: E433
Alkest TW 80
Scattics
Canarcel
Poegasorb 80
Montanox 80 
Tween 80 
Kolliphor PS 80

Tween 80; Polyoxyethylene Sorbitan Monooleate; POE (20) sorbitan monooleate; Polysorbate 80; polyethyleneglycol sorbitan monooleate 1-6.5 moles ethoxylated; Sorbitan monooleate, ethoxylated

CAS names
Sorbitan, mono-(9Z)-9-octadecenoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs.

IUPAC names
2-[2-[3,5-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy]ethyl (E)-octadec-9-enoate
Sorbitan monooleate ethoxylated (CAS # 9005-65-6)
SORBITAN MONOOLEATE, ETHOXYLATED
Sorbitan monooleate, ethoxylated
Tween 80

Trade names
Leunapon-SMO

Other names
Polyoxyethylene-80-sorbitan monooleate
Sorbitan, mono-(9Z)-9-octadecenoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs.

Uses
Food use
Polysorbate 80 is used as an emulsifier in foods.

What is it?
This is a well known synthetic compound, also known as Tween 80.

It is an amber/golden-colored viscous liquid. It is made from polyethoxylated sorbitan (chemical compounds derived from the dehydration of sugar alcohol) and oleic acid, a fatty acid found in animal and vegetable fats.

What does it do?
Polysorbate 80 is used as an emulsifier or defoamer in foods, vitamins, medicines, and vaccines.

Why is it used in food?
It is used as a defoamer for the fermenting process of some wines, and also to bind some ice-creams and other ‘puddings’, to keep their creamy texture without separating. It is also used to bulk foods up and keep sauces smooth.

Why is it used in cosmetics?
It can also act as a surfactant in soaps and cosmetics, as well as a solubilizer – helping to dissolve ingredients so that they can more easily blend together. It is used as a solubilizer. It makes products look creamier and more attractive.


Why is it used in medicine?
It is used as an ingredient in some vaccines, as well as in some vitamins and supplements. Polysorbate 80 is used to improve the consistency of gel capsules and to make pills disperse in the stomach.

What products is it used in?
Polysorbate 80 is a versatile and useful ingredient, so it is present in quite a few products. Here is a short, generalized list of where it is most often found:

• Food shortening
• Chewing Gum
• Ice Cream
• Gelatin
• Vitamins
• Soap
• Shampoo
• Cosmetics
• Skin Creams
• Condiments
• Medicines
• Vaccines

For example, in ice cream, polysorbate is added up to 0.5% (v/v) concentration to make the ice cream smoother and easier to handle, as well as increasing its resistance to melting.
Adding this substance prevents milk proteins from completely coating the fat droplets. 
This allows them to join together in chains and nets, which hold air in the mixture, and provide a firmer texture that holds its shape as the ice cream melts.

Health and beauty use
Polysorbate 80 is also used as a surfactant in soaps and cosmetics (including eyedrops), or a solubilizer such as in a mouthwash. 
The cosmetic grade of polysorbate 80 may have more impurities than the food grade.

Medical use
Polysorbate 80 is an excipient that is used to stabilize aqueous formulations of medications for parenteral administration, and used as an emulsifier in the making of the popular antiarrhythmic amiodarone.
It is also used as an excipient in some European and Canadian influenza vaccines.
Influenza vaccines contain 2.5 μg of polysorbate 80 per dose. Polysorbate 80 is found in many vaccines used in the United States.
It is also used in the culture of Mycobacterium tuberculosis in Middlebrook 7H9 broth. It is also used as an emulsifier in the estrogen-regulating drug Estrasorb.

Also used in granulation for stabilization of drug and excipients while doing IPA binding

Laboratory use
Some mycobacteria contain a type of lipase (enzyme that breaks up lipid molecules); when these species are added to a mixture of polysorbate 80 and phenol red, they cause the solution to change color, so this is used as a test to identify the phenotype of a strain or isolate.

On RODAC agar plates used in microbiological control, polysorbate 80 counteracts any disinfectants often found on sampled surfaces, thereby allowing the microbes found on these surfaces to grow.


