1-9 A-D E-G H-M N-P Q-S T-Z

2-Fosfonobütan -1,2,4-Trikarboksilik Asit (PBTCA)

CAS NO:37971-36-1

SYNONYMS
2-PHOSPHONOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID;37971-36-1;PBTC;1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-;2-Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid;2-Phosophonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid;C7H11O9P;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonic acid;EINECS 253-733-5; 2-Phosphono butane-1,2,4-tricarboxylic acid;EC 253-733-5;(S)-2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid 25g;971P361;A823953;C-36456;I04-0842;2- Phosphonobutane -1,2,4-tricarboxylic acid, tetra sodium salt;94386-13-7; PBTC;PBTCA;scale inhibitor PBTCA;PHOSPHONOBUTANETRICARBOXYLIC ACID;2-Phosphonobutan-1,2,4-tricarbonsure;2-phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic;3-Carboxy-3-Phosphonohexanedioic Acid;4-butanetricarboxylicacid,2-phosphono-2;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonicacid;2-PHOSPHOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID


ÖZELLİKLERİ
2-Fosfonobutan-1,2,4, -trikarboksilik Asit (PBTCA), çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılan çok etkili bir ölçek inhibitörüdür. Daha yüksek performans özellikleri nedeniyle, HEDP / ATMP gibi standart Fosfonatlara kıyasla çok uygun maliyetli bir inhibitördür. Bu esas olarak klor, ağartıcı ve bromin üstün stabilitesinden kaynaklanmaktadır. Soğutma suyunda PBTC, yüksek PH veya sıcaklıklarda iyi performans gösterir. Ayrıca, endüstriyel temizleyiciler gibi yüksek alkali solüsyonlarda da yüksek etkinlik gösterir. PPTCA, düşük fosfor içeriğine sahiptir, hem fosforik asit hem de karboksilik asit grubunun yapısal özelliklerine sahiptir, bu da mükemmel ölçek ve korozyon inhibisyon özelliklerini sağlar. Yüksek sıcaklık altındaki antiskale özelliği, organofosfinlerden çok daha iyidir. Çinko tuzu çözünürlüğünü artırabilir, iyi klor oksidasyon toleransına ve iyi kompozit sinerjiye sahiptir. PBTCA, yüksek oranda gerilimli alkali Endüstriyel Su Arıtma (IWT) ve kazan sistemlerinde kalsiyum skalası oluşumunu ve çökelmesini kontrol etmek için tasarlanmış% 50`lik 2-fosfonobutan-1,2-trikarboksilik asit (PBTCA) sulu çözeltisidir. PBTC, endüstride, endüstriyel su arıtma ve endüstriyel temizlik uygulamaları için bir kenetleme maddesi ve kalsiyum karbonat ölçekli inhibitörü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. PBTCA fosforik içeriği düşüktür, Hem fosforik asit hem de karboksilik asit grubunun yapısal özelliklerine sahiptir, Bu mükemmel ölçeğini ve korozyon inhibisyon özelliklerini sağlar. Yüksek sıcaklık altındaki antiskale özelliği, organofosfinlerinkinden çok daha iyidir. Çinko tuzu çözünürlüğünü geliştirebilir, İyi klor oksidasyon toleransına ve iyi kompozit sinerjiye sahiptir.


