1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

GENAMIN T 150

GENAMIN T 150

CAS No.: 61791-26-2
EC No.: 500-153-8

Synonyms:
GENAMIN T 150; TALLOW FATTY ALKYL AMINE ETHOXYLATE WITH 15; GENAMIN T 150; amines, hydrogenated tallow alkyl, ethoxylated (20 mol EO average molar ratio); polyethylene glycol (20) tallow amine; polyoxyethylene (20) tallow amine; GENAMIN T 150; GENAMIN T 150; 61791-26-2; GENAMIN T 150; Amines, tallow alkyl, ethoxylated; Tallow alkyl amines ethoxylated; GENAMIN T 150


GENAMIN T 150

Genamin T 150
15 İLE TALLOW YAĞLI ALKİL AMİN ETOKSİLAT
Genamin T 150 bitki koruma uygulamalarında kullanılır, Glyphosate IPA formülasyonları için standart adjuvandır.
Faydaları
Genamin T 150, mahsul koruma uygulamalarında da kullanılır, Glyphosate IPA formülasyonları için standart adjuvandır. Genamin T 150 kullanılırken, püskürtme tankında soğuk sıcaklık stabilitesi ve çözünme davranışı elde etmek için bir çözündürücü ilavesi gereklidir.
Genamin T 150® C 150, kimya-teknoloji endüstrisi için bir yüzey aktif maddedir. Bu sarımsı ila kahverengimsi berrak sıvı, 15 mol EO içeren bir hindistancevizi yağlı amin etoksilattır. Bu sınıf, ağırlıklı olarak C12-C14 olmak üzere doymuş C8-C18 yağ aminlerinden oluşur.

Genamin T 150 sınıfları noniyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerde tüm tipler ile kombine edilebilir. Anyonik ürünlerle uyumluluk her durum için kontrol edilmelidir. Genamin T 150 sınıfları, kullanılan tipik konsantrasyonlarda çoğu kimyasala karşı dirençlidir. Su sertliğine karşı duyarsızdırlar. Spesifik yüzey aktif özellikleri, onları kimya teknik endüstrisi için değerli bazlar ve katkı maddeleri haline getirir. Tekstil yardımcı maddeleri (örneğin boyama ürünleri) mineral yağ katkıları, bitki koruma ürünleri ve böcek ilaçları, kozmetik hammaddeleri ve yapıştırıcılar üretmek için kullanılabilirler.
Genamin T 150® S 200, kimya-teknoloji endüstrisi için bir yüzey aktif maddedir. Bu sarı ila kahverengi sıvı, 20 mol EO içeren stearilaminden oluşur. "S" derecesi, grubun doymuş C16-C18 yağlı aminleri ile ayırt edildiği anlamına gelir.

Genamin T 150 sınıfları noniyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerde tüm tipler ile kombine edilebilir. Anyonik ürünlerle uyumluluk her durum için kontrol edilmelidir. Genamin T 150 sınıfları, kullanılan tipik konsantrasyonlarda çoğu kimyasala karşı dirençlidir. Su sertliğine karşı duyarsızdırlar. Spesifik yüzey aktif özellikleri, onları kimya teknik endüstrisi için değerli bazlar ve katkı maddeleri haline getirir. Tekstil yardımcı maddeleri (örneğin boyama ürünleri) mineral yağ katkı maddeleri, bitki koruma ürünleri ve böcek ilaçları, kozmetik hammaddeleri ve yapıştırıcılar üretmek için kullanılabilirler.
Genamin T 150® KDMP Yüzey Aktif Madde (Katyonik)
Genamin T 150 KDMP, esas olarak krem ​​tipi saç kremlerinde ve saç yenileme tedavilerinde kullanılan katyonik bir yüzey aktif maddedir. Gereken konsantrasyon saça bağlıdır. Saç ne kadar hasar görmüşse, en iyi etkiyi elde etmek için o kadar çok Genamin T 150 KDMP kullanılacaktır.
Genamin T 150® KDMP, sulu ve alkollü solüsyonlardan ve ayrıca emülsiyonlardan (dispersiyonlar) ayrıca film oluşturucu maddeler ve yağlı bileşenler gibi diğer katkı maddeleriyle kombinasyon halinde ve yüzey direncindeki azalma nedeniyle saça adsorbe edilir. tarandıktan sonra saçların uçmasını engeller. Ağartma, kalıcı dalgalanma veya aşırı yağ giderme nedeniyle zarar gören saçlar matlaşma eğilimindedir.
Krem sonrası işlem hazırlıklarında kullanılan Genamin T 150® KDMP, ıslak tarama özelliklerini önemli ölçüde iyileştirir ve saçın durumunu büyük ölçüde iyileştirir.
Önerilen Kullanımlar
Genamin T 150® KDMP, esas olarak krem ​​tipi saç kremlerinde ve saç yenileme uygulamalarında kullanılır. Cilt bakımı hazırlıkları için de uygundur. Gereken konsantrasyon saça bağlıdır.
Saç ne kadar hasar görmüşse, en iyi etkiyi elde etmek için, aktif maddeye göre yaklaşık% 0,5 ila% 2,0'dan başlayarak o kadar fazla Genamin T 150® KDMP kullanılacaktır.
Diğer olası uygulamalar,