Chemical formula: C64H124O26
Molar mass: 1310 g/mol
Appearance: Amber colored liquid
Density: 1.102 g/mL, oily liquid
Boiling point: > 100°C
Solubility in water: 100 mL/L
Solubility in other solvents: soluble in ethanol, cottonseed oil, corn oil, ethyl acetate, methanol, toluene
Viscosity: 300–500 centistokes (@25°C

Polysorbate 80 (glycol)
Polyoxyethylene 20 sorbitan monooleate
Inhibited ethylene glycol, antifreeze
2-hydroxyethyl 2-deoxy-3,5-bis-O-(2-hydroxyethyl)-6-O-{2-[(9E)-octadec-9-enoyloxy]ethyl}hexofuranoside
PEG-3 Sorbitan oleate
sorbate80
glycosperse 0-20
Tween&trade 80
glycosperse 0-20x
liposorb 0-20
glycospers e 0-20
Polyoxyethylene (20)
glycosperse 0-20 veg
Tween(R) 80
polysorb ate 80 b.p.c
Polysorbate 80 B.P.C
Polysorbate 80, U.S.P
POE(6) Sorbitan Monooleate
POE (5) sorbitan monooleate
Sorethytan (20) mono-oleate
POE (20) sorbitan monooleate
Sorbitan mono-oleate polyoxyethylene
Polyethylene oxi de sorbitan mono-oleate
Polysorbate 80 [USAN:BAN:INN:JAN]
2-[2-[3,5-bis(2-hydroxyethoxy)oxolan-2-yl]-2-(2-hydroxyethoxy)ethoxy]ethyl (E)-octadec-9-enoate
Sorbitan, monooleate polyoxyethylene deriv
CAS-9005-65-6
POLYOXYETHYLENESORBITAN MONOOLEATE (TWEEN 80)
(x)-sorbitan mono-9-octadecenoate poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs
Sorbitan, mono-9-octadecenoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs
Sorbitan, mono-(9Z)-9-octadecenoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs
Sorbitan, mono-9-octadecanoate, poly(oxy-1,2-ethanediyl) derivs., (Z)-
2-hydroxyethyl 2-deoxy-3,5-bis-O-(2-hydroxyethyl)-6-O-[2-(oleoyloxy)ethyl]hexofuranoside


See also
Polysorbate 20, used as a wetting agent in mouth drops
Polysorbate 40
Polysorbate 60, used as an emulsifier in powdered drink preparations such as hot cocoa mix
Polysorbate 65polisorbato Español
polysorbate Français
polysorbate
Polysorbate 80
polysorbatum LINGUA LATINA
Synonyms
Glycol (polysorbate 80)
Polyethylene oxide sorbitan mono-oleate
Polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate
Polyoxyethylene sorbitan monooleate
Polyoxyethylene sorbitan oleate
Tween 80


Sorbitan Fatty Acid Esters
Polyoxyethylene sorbitan esters are synthesized by the addition, via polymerization, of ethylene oxide to sorbitan fatty acid esters. 
These nonionic hydrophilic emulsifiers are very effective antistaling agents and, thus, are used in a wide variety of bakery products. 
These emulsifiers are much more widely known as the polysorbates, e.g., polysorbate 20, 60, and 80. 
Polysorbate 20, 60, and 80 utilize lauric, stearate, and oleate, respectively, for the fatty acid portion of the molecule. 
Polysorbate 60 is a monostearate, whereas polysorbate 65 is a tristearate.Use: Our Polysorbate 80 (polyoxyethylene sorbitan monooleate) is derived from olive oil. 
It is a non-toxic, nonionic surfactant/emulsifier and a water-soluble yellowish liquid used as a dispersing agent which allows oil and water to mix without the use of alcohol. 
It is a fragrance solubilizer and stabilizer; it lubricates and has a soothing effect on the skin. 
This skin- safe ingredient is used extensively in oil-in-water emulsions (lotions, conditioners, cream rinses, shampoos, liquid soaps, body polishes or scrubs, etc.) and also for body mists and linen sprays. 
Will be found as an ingredient in many body toiletries, cosmetics and wipes now in the market.