KULLANIM
PBTCA, ölçek ve korozyon inhibitörü olarak yüksek verimli bir maddedir. PBTCA, çinko tuzu için mükemmel dengeleyicidir. Çoğunlukla çinko tuzu ve kopolimeri ile kombine edilmeye uygun, soğuk su sistemi ve petrol sahası dolum suyu sisteminde kireç ve korozyon önleyici olarak kullanılmaktadır. PBTCA, yüksek sıcaklık, yüksek sertlik, yüksek alkali ve yüksek konsantrasyon endeksinde kullanılabilir. Lavasyon alanlarında, kenetleme maddesi ve metal deterjan olarak kullanılır.
PBTCA genellikle çinko tuzu, kopolimer, organofosfin, imidazol ve diğer Su Arıtma Kimyasalları ile birlikte kullanılır. Tek başına kullanıldığında, 5-15mg / L dozajı tercih edilir. Temel olarak Soğutma, Kazan ve Saha Su Arıtmalarında Ölçek ve Korozyon İnhibitörü olarak kullanılır. PTBCA, ölçek ve korozyon inhibitörü olarak yüksek verimli bir maddedir.
Çinko tuzu için mükemmel dengeleyicidir. Dolaşımdaki soğuk su sistemi ve petrol sahası doldurma suyu sisteminde yaygın olarak kullanılır. Ölçek ve korozyon inhibitörü olarak, çinko tuzu ve kopolimer ile kompozit olarak kullanılır. Yüksek sıcaklık, yüksek sertlik, yüksek alkali ve yüksek konsantrasyon indeksli durumlarda kullanılabilir. Lavasyon alanlarında, şelatlama maddesi ve metal deterjan olarak kullanılır. PBTCA genellikle çinko tuzu, kopolimer, organofosfin, imidazol ve diğer Su Arıtma Kimyasalları ile birlikte kullanılır. Tek başına kullanıldığında, 5-15mg / L dozajı tercih edilir.


AMBALAJ VE DEPOLAMA
200L plastik bidon, IBC (1000L), müşterilerin gereksinimi. Gölgeli odada ve kuru yerde bir yıl boyunca depolama.
Paket ve Depolama: Normalde 250 kg`lık net Plastik Tamburda, gerektiğinde IBC tamburu da kullanılabilir. Oda gölgeli ve kuru bir yerde bir yıl boyunca depolama.


EMNİYET
Asit, Göz ve cilt ile temasından sakının, temas ettikten sonra, suyla yıkayın.


UYGULAMALAR
Soğutma suyu sistemleri / endüstriyel su arıtma
Endüstriyel deterjanlar
Dezenfektanlar
Sıvı bulaşık yıkama konsantreleri
Çelik için korozyon önleyici olarak metal yüzey işleme
Betonda geciktirici
Tekstil yardımcı maddelerinde söndürücü madde

 

 

Bileşim / Malzemeler Hakkında Bilgi

Kimyasal Adı: 2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit PBTCA
CAS No: 37971-36-1 50


Yangın Söndürme Ortamı: Çevredeki yangını söndürmek için uygun olan her türlü aracı kullanın Su kullanılabilir.
Özel Bilgi: Yangın durumunda, tam koruyucu giysi ve NIOSH onaylı komple basınçlı maske veya basınç talebi veya diğer pozitif basınç modunda çalışan tam yüz maskesi kullanın. Isıtıldığında, 2-Fosfonobutan-1,2,2-Trikarboksilik Asit veya PBTC`nin kaplanmış kapları yırtılabilir.


Kaza Sonucu Yayılma Önlemleri
Küçük Dökülme: Dökülen 2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit veya PBTCA`yı koymak için uygun aletler kullanın; Uygun bir atık kabı içinde PBTC.


İşleme ve Depolama
2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit veya PBTCA`yı koruyun; Sıkıca kapalı bir kapta bulunan PBTC, serin, kuru ve havalandırılmış bir alanda saklanır. Fiziksel hasara karşı koruyun. Ahşap zeminlerde saklamaktan kaçının. Göz ile temastan, deri kıyafetlerinden vb. Kaçının. Yutmayın. PBTC kapları, ürün kalıntılarını tuttukları için boş olduğunda tehlikeli olabilirler.