Kalıcı dalgalanma için antistatik fiksatifler
Saç losyonları
Şampuanlar
Şekillendirici kremler
Uyumluluk
Genamin T 150® KDMP, ıslak ve kuru tarama özellikleri ve şampuanlanmış saçın hissi ile ilgili özel efektlere izin vermek için diğer katyonik yüzey aktif maddelerle kombinasyon halinde kullanılabilir.
Genamin T 150® KDMP, iyonik olmayan yüzey aktif maddelerle uyumludur. Elektronötr tuzlar oluşturarak anyonik yüzey aktif maddelerle reaksiyona girer; bunların çoğu suda çok az çözünür, ancak fazla miktarda anyonik bileşik kullanılarak kararlı çözeltiler elde edilebilir.
Genamin T 150® KDMP ve polivinil pirolidon, PVA ve PVP / VA gibi ticari film oluşturucu maddelerden oluşan karışımlarda hiçbir uyumsuzluk belirtisi gözlenmedi.
pH kararlılığı
Kuaterner bir amonyum tuzu olarak Genamin T 150® KDMP, geniş bir pH aralığında mükemmel stabiliteye sahiptir. Katyonun alkali ortamda da kalması açısından üçüncül aminlerden farklıdır.
Çözünürlük
Genamin T 150® KDMP ılık suda çözünür ancak Genamin T 150® KDMP soğuduktan sonra çöker.
Saklama ve Taşıma
İçerdiği izopropanol nedeniyle olağan koruma ölçümleri gereklidir. Ürün, depolama sırasında doğrudan güneş ışığından ve 40 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklardan korunmalıdır.
Ürün Özellikleri
Katyonik bir yüzey aktif madde olarak Genamin T 150® KDMP, örneğin saç üzerinde görünür bir film bırakmadan negatif yüklü yüzeylere adsorbe edilir. Bu ve ilişkili özelliklerinden dolayı Genamin T 150® KDMP, özellikle saç kozmetikleri için aktif bir bileşen olarak uygundur.
Genamin T 150® KDMP, kalın ve yönetimi zor saçlar için mükemmel bir yumuşatma etkisi sunar.
Genamin T 150® KDMP'nin antistatik etkisi de dikkate değerdir.
İşleme talimatları
Genamin T 150® KDMP hem sulu hem de yağ fazına dahil edilebilir: Sulu faz yoluyla Genamin T 150® KDMP'nin tanıtılması: Hidrofobik bir emülgatör, ör. Hostacerin® DGI (INCI: Polyglyceryl- 2 Sesquiisostearate), kıvam değiştirici ve kullanılan tüm yağlar 75 - 80 ° C'de eritilir. Genamin T 150® KDMP, karıştırılırken ve yaklaşık olarak ısıtılırken sulu fazda dağıtılır. 75 ° C. Daha sonra ısıtılmış su fazı karıştırılarak erimiş yağ fazına eklenir. Aktif maddeler ve parfüm yağları, ancak karışım yaklaşık 35 ° C'ye kadar soğuduktan sonra eklenmelidir. Genamin T 150® KDMP'nin yağ fazı ve sulu faz aracılığıyla tanıtımı:
Yağ fazı yoluyla Genamin T 150® KDMP, 75-80 ° C'de hidrofilik bir emülgatör, ör. Hostaphat® KL 340 D (INCI: Trilaureth- 4 Phosphate), kıvam değiştirici ve kullanılan tüm yağlar.
Sulu faz ayrı ayrı aynı sıcaklığa ısıtılır ve eritilmiş kuat / kıvam değiştirici / yağ fazı karıştırılırken ilave edilir. Aktif maddeler ve parfüm yağları, ancak karışım yaklaşık 35 ° C'ye kadar soğuduktan sonra eklenmelidir.
Genamin T 150® PDAC Katyonik Polimer

Genamin T 150 PDAC, Cilt ve Saç Temizleme ve Saç Bakım ürünleri için katyonik bir polimerdir. Saçı koruyan, görünmeyen, pürüzsüz bir film bırakır. Ayrıca Genamin T 150 PDAC, iyi yumuşatma ve anti-statik etki özelliklerine sahiptir.
Genamin T 150® CTAC 50
Genamin T 150 CTAC 50, esas olarak krem ​​durulamalarında ve saç kremlerinde kullanılan katyonik bir yüzey aktif maddedir. Diğer olası uygulamalar, kalıcı sallama, saç losyonları, şampuanlar ve şekillendirme kremleri için antistatik fiksatiflerin imalatındadır. Katyonik bir yüzey aktif madde olarak bu ürün, örneğin saç üzerinde görünür bir film bırakmadan negatif yüklü yüzeylere emilir.
Genamin T 150® DSAP
Genamin T 150 DSAP, esas olarak krem ​​tipi saç kremlerinde ve saç yenileme tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt bakımı hazırlıkları için de uygundur. Gereken konsantrasyon saça bağlıdır. Saç ne kadar hasar görmüşse, en iyi etkiyi elde etmek için, aktif maddeye göre yaklaşık% 0,5 ila% 2,0'dan başlayarak o kadar fazla Genamin T 150 DSAP kullanılır.
Genamin T 150® SPA
Genamin T 150® BTMS Yüzey Aktif Madde (Katyonik)
Genamin T 150 BTMS, saç kremi için bir yüzey aktif maddedir.
Genamin T 150® CTAC 25 Yüzey Aktif Madde (Katyonik)
Genamin T 150 CTAC 25, saç kremi için bir yüzey aktif maddedir (katyonik).
Genamin T 150® O 020 özel
Katyonik yüzey aktif maddeler gibi yüzey aktivitesi, sert su toleransı ve kimyasallara dayanıklı, noniyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerle uyumlu
Genamin T 150® 3920
Genamin T 150 3920, emülsiyon haline getirilebilir metal işleme sıvıları, yuvarlanma sıvıları ve yangına dayanıklı hidrolik sıvılarda alkali bir bileşendir. İyi emülsifiye edici özellikler gösterir ve emülsiyonların dağılabilirliğini ve stabilitesini iyileştirir. Bazen, Genamin T 150 3920, spontaniteyi iyileştirir ve emülsifiye etme süresini önemli ölçüde kısaltır.
Kimyasal Aileler:
Genamin T 150® CH 020
Genamin T 150 CH 020, emülsifiye edilebilir metal işleme sıvıları, haddeleme sıvıları, metal temizleyiciler, polimer söndürücüler ve yangına dayanıklı hidrolik sıvılarda alkali bileşen olarak kullanılır. İyi emülsifiye edici özellikler gösterir ve emülsiyonların dağılabilirliğini ve stabilitesini iyileştirir. Bazen, Genamin T 150 CH 020, kendiliğindenliği iyileştirir ve emülsifiye etme süresini önemli ölçüde kısaltır.
Genamin T 150® PQ 7
Islak ve kuru saç uyumu, mükemmel kayganlık, ipeksi ve pürüzsüz his
Genamin T 150® DSAC
Genamin T 150® PQ 43 PB Saç Bakım Maddesi ve Bakım İçeriği
Genamin T 150 PQ 43 PB, bir saç bakım maddesi ve aktifler için bir taşıyıcıdır. İpeksi bir cilt hissi bırakan mükemmel bir cilt kremidir. bu sayfayı yazdır
Genamin T 150
15 İLE TALLOW YAĞLI ALKİL AMİN ETOKSİLAT
Genamin T 150 bitki koruma uygulamalarında kullanılır, Glyphosate IPA formülasyonları için standart adjuvandır.
Faydaları
Genamin T 150, mahsul koruma uygulamalarında da kullanılır, Glyphosate IPA formülasyonları için standart adjuvandır. Genamin T 150 kullanılırken, püskürtme tankında soğuk sıcaklık stabilitesi ve çözünme davranışı elde etmek için bir çözündürücü ilavesi gereklidir.
Genamin T 150® C 150, kimya-teknoloji endüstrisi için bir yüzey aktif maddedir. Bu sarımsı ila kahverengimsi berrak sıvı, 15 mol EO içeren bir hindistancevizi yağlı amin etoksilattır. Bu sınıf, ağırlıklı olarak C12-C14 olmak üzere doymuş C8-C18 yağ aminlerinden oluşur.