Emulsifier, dispersant, solubilizer, lubricant, detergent, antistat, wetting agent for cosmetics & pharmaceuticals, polishes, insecticides, leather degreasing and veterinary products.


Sorbitol is a white, sweetish, hygroscopic, crystalline sugar alcohol of six-carbon. It is found naturally in various berries and fruits. Or it is prepared synthetically by high-pressure catalytic hydrogenation of glucose sugar derived from cornstarch. It melts at 93 to 98 C depending on the form. It is used as a a sweetening agent, food additive, toothpaste, tobacco, toiletries and in cosmetics. It is used for vitamin-C fermentation. It is used as a excipient and intravenous osmotic diuretic in pharmaceutical fields. It is also used in the manufacture of polyethers for polyurethanes and surfactants. The term sorbitan describes the anhydride form of sorbitol, whose fatty acids are lipophilic whereas sorbitol body is hydrophilic. This bifunctionality in one molecule provides the basic properties useful in cleaners, detergents, polymer additives, and textile industry as emulsifiers, wetting agents, and viscosity modifiers. Sorbitan esters are rather lipophilic (or hydrophobic) surfactants exhibiting low HLB (Hydrophilic-Lipophilic Balance) values; having an affinity for, tending to combine with, or capable of dissolving in lipids (or water-insoluble). While, the ethoxylated sorbitan esters are hydrophilics exhibiting high HLB values; having an affinity for water; readily absorbing or dissolving in water. The type of fatty acid and the mole number of ethylene oxide provides diverse HLB values for proper applications.
HLB numbers describe following characterestics:

<10 : Lipid soluble (or water-insoluble)
>10 : Water Soluble
4-8 : Antifoaming
7-11 : Water-in-oil emulsion
12-16 : Oil-in-water emulsion
11-14 : Good Wetting
12-15 : Good detergency
16-20 : Stabilizing

HLB values of sorbitan compounds are:

Surfactants
HLB Value
CAS RN

Sorbitan hexastearate ethoxylate EO 6 mole
3.0

Sorbitan isostearate
4.3

Sorbitan laurate
8.6

1338-39-2
Sorbitan monoisostearate ethoxylate EO 20 mole
15.0

66794-58-9
Sorbitan monolaurate ethoxylate EO 20 mole
16.9

9005-64-5
Sorbitan monooleate ethoxylate EO 20 mole
15.0

9005-65-6
Sorbitan monopalmitate ethoxylate EO 20 mole
15.6

9005-66-7
Sorbitan monostearate ethoxylate EO 20 mole
14.9

9005-67-8
Sorbitan monstearate ethoxylate EO 6 mole
9.5


Sorbitan oleate

4.3

1338-43-8 
Sorbitan palmitate

6.7

26266-57-9

Sorbitan sesquioleate

4.5

8007-43-0
Sorbitan stearate

4.7

1338-41-6
Sorbitan tetraoleate ethoxylate EO 30 mole
11.5

 