 


Fiziksel ve Kimyasal Özellikler
Koku: hafif
Görünüm: 2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit veya PBTCA; PBTC soluk sarı sıvıdır
pH: Asidik <2
Buhar Basıncı: 20 ° C`de ~ 20 MBAR
Kaynama Noktası: 101 ° C ila 103 ° C
Donma noktası: -15 ° C
Erime Noktası: Uygulanamaz
Dökme Noktası: Uygulanamaz
Çözünürlük: Tüm oranlarda suda çözünür
Yoğunluk: 1.30 g / cc @ 20ºC
Özgül Ağırlık: 1.25-1.35
Viskozite: 15-25 CST @ 25ºC mm2 / sn


Kararlılık ve Tepkenlik
Kaçınılması Gereken Koşullar: 2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit veya PBTCA; PBTC nitritlerden, sülfitlerden ve alkali malzemelerden uzaktır. Yumuşak çelik kaplarda (korozif) saklamayın. 2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit veya PBTCA; PBTC kapları kullanımda değilken ve taşıma sırasında sıkıca kapalı tutulmamalıdır.

Fazla 2-Fosfonobutan-1,2,4-Trikarboksilik Asit veya PBTC yakılabilir.

 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit (PBTCA)

 

2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit (PBTCA), ters ozmoz (RO) sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir antiskalanttır. RO konsantresindeki yüksek konsantrasyonu nedeniyle, ötrofikasyon riski ve çökelmeyi önleme özellikleri sonraki tedavileri etkileyebilir, bu nedenle bu tür maddeleri ortadan kaldırmak için tedavi stratejilerine ihtiyaç vardır.

 

2-Fosfonobütan -1,2,4-Trikarboksilik Asit (PBTCA)

 

Özellikleri:

PBTCA, mükemmel ölçek ve korozyon önleme özelliklerini sağlayan, hem fosforik asit hem de karboksilik asit grubunun düşük fosforik ve yapısal özelliklerine sahiptir. Yüksek sıcaklık altında dağılmayı önleme özelliği, organofosfinlerden çok daha iyidir. Çinko tuzunun çözünürlüğünü artırabilir, iyi klor oksidasyon toleransına ve iyi kompozit sinerjiye sahiptir.

 

 

CAS No. 37971-36-1

Kimyasal Adı: 2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid

Eş anlamlılar: PBTC; PBTCA; 2-Phosphonobutane-1; ölçek inhibitörü PBTCA; PHOSPHONOBUTANETRICARBOXYLIC ACID; 2-Phosphonobutane-1,2,4-TricarboxyL; 2-Phosphonobutan-1,2,4-tricarbonure; 2-phosphono-1,2 , 4-butantrikarboksilik; 3-Karboksi-3-Fosfonoheksandioik Asit; 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarbonik asit

 

2-FOSOFONOBÜTAN-1,2,4-TRİKARBOKSİLİK ASİT; 2-FOSFONOBÜTAN-1,2,4-TRİKARBOKSİLİK ASİT; 2-FOSFOBÜTAN-1,2,4-TRİKARBOKSİLİK ASİT; 2,4-Butanetrikarboksilikasit, 2-fosfono-1; PBTC; PBTCA; 2-fosfono-1,2,4-butantrikarboksilik; -Fosfono-1,2,4-butantrikarboksilikasit; 2-fosfono-1,2,4-butantrikarboksilik asit; sulu 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarbonik asit; 2-Phosphonobutan-1,2,4-tricarbonure; 4-butantrikarboksilikasit, 2-fosfono-2;

FOSFONOBÜTANETRİKARBOKSİLİK ASİT; 1,2,4-Butanetrikarboksilik asit, 2-fosfono ölçekli inhibitör PBTCA; 2-Fosfono-1,2,4-butantrikarboksilik asit (PBTC); 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik Asit (yaklaşık% 50 Su içinde); PBTC (2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilikasit); 3-Karboksi-3-Fosfonoheksandioik Asit; 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit; PBTC; Fosfonobütan-1,2,4-Trikarboksilik Asit; 3-Karboksi-3-fosfonoheksandioik Asit;