Genamin T 150 sınıfları noniyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerde tüm tipler ile kombine edilebilir. Anyonik ürünlerle uyumluluk her durum için kontrol edilmelidir. Genamin T 150 sınıfları, kullanılan tipik konsantrasyonlarda çoğu kimyasala karşı dirençlidir. Su sertliğine karşı duyarsızdırlar. Spesifik yüzey aktif özellikleri, onları kimya teknik endüstrisi için değerli bazlar ve katkı maddeleri haline getirir. Tekstil yardımcı maddeleri (örneğin boyama ürünleri) mineral yağ katkıları, bitki koruma ürünleri ve böcek ilaçları, kozmetik hammaddeleri ve yapıştırıcılar üretmek için kullanılabilirler.
Genamin T 150® S 200, kimya-teknoloji endüstrisi için bir yüzey aktif maddedir. Bu sarı ila kahverengi sıvı, 20 mol EO içeren stearilaminden oluşur. "S" derecesi, grubun doymuş C16-C18 yağlı aminleri ile ayırt edildiği anlamına gelir.

Genamin T 150 sınıfları noniyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerde tüm tipler ile kombine edilebilir. Anyonik ürünlerle uyumluluk her durum için kontrol edilmelidir. Genamin T 150 sınıfları, kullanılan tipik konsantrasyonlarda çoğu kimyasala karşı dirençlidir. Su sertliğine karşı duyarsızdırlar. Spesifik yüzey aktif özellikleri, onları kimya teknik endüstrisi için değerli bazlar ve katkı maddeleri haline getirir. Tekstil yardımcı maddeleri (örneğin boyama ürünleri) mineral yağ katkı maddeleri, bitki koruma ürünleri ve böcek ilaçları, kozmetik hammaddeleri ve yapıştırıcılar üretmek için kullanılabilirler.
Genamin T 150® KDMP Yüzey Aktif Madde (Katyonik)
Genamin T 150 KDMP, esas olarak krem ​​tipi saç kremlerinde ve saç yenileme tedavilerinde kullanılan katyonik bir yüzey aktif maddedir. Gereken konsantrasyon saça bağlıdır. Saç ne kadar hasar görmüşse, en iyi etkiyi elde etmek için o kadar çok Genamin T 150 KDMP kullanılacaktır.
Genamin T 150® KDMP, sulu ve alkollü solüsyonlardan ve ayrıca emülsiyonlardan (dispersiyonlar) ayrıca film oluşturucu maddeler ve yağlı bileşenler gibi diğer katkı maddeleriyle kombinasyon halinde ve yüzey direncindeki azalma nedeniyle saça adsorbe edilir. tarandıktan sonra saçların uçmasını engeller. Ağartma, kalıcı dalgalanma veya aşırı yağ giderme nedeniyle zarar gören saçlar matlaşma eğilimindedir.
Krem sonrası işlem hazırlıklarında kullanılan Genamin T 150® KDMP, ıslak tarama özelliklerini önemli ölçüde iyileştirir ve saçın durumunu büyük ölçüde iyileştirir.
Önerilen Kullanımlar
Genamin T 150® KDMP, esas olarak krem ​​tipi saç kremlerinde ve saç yenileme uygulamalarında kullanılır. Cilt bakımı hazırlıkları için de uygundur. Gereken konsantrasyon saça bağlıdır.
Saç ne kadar hasar görmüşse, en iyi etkiyi elde etmek için, aktif maddeye göre yaklaşık% 0,5 ila% 2,0'dan başlayarak o kadar fazla Genamin T 150® KDMP kullanılacaktır.
Diğer olası uygulamalar,