Sorbitan tetraoleate ethoxylate EO 40 mole
12.5

Sorbitan tetraoleate ethoxylate EO 6 mole
8.5

63089-86-1
Sorbitan tetrastearate ethoxylate EO 60 mole
13.0

66828-20-4
Sorbitan trioleate ethoxylate EO 20 mole
11.0

9005-70-3
Sorbitan trioleate

1.8

26266-58-0
Sorbitan tristearate ethoxylate EO 20 mole
10.5

9005-71-4
Sorbitan tristearate

2.1

26658-19-5This is a safety assessment of polysorbates as used in cosmetics. These ingredients mostly function as surfactants in
cosmetics. The safety assessment combined the polysorbates reviewed in 3 former safety assessments with polysorbates that
had not been assessed for safety into 1 report. The Panel reviewed relevant data related to these ingredients. The Cosmetic
Ingredient Review (CIR) Expert Panel (Panel) concluded that polysorbates were safe as cosmetic ingredients in the practices
of use and concentration of this safety assessment when formulated to be nonirritating. This conclusion supersedes the
conclusion reached in the 3 former safety assessments.
INTRODUCTION
This is a re-review of the available scientific literature and unpublished data relevant to assessing the safety of
polysorbates as used in cosmetics (Table 1). This safety assessment combines polysorbates reviewed previously in 3 safety
assessments with other polysorbates that have not been reviewed by the CIR Panel into a group of 82 polyethoxylated
sorbitan or sorbitol esters of fatty acids (Table 2). These ingredients have a common core structure of sorbitan or sorbitol,
etherified with polyethyoxy (PEG) chains, and esterified with fatty acids. These ingredients mostly function as surfactants in
cosmetics.
In the original safety assessment published in 1984, the CIR Panel concluded that 9 polysorbates were safe as used
These ingredients are:
1
Polysorbate 20
Polysorbate 21
Polysorbate 40
Polysorbate 60
Polysorbate 61
Polysorbate 65
Polysorbate 80
Polysorbate 81
Polysorbate 85
Other polysorbates, which are also polyethoxylated sorbitan or sorbitol esters of fatty acids and contain a PEG
moiety, have been reviewed by the CIR Panel. In 20002
, a safety assessment was published with a safe-as-used conclusion
for the following 33 PEG sorbitan/sorbitol fatty acid esters:
PEG-20 sorbitan cocoate
PEG-40 sorbitan diisostearate
PEG-2 sorbitan isostearate
PEG-5 sorbitan isostearate
PEG-20 sorbitan isostearate
PEG-40 sorbitan lanolate
PEG-75 sorbitan lanolate
PEG-10 sorbitan laurate
PEG-40 sorbitan laurate
PEG-44 sorbitan laurate
PEG-75 sorbitan laurate
PEG-80 sorbitan laurate
PEG-3 sorbitan oleate
PEG-6 sorbitan oleate
PEG-80 sorbitan palmitate
PEG-40 sorbitan perisostearate
PEG-40 sorbitan peroleate
PEG-3 sorbitan stearate
PEG-6 sorbitan stearate
PEG-40 sorbitan stearate
PEG-60 sorbitan stearate
PEG-20 sorbitan tetraoleate
PEG-30 sorbitan tetraoleate
PEG-40 sorbitan tetraoleate
PEG-60 sorbitan tetraoleate
PEG-60 sorbitan tetrastearate
PEG-20 sorbitan triisostearate
PEG-160 sorbitan triisostearate
PEG-18 sorbitan trioleate
Sorbeth-40 hexaoleate (previously PEG-40 sorbitol
hexaoleate)
Sorbeth-50 hexaoleate (previously PEG-50 sorbitol
hexaoleate)
Sorbeth-30 tetraoleate laurate (previously PEG-30
sorbitol tetraoleate laurate)
Sorbeth-60 tetrastearate (previously PEG-60 sorbitol
tetrastearate)

There were 2 ingredients that were included in the 2000 report, but were not listed in the International Cosmetic Ingredient
Dictionary and Handbook3 (Dictionary) at the time of the original review, and are not listed as cosmetic ingredients in the
current Dictionary.

 One is PEG-18 sorbitan trioleate, which has 1 use listed in the Food and Drug Administration’s (FDA)
Voluntary Cosmetic Registration Program (VCRP)5 and is therefore included in this safety assessment. However, PEG-20
sorbitan tetraoleate has no uses listed in the VCRP, so is not included in this safety assessment.
In 20016, a safety assessment was published with a safe-as-used conclusion for the following sorbitan beeswaxes:
Sorbeth-6 beeswax (formerly PEG-6 sorbitan beeswax)
Sorbeth-8 beeswax (formerly PEG-8 sorbitan beeswax)
Sorbeth-20 beeswax (formerly PEG-20 sorbitan beeswax)