PBTC; 2-Fosfonobütan -1,2,4-trikarboksilik asit, su içinde% 50; 2-Fosfonobütan-12-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit (% 50 Sulu çözelti) İnhibitör 2-Fosfonobütan -1,2,4-Trikarboksilik Asit; PBTCA; 2-Fosfonobütan-1,2,4-Trikarboksi L37971-36-137971-63-1; C7H11O9P; Fosfonat antiskalant; Su arıtma; Endüstriyel / İnce Kimyasallar

 

Kullanım:

PBTCA, kireç ve korozyon önleyici olarak yüksek verimli bir maddedir. PBTCA, çinko tuzu için mükemmel stabilizatördür. Çinko tuzu ve kopolimer ile kompozit için uygun, sirkülasyonlu soğuk su sisteminde ve petrol sahası doldurma suyu sisteminde kireç ve korozyon önleyici olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. PBTCA, yüksek sıcaklık, yüksek sertlik, yüksek alkali ve yüksek konsantrasyon indeksi durumlarında kullanılabilir. Lavasyon alanlarında şelatlama maddesi ve metal deterjan olarak kullanılır.

PBTCA genellikle çinko tuzu, kopolimer, organofosfin, imidazol ve diğer su arıtma maddeleriyle birlikte kullanılır. Tek başına kullanıldığında 5-15 mg / l`lik doz tercih edilir.

 

Paket ve Depolama: 200L plastik bidon, IBC (1000L), müşterilerin gereksinimi. Gölgeli odada ve kuru yerde bir yıl depolayın.

 

Güvenlik koruması:

Asitlik, Göz ve cilt ile temasından kaçının, temastan sonra bol su ile yıkayın.

 

Anahtar Kelimeler:

PBTCA; PBTC; FOSFONOBÜTAN TRİKARBOKSİLİK ASİT; 2-Fosfonobütan -1,2,4-Trikarboksilik Asit; 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit PBTC;

 

 

Özellikleri:

İyi bir korozyon inhibitörü olan Su Arıtma kimyasalı PBTCA, sirküle eden soğuk su sistemi ve petrol sahası su enjeksiyon sistemi kirlenme önleyici arıtmada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Su Arıtma kimyasalı PBTCA, endüstriyel su arıtma için bir korozyon önleyici olarak kullanılır. Bu ürün Ca2 +, Zn2 +, Cu2 +, Mg2 + ile mükemmel kompleksleşme kabiliyetine sahiptir. Uygun PH aralığı 7.0 ila 9.5`tir. Yüksek sıcaklık, yüksek sertlik ve yüksek alkalinite koşullarında çalışabilir. Soğutma suyu konsantrasyon faktörünün yedi veya daha fazla artmasına izin verir.

 

Şartname

Görünüm: Renksiz veya Açık Sarı Şeffaf Sıvı

Aktif Asit (PBTCA):% 50.0 Min

Fosfor Asit (PO33 - olarak):% 0.5Max

Fosforik Asit (PO43 - olarak):% 0.5Max

Yoğunluk (20 ° C) g / cm3: 1.25 dak

PH (% 1 Su Çözeltisi): 2,0 maks.

 

Uygulama: Su Arıtma kimyasalı PBTCA, kireç ve korozyon önleyici olarak yüksek verimli bir maddedir. Çinko tuzu için mükemmel stabilizatördür. Çinko tuzu ve kopolimer ile kompozit için uygun, sirkülasyonlu soğuk su sisteminde ve petrol sahası doldurma suyu sisteminde kireç ve korozyon önleyici olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklık, yüksek sertlik, yüksek alkali ve yüksek konsantrasyon indeksi gibi durumlarda kullanılabilir. Lavasyon alanlarında şelatlama maddesi ve metal deterjan olarak kullanılır. Su Arıtma kimyasalı PBTCA genellikle çinko, tuz, kopolimer, organofosfin, imidazol ve diğer su arıtma maddeleriyle birlikte kullanılır. Tek başına kullanıldığında 5-15mg / L`lik doz tercih edilir.