Kalıcı dalgalanma için antistatik fiksatifler
Saç losyonları
Şampuanlar
Şekillendirici kremler
Uyumluluk
Genamin T 150® KDMP, ıslak ve kuru tarama özellikleri ve şampuanlanmış saçın hissi ile ilgili özel efektlere izin vermek için diğer katyonik yüzey aktif maddelerle kombinasyon halinde kullanılabilir.
Genamin T 150® KDMP, iyonik olmayan yüzey aktif maddelerle uyumludur. Elektronötr tuzlar oluşturarak anyonik yüzey aktif maddelerle reaksiyona girer; bunların çoğu suda çok az çözünür, ancak fazla miktarda anyonik bileşik kullanılarak kararlı çözeltiler elde edilebilir.
Genamin T 150® KDMP ve polivinil pirolidon, PVA ve PVP / VA gibi ticari film oluşturucu maddelerden oluşan karışımlarda hiçbir uyumsuzluk belirtisi gözlenmedi.
pH kararlılığı
Kuaterner bir amonyum tuzu olarak Genamin T 150® KDMP, geniş bir pH aralığında mükemmel stabiliteye sahiptir. Katyonun alkali ortamda da kalması açısından üçüncül aminlerden farklıdır.
Çözünürlük
Genamin T 150® KDMP ılık suda çözünür ancak Genamin T 150® KDMP soğuduktan sonra çöker.
Saklama ve Taşıma
İçerdiği izopropanol nedeniyle olağan koruma ölçümleri gereklidir. Ürün, depolama sırasında doğrudan güneş ışığından ve 40 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklardan korunmalıdır.
Ürün Özellikleri
Katyonik bir yüzey aktif madde olarak Genamin T 150® KDMP, örneğin saç üzerinde görünür bir film bırakmadan negatif yüklü yüzeylere adsorbe edilir. Bu ve ilişkili özelliklerinden dolayı Genamin T 150® KDMP, özellikle saç kozmetikleri için aktif bir bileşen olarak uygundur.
Genamin T 150® KDMP, kalın ve yönetimi zor saçlar için mükemmel bir yumuşatma etkisi sunar.
Genamin T 150® KDMP'nin antistatik etkisi de dikkate değerdir.
İşleme talimatları
Genamin T 150® KDMP hem sulu hem de yağ fazına dahil edilebilir: Sulu faz yoluyla Genamin T 150® KDMP'nin tanıtılması: Hidrofobik bir emülgatör, ör. Hostacerin® DGI (INCI: Polyglyceryl- 2 Sesquiisostearate), kıvam değiştirici ve kullanılan tüm yağlar 75 - 80 ° C'de eritilir. Genamin T 150® KDMP, karıştırılırken ve yaklaşık olarak ısıtılırken sulu fazda dağıtılır. 75 ° C. Daha sonra ısıtılmış su fazı karıştırılarak erimiş yağ fazına eklenir. Aktif maddeler ve parfüm yağları, ancak karışım yaklaşık 35 ° C'ye kadar soğuduktan sonra eklenmelidir. Genamin T 150® KDMP'nin yağ fazı ve sulu faz aracılığıyla tanıtımı:
Yağ fazı yoluyla Genamin T 150® KDMP, 75-80 ° C'de hidrofilik bir emülgatör, ör. Hostaphat® KL 340 D (INCI: Trilaureth- 4 Phosphate), kıvam değiştirici ve kullanılan tüm yağlar.
Sulu faz ayrı ayrı aynı sıcaklığa ısıtılır ve eritilmiş kuat / kıvam değiştirici / yağ fazı karıştırılırken ilave edilir. Aktif maddeler ve parfüm yağları, ancak karışım yaklaşık 35 ° C'ye kadar soğuduktan sonra eklenmelidir.
Genamin T 150® PDAC Katyonik Polimer

Genamin T 150 PDAC, Cilt ve Saç Temizleme ve Saç Bakım ürünleri için katyonik bir polimerdir. Saçı koruyan, görünmeyen, pürüzsüz bir film bırakır. Ayrıca Genamin T 150 PDAC, iyi yumuşatma ve anti-statik etki özelliklerine sahiptir.
Genamin T 150® CTAC 50
Genamin T 150 CTAC 50, esas olarak krem ​​durulamalarında ve saç kremlerinde kullanılan katyonik bir yüzey aktif maddedir. Diğer olası uygulamalar, kalıcı sallama, saç losyonları, şampuanlar ve şekillendirme kremleri için antistatik fiksatiflerin imalatındadır. Katyonik bir yüzey aktif madde olarak bu ürün, örneğin saç üzerinde görünür bir film bırakmadan negatif yüklü yüzeylere emilir.
Genamin T 150® DSAP
Genamin T 150 DSAP, esas olarak krem ​​tipi saç kremlerinde ve saç yenileme tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt bakımı hazırlıkları için de uygundur. Gereken konsantrasyon saça bağlıdır. Saç ne kadar hasar görmüşse, en iyi etkiyi elde etmek için, aktif maddeye göre yaklaşık% 0,5 ila% 2,0'dan başlayarak o kadar fazla Genamin T 150 DSAP kullanılır.
Genamin T 150® SPA
Genamin T 150® BTMS Yüzey Aktif Madde (Katyonik)
Genamin T 150 BTMS, saç kremi için bir yüzey aktif maddedir.
Genamin T 150® CTAC 25 Yüzey Aktif Madde (Katyonik)
Genamin T 150 CTAC 25, saç kremi için bir yüzey aktif maddedir (katyonik).
Genamin T 150® O 020 özel
Katyonik yüzey aktif maddeler gibi yüzey aktivitesi, sert su toleransı ve kimyasallara dayanıklı, noniyonik ve katyonik yüzey aktif maddelerle uyumlu
Genamin T 150® 3920
Genamin T 150 3920, emülsiyon haline getirilebilir metal işleme sıvıları, yuvarlanma sıvıları ve yangına dayanıklı hidrolik sıvılarda alkali bir bileşendir. İyi emülsifiye edici özellikler gösterir ve emülsiyonların dağılabilirliğini ve stabilitesini iyileştirir. Bazen, Genamin T 150 3920, spontaniteyi iyileştirir ve emülsifiye etme süresini önemli ölçüde kısaltır.
Kimyasal Aileler:
Genamin T 150® CH 020
Genamin T 150 CH 020, emülsifiye edilebilir metal işleme sıvıları, haddeleme sıvıları, metal temizleyiciler, polimer söndürücüler ve yangına dayanıklı hidrolik sıvılarda alkali bileşen olarak kullanılır. İyi emülsifiye edici özellikler gösterir ve emülsiyonların dağılabilirliğini ve stabilitesini iyileştirir. Bazen, Genamin T 150 CH 020, kendiliğindenliği iyileştirir ve emülsifiye etme süresini önemli ölçüde kısaltır.
Genamin T 150® PQ 7
Islak ve kuru saç uyumu, mükemmel kayganlık, ipeksi ve pürüzsüz his
Genamin T 150® DSAC
Genamin T 150® PQ 43 PB Saç Bakım Maddesi ve Bakım İçeriği
Genamin T 150 PQ 43 PB, bir saç bakım maddesi ve aktifler için bir taşıyıcıdır. İpeksi bir cilt hissi bırakan mükemmel bir cilt kremidir. bu sayfayı yazdır