At the time of this safety assessment, the Panel had recommended that cosmetic formulations containing PEGs (specifically
PEG-6, PEG-20, and PEG-75) not be used on damaged skin. Since then, PEGs have been re-reviewed and the Panel has
removed the caveat that PEGs should not be used on damaged skin.
7
A brief summary of pertinent data from each report is provided below. The original polysorbate reports can be found
on the CIR website, http://www.cir-safety.org/ingredients. Please refer to the original reports for detailed information.
The following 35 ingredients, which are also polyethoxylated sorbitan or sorbitol esters of fatty acids, are proposed
as additions to this group:
PEG-20 sorbitan oleate
PEG-40 sorbitan oleate
PEG-4 sorbitan stearate
PEG-4 sorbitan triisostearate
PEG-2 sorbitan trioleate
PEG-3 sorbitan tristearate
Sorbeth-2 beeswax
Sorbeth-2 cocoate
Sorbeth-2 hexacaprylate/caprate
Sorbeth-12 hexacocoate
Sorbeth-2 hexaisostearate
Sorbeth-2 hexalaurate
Sorbeth-2 hexaoleate
Sorbeth-6 hexastearate
Sorbeth-150 hexastearate
Sorbeth-3 isostearate
Sorbeth-6 laurate
Sorbeth-2/oleate/dimer dilinoleate crosspolymer
Sorbeth-20 pentaisostearate
Sorbeth-30 pentaisostearate
Sorbeth-40 pentaisostearate
Sorbeth-50 pentaisostearate
Sorbeth-40 pentaoleate
Sorbeth-20 tetraisostearate
Sorbeth-30 tetraisostearate
Sorbeth-40 tetraisostearate
Sorbeth-50 tetraisostearate
Sorbeth-4 tetraoleate
Sorbeth-6 tetraoleate
Sorbeth-30 tetraoleate
Sorbeth-40 tetraoleate
Sorbeth-60 tetraoleate
Sorbeth-3 tristearate
Sorbeth-160 tristearate
Sorbeth-450 tristearate
The VCRP reported single uses for 3 other ingredients that are not listed in the Dictionary.8
 Since there are reported
uses for these 3 ingredients, they are also included in this safety assessment:
PEG-30 sorbitan beeswax
PEG-20 sorbitan laurate
PEG-20 sorbitan stearate
CIR has conducted safety assessments of the acids and related chemical structure moieties of these ingredients
(Table 2). The Panel concluded that beeswax, coconut acid, isostearic acid, lanolin acid, oleic acid, lauric acid, myristic acid,
stearic acid, and multiple stearates were safe-as-used.9-17 An array of alkyl esters and numerous PEGs were also assessed to
be safe as used.7,18,19 Sorbitan esters have been reviewed with safe-as-used conclusions.20-22
Much of the new data included in this safety assessment were found on the European Chemicals Agency (ECHA)
website.
23-25 The ECHA website provides robust summaries of information generated by industry, and it is those summary
data that are reported in this safety assessment when ECHA is cited. Some of this data are for generic sorbitan monolaurate,
ethoxylated and sorbitan monostearate, ethoxylate; these chemicals fit the general definition of several of these ingredients
with the same CAS No. (ie, polysorbate 21, PEG-10 sorbitan laurate, PEG-40 sorbitan laurate, polysorbate 20, PEG-44
sorbitan laurate, PEG-75 sorbitan laurate, and PEG-80 sorbitan laurate all have the CAS No. 9005-64-5). It is expected that
data under these chemicals names are for one or some mixture of the ingredients with that CAS No and are useful for read
across information.


Polysorbate 80.
The food additive polysorbate 80 (polyoxyethylene (20) sorbitan monooleate), which is a mixture of polyoxyethylene ethers of mixed partial oleic acid esters of sorbitol anhydrides and related compounds, may be safely used in food in accordance with the following prescribed conditions:

(a) The food additive is manufactured by reacting oleic acid (usually containing associated fatty acids) with sorbitol to yield a product with a maximum acid number of 7.5 and a maximum water content of 0.5 percent, which is then reacted with ethylene oxide.

(b) The food additive meets the following specifications:

Saponification number 45-55.

Acid number 0-2.

Hydroxyl number 65-80.

Oxyethylene content 65 percent-69.5 percent.