 

2-fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit

EC / Liste no: 253-733-5

 

 

PBTCA

 

PBTCA, aktif bileşen olan oldukça etkili bir kireç ve korozyon inhibitörüdür.

PBTC, Bayer AG tarafından geliştirilmiştir. Ana uygulama alanı, soğutma ve proses suyunun arıtılmasının yanı sıra temizlik formülasyonlarının alanıdır.

Kimyasal adı PBTCA, suda% 50 2-Fosfonobütan-1,2,4-trikarboksilik asit (kısaltma: PBTC) çözeltisidir.

CAS Tescil Hayır. 37971-36-1

Ampirik formül C7H11O9P

Molekül ağırlığı 270.13 g / mol

Fiziksel formu berrak, renksiz ila sarımsı, düşük viskoziteli, neredeyse kokusuz sıvı

Sağlık ve güvenlik bilgileri Her koşulda uyulması gereken güvenlik verileri ve önlemleri, AB Güvenlik Bilgi Formu No. 000969.

 

Aktif madde içeriği Kütle olarak% 50 ± 1 2022-2303301-00D Ortofosfat içeriği (PO43- olarak) ≤ kütlece% 0,2 2022-2303601-00D

20 ° C`de yoğunluk: 1.285 ± 0.015 g / cm³ DIN 51757

Bulanıklık ≤ 10 NTU (= TE / F) DIN 38404, bölüm 2

Gardner rengi ≤ 2 - DIN 53995

Hazen rengi (gönderimde) ≤ 100 (APHA) ISO 6271

ek bilgi

Özellik Tipik Değer Birim Test Yöntemi

PBTC payı *) ca. 84 mol-% 2012-0567802-00D

31P-NMR spektroskopisi

20 ° C`de viskozite 17,5 ± 7,5 mPa .s DIN 53015

20 ° C`de kırılma indisi (n20D): 1.417 - DIN 53491

% 2 PBTCA ile sulu çözeltinin pH değeri: 1,6 ± 0,1 - DIN 38404, bölüm 5

Demir (Fe olarak): ca. 5 mg / l AC-F / V / 246/03/88

Toplam klor (Cl olarak): ca. 4 mg / l 2011-0380801-93D

Hazen rengi (fabrika teslimi): 10 (APHA) ISO 6271 *) fosfor bileşiklerine atıfta bulunur

Bu malzeme özellikleri tipik özelliklerdir ve aksi özellikle belirtilmedikçe, teslimat özelliği olarak kabul edilmemelidir.

ürün bilgi formu: PBTCA

 

ISO tank konteyneri

1250 kg IBC konteyner

250 kg polietilen bidon

Depolama

Ürün, ağzı sıkıca kapatılmış orijinal ambalajında, uygun depolama koşullarında en az iki yıl kalite bozulmadan saklanabilir. Malzeme

soğuktan dolayı katılaşmıştır (katılaşma noktası yaklaşık - 15 ° C), kalitede bir azalma olmaksızın çözülebilir.

Malzemeler

Aşağıdaki malzemelerin ölçüm tankları, pompalar ve hatlar için uygun olduğu kanıtlanmıştır.

PBTCA: cam, paslanmaz çelik (örn. DIN W1.4571 = US AISI 316 TI), polietilen, politetrafloro etilen (PTFE) ve polivinil klorür (PVC) gibi plastikler. Mühürler

PTFE veya grafitten yapılabilir.