GENAMIN T 150

Genamin T 150
TALLOW FATTY ALKYL AMINE ETHOXYLATE WITH 15
Genamin T 150  is used in crop protection applications, it is the standard adjuvant for Glyphosate IPA formulations.
Benefits
Genamin T 150  is also used in crop protection applications, it is the standard adjuvant for Glyphosate IPA formulations. When using Genamin T 150, the addition of a solubilizer is necessary to obtain cold-temperature stability and dissolution behaviour in the spray tank.
Genamin T 150® C 150 is a surfactant for the chemical-technological industry. This yellowish to brownish clear liquid is a coconut fatty amine ethoxylate with 15 mol EO. This grade is composed of saturated C8-C18 fatty amines, predominantly C12-C14.

Genamin T 150 grades can be combined with all types at nonionic and cationic surfactants. The compatibility with anionic products must be checked for each case. The Genamin T 150 grades are resistant to most chemicals at typical concentrations used. They are insensitive to water hardness. Their specific surface active properties make them valuable bases and additives for the chemical technical industry. They can be used to manufacture textile auxiliaries (e.g. products for dyeing) mineral oil additives, crop protection products and pesticides, raw materials for cosmetics and adhesives.
Genamin T 150® S 200 is a surfactant for the chemical-technological industry. This yellow to brown liquid is composed of stearylamine with 20 mol EO. The "S" grade means the group is distinguished by its saturated C16-C18 fatty amines.

Genamin T 150 grades can be combined with all types at nonionic and cationic surfactants. The compatibility with anionic products must be checked for each case. The Genamin T 150 grades are resistant to most chemicals at typical concentrations used. They are insensitive to water hardness. Their specific surface active properties make them valuable bases and additives for the chemical technical industry. They can be used to manufacture textile auxiliaries (e.g. products for dyeing) mineral oil additives, crop protection products and pesticides, raw materials for cosmetics and adhesives.
Genamin T 150® KDMP Surfactant (Cationic)
Genamin T 150 KDMP is a cationic surfactant that is mainly used in cream-type hair conditioners and hair replenishing treatments. The concentration required depends on the hair. The more damaged the hair is, the more Genamin T 150 KDMP will be used to achieve best effect.
Genamin T 150® KDMP is adsorbed onto the hair from aqueous and alcoholic solutions as well as from emulsions (dispersions) also in combination with other additives, such as film-forming agents and fatty components, and, because of the reduction in surface resistance, it prevents the hair flying after combing. Hair damaged by bleaching, permanent waving or excessive degreasing tends to mat.
Genamin T 150® KDMP, used in cream after-treatment preparations, considerably improves the wet combing properties and greatly improves the condition of the hair.
Recommended Uses
Genamin T 150® KDMP is used mainly in cream-type hair conditioners and hair replenishing treatments. It is also suitable for skin care preparations. The concentration required depends on the hair.
The more damaged the hair is the more Genamin T 150® KDMP will be used to achieve best effects, starting at about 0.5% up to 2.0%, relative to the active substance.
Other possible applications are in the manufacture of

Antistatic fixatives for permanent waving
Hair lotions
Shampoos 
Styling creams
Compatibility
Genamin T 150® KDMP can be used in combination with other cationic surfactants to allow special effects with regard to wet and dry combing properties and the feel of the shampooed hair.
Genamin T 150® KDMP is compatible with non-ionic surfactants. It reacts with anionic surfactants by forming electroneutral salts; most of these are only sparingly soluble in water but stable solutions can be obtained by using an excess of an anionic compound.
No signs of incompatibility were observed with mixtures consisting of Genamin T 150® KDMP and commercial film-forming agents such as polyvinyl pyrrolidone, PVA and PVP/VA.
pH stability
As a quaternary ammonium salt Genamin T 150® KDMP possesses excellent stability over a wide pH range. It differs from tertiary amines in that the cation persists also in alkaline medium.
Solubility
Genamin T 150® KDMP is soluble in warm water but after cooling down Genamin T 150® KDMP precipitates.
Storage and Handling
Usual protection measurements are necessary because of the isopropanol included. The product must be protected from direct sunlight and temperatures above 40 °C during storage.
Product Features
As a cationic surfactant, Genamin T 150® KDMP is adsorbed onto negatively charged surfaces without leaving a visible film, for example on the hair. Because of this and its associated properties, Genamin T 150® KDMP is especially suitable as an active ingredient for hair cosmetics.
Genamin T 150® KDMP offers a superb softening effect for thick and hard to manage hair.
The antistatic effect of Genamin T 150® KDMP is also noteworthy.
Processing instructions
Genamin T 150® KDMP can be incorporated to both, the aqueous or the oil phase: Introducing Genamin T 150® KDMP via the aqueous phase: A hydrophobic emulsifier, e.g. Hostacerin® DGI (INCI: Polyglyceryl- 2 Sesquiisostearate), the consistency modifier and any oils used are melted at 75 – 80°C. Genamin T 150® KDMP is dispersed in the aqueous phase while stirring and heating to approx. 75 °C. Than the heated water phase is added to the melted oil phase while stirring. Active substances and perfume oils should be added only after the mixture has cooled down to about 35°C. Introducing Genamin T 150® KDMP via oil phase and aqeuous phase:
Genamin T 150® KDMP via oil phase is melted together at 75 – 80°C with a hydrophilic emulsifier, e.g. Hostaphat® KL 340 D (INCI: Trilaureth- 4 Phosphate), the consistency modifier and any oils used.
The aqueous phase is heated separately to the same temperature and added while stirring the melted quat/consistency modifier/oil phase. Active substances and perfume oils should be added only after the mixture has cooled down to about 35°C.
Genamin T 150® PDAC Cationic Polymer