(c) The additive is used or intended for use as follows:

(1) An emulsifier in ice cream, frozen custard, ice milk, fruit sherbet, and nonstandardized frozen desserts, when used alone or in combination with polysorbate 65 whereby the maximum amount of the additives, alone or in combination, does not exceed 0.1 percent of the finished frozen dessert.

(2) In yeast-defoamer formulations whereby the maximum amount of the additive does not exceed 4 percent of the finished yeast defoamer and the maximum amount of the additive in the yeast from such use does not exceed 4 parts per million.

(3) As a solubilizing and dispersing agent in pickles and pickle products, whereby the maximum amount of the additive does not exceed 500 parts per million.

(4) As a solubilizing and dispersing agent in:

(i) Vitamin-mineral preparations containing calcium caseinate in the absence of fat-soluble vitamins, whereby the maximum intake of polysorbate 80 shall not exceed 175 milligrams from the recommended daily dose of the preparations.

(ii) Fat-soluble vitamins in vitamin and vitamin-mineral preparations containing no calcium caseinate, whereby the maximum intake of polysorbate 80 shall not exceed 300 milligrams from the recommended daily dose of the preparations.

(iii) In vitamin-mineral preparations containing both calcium caseinate and fat-soluble vitamins, whereby the maximum intake of polysorbate 80 shall not exceed 475 milligrams from the recommended daily dose of the preparations.

(5) As a surfactant in the production of coarse crystal sodium chloride whereby the maximum amount of the additive in the finished sodium chloride does not exceed 10 parts per million.

(6) In special dietary foods, as an emulsifier for edible fats and oils, with directions for use which provide for the ingestion of not more than 360 milligrams of polysorbate 80 per day.

(7) As a solubilizing and dispersing agent for dill oil in canned spiced green beans, not to exceed 30 parts per million.

(8) As an emulsifier, alone or in combination with polysorbate 60, in shortenings and edible oils intended for use in foods as follows, when standards of identity established under section 401 of the act do not preclude such use:

(i) It is used alone in an amount not to exceed 1 percent of the weight of the finished shortening or oil.

(ii) It is used with polysorbate 60 in any combination providing no more than 1 percent of polysorbate 80 and no more than 1 percent of polysorbate 60, provided that the total combination does not exceed 1 percent of the finished shortening or oil.

(iii) The 1-percent limitation specified in paragraph (c)(8) (i) and (ii) of this section may be exceeded in premix concentrates of shortening or edible oil if the labeling complies with the requirements of paragraph (d) of this section.

(9) As an emulsifier in whipped edible oil topping with or without one or a combination of the following:

(i) Sorbitan monostearate;

(ii) Polysorbate 60;

(iii) Polysorbate 65;

whereby the maximum amount of the additive or additives used does not exceed 0.4 percent of the weight of the finished whipped edible oil topping.

(10) It is used as a wetting agent in scald water for poultry defeathering, followed by potable water rinse. The concentration of the additive in the scald water does not exceed 0.0175 percent.

(11) As a dispersing agent in gelatin desserts and in gelatin dessert mixes, whereby the amount of the additive does not exceed 0.082 percent on a dry-weight basis.

(12) As an adjuvant added to herbicide use and plant-growth regulator use dilutions by a grower or applicator prior to application of such dilutions to the growing crop. Residues resulting from such use are exempt from the requirement of a tolerance. When so used or intended for use, the additive shall be exempt from the requirements of paragraph (d)(1) of this section.

(13) As a defoaming agent in the preparation of the creaming mixture for cottage cheese and lowfat cottage cheese, as identified in §§ 133.128 and 133.131 of this chapter, respectively, whereby the amount of the additive does not exceed .008 percent by weight of the finished products.

(14) As a surfactant and wetting agent for natural and artificial colors for use in barbecue sauce where the level of the additive does not exceed 0.005 percent by weight of the barbecue sauce.

(d) To assure safe use of the additive, in addition to the other information required by the Act:

(1) The label of the additive and any intermediate premixes shall bear:

(i) The name of the additive.

(ii) A statement of the concentration or strength of the additive in any intermediate premixes.

(2) The label or labeling shall bear adequate directions to provide a final product that complies with the limitations prescribed in paragraph (c) of this section.
Ataman Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.