PBTCA - etkiler

Ölçek engelleme

PBTCA, bir eşik inhibitörü olarak oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Çok düşük eklemeler (ppm aralığı), yani alt-stokiyometrik konsantrasyonlardan çok daha azında (suyun sertliğine göre hesaplanır), sırasıyla kireç ve kabuk oluşumunu önler. Kalsiyum karbonat gibi sertlik bileşenlerine aşırı doymuş su bile, PBTCA eklendiğinde kireçsiz kalır. PBTCA`nın olağanüstü etkinliği, tartışılabilen ve mevcut olan çok sayıda pratik olarak yönlendirilmiş denemeyle kanıtlanmıştır. Dağılma PBTC anyonunun su içinde süspanse edilmiş inorganik parçacıklar üzerindeki adsorpsiyonu, yüzeylerinde negatif bir yüke ve dolayısıyla dağılabilirlikte bir iyileşmeye neden olur. Bu nedenle nötralize edilmiş PBTCA, inorganik çamurlar ve kaymalar için bir dispersiyon ajanı / deflokülasyon ajanı olarak kullanılır.

Korozyon inhibisyonu: Soğutma suyunda bulunan koşullar altında,

PBTCA, karbon çeliği için iyi bir korozyon inhibitörüdür. Nispeten yumuşak su durumunda, PBTCA®`yı sinerjik maddelerle (fosfatlar, çinko tuzları) birleştirmek yaygındır. Daha yüksek sertlikte veya yeterince yüksek alkalinitede (yaklaşık 300 mg / l veya daha fazla, kalsiyum karbonat olarak hesaplanır), PBTCA içeren formülasyonlar

ve tamamen organik formülasyonlar olarak bilinen hiçbir inorganik bileşen yüksek derecede etkili değildir. Alkali temizlik maddelerinde, PBTCA`nın alüminyum üzerindeki korozyon önleyici etkileri bir fayda sağlayabilir.

 

PBTCA - özellikler

Çözünürlük

PBTCA herhangi bir oranda su ile karıştırılabilir. Alkali çözeltilerde çözünür, ör. sodyum hidroksit çözeltisi ve asitler, ör. sülfürik asit. Olağanüstü çözünürlüğü nedeniyle, halihazırda yüksek konsantrasyonlarda başka aktif maddeler içeren formülasyonlar bile PBTCA ilavesiyle optimize edilebilir.

Nötralizasyon

PBTCA güçlü bir asittir. Alkali ile karıştırıldığında, PBTC molü başına yaklaşık 210 kJ (yaklaşık 50 kcal) nötrleştirme ısısı açığa çıkar. PBTCA`yı (ticari ürün)% 20 sodyum hidroksit çözeltisi ile nötrleştirerek soğutulmadan üretilen bir çözeltinin son sıcaklığının, başlangıç ​​çözeltilerinin sıcaklığından yaklaşık 50 ° C daha yüksek olmasının nedeni budur. Daha yüksek konsantrasyonlarda sodyum hidroksit kullanılıyorsa, çözeltinin soğutulmaması durumunda kaynamaya başlaması beklenmelidir. Bu nedenle, asit-baz nötralizasyonu için normalde geçerli olan güvenlik önlemleri, konsantre sodyum hidroksit çözeltisi karıştırılarak PBTCA ticari ürünü ile karıştırıldığında dikkate alınmalıdır.

Hidrolize karşı kararlılık

PBTCA sulu çözeltilerde kullanılabilir,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid (PBTCA) 

 

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid (PBTCA) is an antiscalant that is widely used in reverse osmosis (RO) systems. Because of its high concentration in RO concentrate, eutrophication risk and anti-precipitation properties may affect subsequent treatments, therefore treatment strategies are needed to eliminate such substances.

 

2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid (PBTCA)

 

Properties:

PBTCA has low content of phosphoric and structural features of both phosphoric acid and carboxylic acid group, which enable its excellent scale and corrosion inhibition properties. Its antiscale property under high temperature is far better than that of organophosphines. It can improve zinc salt solubility, has good chlorine oxidation tolerance and good composite synergy.