Genamin T 150 PDAC is a cationic polymer for Skin & Hair Cleansing and Hair Care products. It leaves a non-visible, smooth film which is protecting the hair. Furthermore Genamin T 150 PDAC has good softening and anti-static effect properties.
Genamin T 150® CTAC 50
Genamin T 150 CTAC 50 is a cationic surfactant that is mainly used in creme rinses and hair conditioners. Other possible applications are in the manufacture of antistatic fixatives for permanent waving, hair lotions, shampoos and styling creams. As a cationic surfactant, this product is absorbed onto negatively charged surfaces without leaving a visible film, for example on the hair.
Genamin T 150® DSAP
Genamin T 150 DSAP is used mainly in cream-type hair conditioners and hair replenishing treatments. It is also suitable for skin care preparations. The concentration required depends on the hair. The more damaged the hair is the more Genamin T 150 DSAP will be used to achieve best effect, starting at about 0.5% up to 2.0%, relative to the active substance.
Genamin T 150® SPA
Genamin T 150® BTMS Surfactant (Cationic)
Genamin T 150 BTMS is a surfactant for hair conditioner.
Genamin T 150® CTAC 25 Surfactant (Cationic)
Genamin T 150 CTAC 25 is a surfactant (cationic) for hair conditioner.
Genamin T 150® O 020 special
Surface activity like cationic surfactants, hard water tolerance and resistant to chemicals, compatible with nonionic and cationic surfactants
Genamin T 150® 3920
Genamin T 150 3920 is as an alkaline component in emulsifiable metalworking fluids, rolling fluids and fire resistant hydraulic fluids. It shows good emulsifying properties and improves the dispersibility and stability of emulsions. Occasionally, Genamin T 150 3920 improves the spontanity and shortens the emulsifying time considerably. 
Chemical Families:
Genamin T 150® CH 020
Genamin T 150 CH 020 is used as an alkaline component in emulsifiable metalworking fluids, rolling fluids, metal cleaners, polymer quenchants and fire resistant hydraulic fluids. It shows good emulsifying properties and improves the dispersibility and stability of emulsions. Occasionally, Genamin T 150 CH 020 improves the spontanity and shortens the emulsifying time considerably.
Genamin T 150® PQ 7
Wet and dry hair compability, excellent lubricity, silky and smooth feel
Genamin T 150® DSAC
Genamin T 150® PQ 43 PB Hair Conditioning Agent And Care Ingredient
Genamin T 150 PQ 43 PB is a hair conditioning agent and a carrier for actives. It is an excellent skin conditioner that leaves a silky skin afterfeel. Print this page
Genamin T 150
TALLOW FATTY ALKYL AMINE ETHOXYLATE WITH 15
Genamin T 150  is used in crop protection applications, it is the standard adjuvant for Glyphosate IPA formulations.
Benefits
Genamin T 150  is also used in crop protection applications, it is the standard adjuvant for Glyphosate IPA formulations. When using Genamin T 150, the addition of a solubilizer is necessary to obtain cold-temperature stability and dissolution behaviour in the spray tank.
Genamin T 150® C 150 is a surfactant for the chemical-technological industry. This yellowish to brownish clear liquid is a coconut fatty amine ethoxylate with 15 mol EO. This grade is composed of saturated C8-C18 fatty amines, predominantly C12-C14.

Genamin T 150 grades can be combined with all types at nonionic and cationic surfactants. The compatibility with anionic products must be checked for each case. The Genamin T 150 grades are resistant to most chemicals at typical concentrations used. They are insensitive to water hardness. Their specific surface active properties make them valuable bases and additives for the chemical technical industry. They can be used to manufacture textile auxiliaries (e.g. products for dyeing) mineral oil additives, crop protection products and pesticides, raw materials for cosmetics and adhesives.
Genamin T 150® S 200 is a surfactant for the chemical-technological industry. This yellow to brown liquid is composed of stearylamine with 20 mol EO. The "S" grade means the group is distinguished by its saturated C16-C18 fatty amines.

Genamin T 150 grades can be combined with all types at nonionic and cationic surfactants. The compatibility with anionic products must be checked for each case. The Genamin T 150 grades are resistant to most chemicals at typical concentrations used. They are insensitive to water hardness. Their specific surface active properties make them valuable bases and additives for the chemical technical industry. They can be used to manufacture textile auxiliaries (e.g. products for dyeing) mineral oil additives, crop protection products and pesticides, raw materials for cosmetics and adhesives.
Genamin T 150® KDMP Surfactant (Cationic)
Genamin T 150 KDMP is a cationic surfactant that is mainly used in cream-type hair conditioners and hair replenishing treatments. The concentration required depends on the hair. The more damaged the hair is, the more Genamin T 150 KDMP will be used to achieve best effect.
Genamin T 150® KDMP is adsorbed onto the hair from aqueous and alcoholic solutions as well as from emulsions (dispersions) also in combination with other additives, such as film-forming agents and fatty components, and, because of the reduction in surface resistance, it prevents the hair flying after combing. Hair damaged by bleaching, permanent waving or excessive degreasing tends to mat.
Genamin T 150® KDMP, used in cream after-treatment preparations, considerably improves the wet combing properties and greatly improves the condition of the hair.
Recommended Uses
Genamin T 150® KDMP is used mainly in cream-type hair conditioners and hair replenishing treatments. It is also suitable for skin care preparations. The concentration required depends on the hair.
The more damaged the hair is the more Genamin T 150® KDMP will be used to achieve best effects, starting at about 0.5% up to 2.0%, relative to the active substance.
Other possible applications are in the manufacture of

