1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

ORANGE OIL ( PORTAKAL YAĞI )

CAS NO: 8008-57-9
EC NO: 232-433-8

 

METATAGS:Absoluteorangeflower;Absoluteorangeflowerdecoloree;Absoluteorangeflowerfromwater;Absoluteorangeflowers;Absolutepetitgrain;CitrussinensisOil;neatoilofsweetorange;Nerolioil,pommade; Orange sweet oil; Orange oil; Citrus aurantium; Citrus sinensis; portakal yağı; orange yağı; portokol yağı; portokal oil; portokal oıl; portakal oil; portakal oıl; citrus arantium, sitruz aurantum; sitrus aurantum; orange; oil; oıl; sitruz aurantium; sitrus aurantium; sitrus; sitirus; protkal yğ; turuncu yağ; turunç yağ.

 

 


Görünüş: sarı turuncu ila koyu turuncu berrak sıvı
Portakal yağı, turuncu bir meyvenin kabuğu içindeki hücreler tarafından üretilen uçucu bir yağtır (Citrus sinensis fruit). En esansiyel yağların aksine, portakal suyu üretimini olarak santrifüjle çıkarılır ve soğuk preslenmiş bir yağ elde edilir. Ayrıca iyi bir yağ kesici ve cam ürünleri ve cam resim çerçevelerinden (çerçeve içindeki resim olmadan!) Fiyat etiketleri gibi kirli kalıntıları gidermede çok yararlıdır. Renkleri bazı yüzeyleri renklendirebileceğinden daima küçük bir alanı test edin.
Soğuk bir yerde saklayınız. Kabı sıkıca kapalı olarak kuru ve iyi havalandırılmış yerlerde saklayınız. Açılan
kaplar, dökülmeyi önlemek için dikkatli bir şekilde kapatılmalı ve dik tutulmalıdır.

 

 

Appearance:yellow orange to deep orange clear liquid
Orange oil is an essential oil produced by cells within the rind of an orange fruit (Citrus sinensis fruit). In contrast to most essential oils, it is extracted as a by-product of orange juice production by centrifugation, producing a cold-pressed oil.It is also a good grease cutter and is very useful in removing gooey residues, such as price labels from glass products and glass picture frames (without the picture inside the frame!). Always test a small area as its color may discolor certain finishes.
Store in cool place. Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Containers which are
opened must be carefully resealed and kept upright to prevent leakage.

Ataman Chemicals © 2015 All Rights Reserved.