 

CAS No.37971-36-1

Chemical Name:2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid

Synonyms: PBTC;PBTCA;2-Phosphonobutane-1;scale inhibitor PBTCA;PHOSPHONOBUTANETRICARBOXYLIC ACID;2-Phosphonobutane-1,2,4-TricarboxyL;2-Phosphonobutan-1,2,4-tricarbonsure;2-phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic;3-Carboxy-3-Phosphonohexanedioic Acid;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonicacid

 

2-PHOSOPHONOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID; 2-PHOSPHONOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID; 2-PHOSPHOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID; 2,4-Butanetricarboxylicacid,2-phosphono-1; PBTC; PBTCA; 2-phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic; -Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylicacid; 2-phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid; aqueous 2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonicacid; 2-Phosphonobutan-1,2,4-tricarbonsure; 4-butanetricarboxylicacid,2-phosphono-2; 

PHOSPHONOBUTANETRICARBOXYLIC ACID; 1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-scale inhibitor PBTCA; 2-Phosphono-1,2,4-butantricarboxylic acid(PBTC); 2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic Acid (ca. 50% in Water); PBTC(2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylicacid); 3-Carboxy-3-Phosphonohexanedioic Acid; 2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid ; PBTC; Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid; 3-Carboxy-3-phosphonohexanedioic Acid;

PBTC; 2-Phosphonobutane -1,2,4-tricarboxylic acid, 50% in water; 2-Phosphonobutane-12-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid (50% Aqueous solution)Inhibitor 2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid; PBTCA; 2-Phosphonobutane-1,2,4-TricarboxyL37971-36-137971-63-1; C7H11O9P; Phosphonate antiscalant; Water treatment; Industrial/Fine Chemicals

 

Usage:

PBTCA is a high efficient agent as scale and corrosion inhibitor. PBTCA is the excellent stabilizer for zinc salt. It is widely used in circulating cool water system and oilfield refill water system as scale and corrosion inhibitor, suitable to composite with zinc salt and copolymer. PBTCA can be used in situations of high temperature, high hardness, high alkali and high concentration index. In lavation fields, it is used as chelating agent and metal detergent.

PBTCA is usually used together with zinc salt, copolymer, organophosphine, imidazole and other water treatment agents. When used alone, the dosage of 5-15mg/l is preferred.

 

Package and Storage: 200L plastic drum,IBC(1000L),customers’ requirement. Storage for one year in shady room and dry place.

 

Safety Protection:

Acidity, Avoid contact with eye and skin, once contacted, flush with water.

 

Keywords:

PBTCA;PBTC;PHOSPHONOBUTANE TRICARBOXYLIC ACID;2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid PBTC;

 

 

Properties:

Water Treatment chemical PBTCA, a good corrosion inhibitors, is widely used in circulating cool water system and oilfield water injection system antifouling treatment.

Water Treatment chemical PBTCA is used as a corrosion inhibitor for industrial water treatment. This product has excellent complexing ability with Ca2 +, Zn2 +, Cu2 +, Mg2 +. The suitable PH range is from 7.0 to 9.5. Itcan operate at high temperature, high hardness, and high alkalinity conditions. It allows coolingwater concentration factor increased to seven or more.

 

Specification

Appearance: Colorless or Light Yellow Transparent Liquid

Active Acid (PBTCA): % 50.0 Min

Phosphorous Acid (as PO33-): % 0.5Max

Phosphoric Acid (as PO43- ): % 0.5Max

Density (20°C) g/cm3 : 1.25 min

PH (1% Water Solution):2.0 max

 

Application: Water Treatment chemical PBTCA is a high efficient agent as scale and corrosion inhibitor. It is the excellent stabilizer for zinc salt. It is widely used in circulating cool water system and oilfield refill water system as scale and corrosion inhibitor, suitable to composite with zinc salt and copolymer. It can be used in situationsof high temperature, high hardness, high alkali and high conc-entration index. In lavation fields, it isused as chelating agent and metal detergent. Water Treatment chemical PBTCA is usually used together with zinc, salt,copolymer, organophosphine, imidazole and other water treatment agents. When used alone, the dosage of 5-15mg/L is preferred.