Antistatic fixatives for permanent waving
Hair lotions
Shampoos 
Styling creams
Compatibility
Genamin T 150® KDMP can be used in combination with other cationic surfactants to allow special effects with regard to wet and dry combing properties and the feel of the shampooed hair.
Genamin T 150® KDMP is compatible with non-ionic surfactants. It reacts with anionic surfactants by forming electroneutral salts; most of these are only sparingly soluble in water but stable solutions can be obtained by using an excess of an anionic compound.
No signs of incompatibility were observed with mixtures consisting of Genamin T 150® KDMP and commercial film-forming agents such as polyvinyl pyrrolidone, PVA and PVP/VA.
pH stability
As a quaternary ammonium salt Genamin T 150® KDMP possesses excellent stability over a wide pH range. It differs from tertiary amines in that the cation persists also in alkaline medium.
Solubility
Genamin T 150® KDMP is soluble in warm water but after cooling down Genamin T 150® KDMP precipitates.
Storage and Handling
Usual protection measurements are necessary because of the isopropanol included. The product must be protected from direct sunlight and temperatures above 40 °C during storage.
Product Features
As a cationic surfactant, Genamin T 150® KDMP is adsorbed onto negatively charged surfaces without leaving a visible film, for example on the hair. Because of this and its associated properties, Genamin T 150® KDMP is especially suitable as an active ingredient for hair cosmetics.
Genamin T 150® KDMP offers a superb softening effect for thick and hard to manage hair.
The antistatic effect of Genamin T 150® KDMP is also noteworthy.
Processing instructions
Genamin T 150® KDMP can be incorporated to both, the aqueous or the oil phase: Introducing Genamin T 150® KDMP via the aqueous phase: A hydrophobic emulsifier, e.g. Hostacerin® DGI (INCI: Polyglyceryl- 2 Sesquiisostearate), the consistency modifier and any oils used are melted at 75 – 80°C. Genamin T 150® KDMP is dispersed in the aqueous phase while stirring and heating to approx. 75 °C. Than the heated water phase is added to the melted oil phase while stirring. Active substances and perfume oils should be added only after the mixture has cooled down to about 35°C. Introducing Genamin T 150® KDMP via oil phase and aqeuous phase:
Genamin T 150® KDMP via oil phase is melted together at 75 – 80°C with a hydrophilic emulsifier, e.g. Hostaphat® KL 340 D (INCI: Trilaureth- 4 Phosphate), the consistency modifier and any oils used.
The aqueous phase is heated separately to the same temperature and added while stirring the melted quat/consistency modifier/oil phase. Active substances and perfume oils should be added only after the mixture has cooled down to about 35°C.
Genamin T 150® PDAC Cationic Polymer

Genamin T 150 PDAC is a cationic polymer for Skin & Hair Cleansing and Hair Care products. It leaves a non-visible, smooth film which is protecting the hair. Furthermore Genamin T 150 PDAC has good softening and anti-static effect properties.
Genamin T 150® CTAC 50
Genamin T 150 CTAC 50 is a cationic surfactant that is mainly used in creme rinses and hair conditioners. Other possible applications are in the manufacture of antistatic fixatives for permanent waving, hair lotions, shampoos and styling creams. As a cationic surfactant, this product is absorbed onto negatively charged surfaces without leaving a visible film, for example on the hair.
Genamin T 150® DSAP
Genamin T 150 DSAP is used mainly in cream-type hair conditioners and hair replenishing treatments. It is also suitable for skin care preparations. The concentration required depends on the hair. The more damaged the hair is the more Genamin T 150 DSAP will be used to achieve best effect, starting at about 0.5% up to 2.0%, relative to the active substance.
Genamin T 150® SPA
Genamin T 150® BTMS Surfactant (Cationic)
Genamin T 150 BTMS is a surfactant for hair conditioner.
Genamin T 150® CTAC 25 Surfactant (Cationic)
Genamin T 150 CTAC 25 is a surfactant (cationic) for hair conditioner.
Genamin T 150® O 020 special
Surface activity like cationic surfactants, hard water tolerance and resistant to chemicals, compatible with nonionic and cationic surfactants
Genamin T 150® 3920
Genamin T 150 3920 is as an alkaline component in emulsifiable metalworking fluids, rolling fluids and fire resistant hydraulic fluids. It shows good emulsifying properties and improves the dispersibility and stability of emulsions. Occasionally, Genamin T 150 3920 improves the spontanity and shortens the emulsifying time considerably. 
Chemical Families:
Genamin T 150® CH 020
Genamin T 150 CH 020 is used as an alkaline component in emulsifiable metalworking fluids, rolling fluids, metal cleaners, polymer quenchants and fire resistant hydraulic fluids. It shows good emulsifying properties and improves the dispersibility and stability of emulsions. Occasionally, Genamin T 150 CH 020 improves the spontanity and shortens the emulsifying time considerably.
Genamin T 150® PQ 7
Wet and dry hair compability, excellent lubricity, silky and smooth feel
Genamin T 150® DSAC
Genamin T 150® PQ 43 PB Hair Conditioning Agent And Care Ingredient
Genamin T 150 PQ 43 PB is a hair conditioning agent and a carrier for actives. It is an excellent skin conditioner that leaves a silky skin afterfeel. Print this page


Functional Chemicals Division
®Genamin T 150
Surfactant for the chemical-technical industry
Composition
Tallow fatty amine ethoxylate with 15 mol EO
Product properties *)
Concentration [%]
approx. 100
Appearance at 20 °C
yellowish to brownish liquid
Gardener colour
6 - 10
pH, 1% aqueous solution (20 °C)
10 - 11
Solubility at 20 °C
1 % in water: clear
1 % in mineral oil: turbid
1 % in xylene: clear
1 % in glycol: clear
Density at 50 °C [g/cm³]
1.00 – 1.02
Viscosity at 50 °C [mPas]
approx. 50
Refractive index at 50 °C
approx. 1.460
Pour point [°C]
approx. - 5
Flash point [°C]
> 200
Alkali value [mg KOH/g]
59.7 – 61.7
Lime soap dispersing power
-
Surface tension [g/l]
-
Dip-wetting ability 100 s at 25 °C
-
Other Genamin T grades
Genamin T 020
Genamin T 120
Genamin T 200
Functional Chemicals Division
â
 Genamin T 150
October 2005
Ò= Registered trademark Page 2/4
Clariant GmbH
Functional Chemicals Division
D-65926 Frankfurt am Main
Germany
Fatty amine ethyloxylates
Surface-active fatty amine ethoxylates are obtained by the action of ethylene oxide on fatty amine. The reaction can
be represented in summary simplified form by the following general equation:
Fatty amine Ethylene oxide Fatty amine ethoxylate
x + y = n number of molecules of ethylene oxide added
When ethylene oxide is added to the fatty amines, dihydric alcohols with terminal hydroxyl groups are produced.
Under suitable conditions further reactions with these are possible. Moreover, the nitrogen can be quaternized.
Fatty amine ethoxylates are in principle basic in nature, they form salts with acids and have an alkaline reaction in
aqueous solution. In view of their surface activity they must therefore be classified with the cationic compounds
and, like them, they have affinity to fibres and surfaces.
Nevertheless, they often behave like nonionic surfactants towards many indicators and also in other applications,
and all the more so the longer the added ethylene oxide chain is.
Their physical and chemical properties, and especially the surface-active ones, are determined largely by the ratio of
the hydrophobic fatty amine radical to the hydrophilic solubilizing polyglycol chains in the molecule. The length of
the polyglycol chains is indicated by the number of molecules of ethylene oxide added per molecule of fatty amine
and is also known as degree of ethoxylation.
Since both the type of initial fatty amine and the amount of ethylene oxide can be chosen arbitrarily, there are two
possibilities for modifying the hydrophilic/hydrophobic balance. Both have been employed in producing the
Genamin product range. This consists of four groups, each of which is based on a different fatty amine and is
distinguished by corresponding code letters:
R NH2 H2C CH2
O
+ n R N
(CH2 CH2O)
xH
(CH2 CH2O) HY
Functional Chemicals Division
â
 Genamin T 150
October 2005
Ò= Registered trademark Page 3/4
Clariant GmbH
Functional Chemicals Division
D-65926 Frankfurt am Main
Germany
C = Coconut fatty amine
saturated C8-C18 fatty amines, predominantly C12-C14
O = Oleylamine
predominantly unsaturated C18 fatty amines
S = Stearylamine
saturated C16-C18 fatty amines
T = Tallow fatty amine
saturated and unsaturated C16-C18 fatty amines
A multistage ethoxylation series is available for each of these amines, and the number of added molecules of
ethylene oxide is expressed by an additional suffix, e.g. 080 for 8, 150 for 15 and 250 for 25 moles of ethylene
oxide per molecule of fatty amine.
The last zero in all suffixes indicates that all grades contain practically 100 % active substance.
Common degrees of ethoxylation are Genamin grades with 2, 5, 8, 20 and 25 moles of ethylene oxide.
If for special purposes a narrower range is required, this can easily be achieved by formulating corresponding
blends of neighbouring products. Sometimes, however, blends of more distant products produce even better
effects. The procedure is to use the usual mixing rule and to employ the amine numbers as a basis for calculation.
Moreover, when entire production batches are taken, any degrees of ethoxylation can be produced.
To obtain completely homogeneous blends, it is preferable to employ temperatures of 50 – 60°C. It is
recommended that this temperature should be also maintained when aqueous dilutions are produced. In certain
concentration ranges (usually between 70 and 40 % active substance) the occurrence of gelatinous hydrates, which
are slow to dissolve in cold water, is avoided.
In suitable cases the gel state can be eliminated by adding solubilizers (alcohols, glycols, etc.). These are also
appropriate if stable, non-flammable, higher dilutions are to be produced from products that form a turbid solution.
In principle the solubility in water rises with increasing degree of ethoxylation. The slightly ethoxylated products
are only moderately dispersible at room temperature and therefore form turbid solutions resembling emulsions. The
medium and higher-ethoxylated products dissolve to form a clear solution.
On the other hand, the solubility in water decreases with rising temperature. Therefore turbidity can occasionally
occur even in inherently clear solutions, for example if the recommended working temperature of 50 – 60°C is
maintained when dilutions are prepared.
This is a reversible physical phenomenon that normally impairs neither further processing nor subsequent use. The
solutions become clear again as they cool. Higher-ethoxylated compounds display no turbidity in aqueous solution
up to boiling point. However, with these too the temperature limit is depressed to a greater or lesser extent by large
quantities of electrolytes, especially neutral salts or alkalis.
Functional Chemicals Division
â
 Genamin T 150
October 2005
Ò= Registered trademark Page 4/4
Clariant GmbH
Functional Chemicals Division
D-65926 Frankfurt am Main
Germany
Just like the fatty amines, the Genamin grades, especially in concentrated form, have a corrosive effect on the skin
and mucous membranes. The appropriate protective measures must therefore be taken when the products are
processed.
Product use
Genamin grades can be combined with all types of nonionic and cationic surfactants. The compatibility with
anionic products must be checked in each case. The Genamin grades are resistant to most chemicals in typical
concentrations used. They are insensitive to hard water.
Their specific surface active properties make them valuable bases and additives for the chemical technical industry.
They can be used to manufacture textile auxiliaries (e.g. products for dyeing) mineral oil additives, crop protection
products and pesticides, raw materials for cosmetics and adhesives. There are also other uses which are beyond the
scope of this brochure.
Storage
Genamin T 150 can be stored for at least to 2 years in original sealed containers at room temperature under the
recommended conditions.
Protect from exposure to cold during transport and storage. The properties of Genamin T 150 are reversibly
altered by exposure to cold. If Genamin T 150 becomes turbid, thickens or freezes through exposure to cold, thaw
slowly at room temperature and afterwards stir briefly.
We will be pleased to give you advice on technical details.
This information is based on our present state of knowledge and is intended to provide general notes on our
products and their uses. Therefore it should not be construed as guaranteeing specific properties of the products
described or their suitability for a particular application. Any existing industrial property rights must be
observed. The quality of our products is guaranteed under our General Conditions of Sale.
Ataman Chemicals © 2015 All Rights Reserved.