 

2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid

EC / List no.: 253-733-5

CAS no.: 37971-36-1

Mol. formula: C7H11O9P

 

 

 

PBTC; PBTCA; (Phosphonobutane Tricarboxylic Acid 50%)

Properties:

Phosphonobutane tricarboxylic acid is excellent as both antiscalants and corrosion inhibitors, because of its structural feature of carboxylic acid and phosphoric acid. The PBTC chemical is stable and high efficiency in the condition of high hardness, temperature, pH value, and indexed matter concentration.

 

While usually building with other organophosphates, PBTC acid also widely works together with zinc salts whose solubility it will increase. Phosphonobutane tricarboxylic acid can improve zinc salt solubility. PBTC 50% also have a higher tolerance to oxidation agents like chlorine or bromine in the system.

 

The first reaction for PBTC 50% production is between dialkyl phosphite (usually dimethyl phosphate in China) and maleic acid dimethyl ester under basic catalyst. Tetraalkyl ester of phosphonosuccinic acid forms and immediately reacted with methyl acrylate. The following thereupon saponification yields PBTC.

 

CAS No.: 37971-36-1, from ChemIDplus, EPA Chemicals under the TSCA, EPA DSStox, European Chemicals Agency (ECHA). 40372-66-5, from ChemIDplus, European Chemicals Agency (ECHA).

 

EC No.: 253-733-5, from the European Chemicals Agency (ECHA). 254-894-4, from the European Chemicals Agency (ECHA).

 

Molecular Formula: C7H11O9P

 

Usage:

As an excellent inhibitor to both scale and corrosion, PBTC 50% is an excellent stabilizer for zinc salt. It is widely applied in the refilling system and circulated cooling system for oil fields, steel mills, and mines. PBTC 50 can be used in situations of high temperature, high hardness, high alkali, and high concentration index.

 

Besides, phosphonobutane tricarboxylic acid is used to chelate metal ions in lavation and detergent industries as metal detergent. In pH 7-10, 5-15 mg/L is recommended if only PBTC acid. PBTC 50% is usually used together with the zinc salt, copolymer, organophosphine, imidazole, and other water treatment agents. When used alone, the dosage of 5-15 mg/L is preferred.

 

Molecular Weight: 270.13

1,2,3-BUTANETRICARBOXYLIC ACID, 2-PHOSPHONOTRIBUTYL

1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono

1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-

2-PHOSHONOBUTANE-, 1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID

2-PHOSPHOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID

2-Phosphono-1,2,4 butanetricarboxylic acid

2-PHOSPHONO-1,2,4-BUTANETRICARBOXYLIC ACID

2-Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid (aerosol), as PBTC

2-phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid; 2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid; Dequest 7000

2-PHOSPHONO-1,2,4-BUTANTRICARBONSAEURE 50 % WAESSERIGE LOESUNG

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricaboxylic acid

2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid, >5% in a non hazardous diluent

2-PHOSPHONOTRICARBOXYBUTYL PHOSPHATE

3-CARBOXY-3-PHOSPHONO-ADIPINSAEURE

3-Carboxy-3-phosphonohexanedioic acid

BUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID, 2-PHOSPHONO-

PBTC

PHOSPHONOBUTANETRICARBOXYLIC ACID

Phosponobutane tricarboxylic acid (PBTCA)

 

IUPAC names

2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid (PBTC)

 

PBTCA

Trade names

Aquacid 101EX

Aquacid 101EX; PBTCA (AM) (50% aqueous solution)PBTCA-AM; PBTCA-AM; PBTCA®AM; PBTC; PBTCA; PHOSPHONOBUTANE TRICARBOXYLIC ACID; Uniphos 100

PBTCA (AM) (50% aqueous solution)

PBTCA-AM

PBTCA®AM

PHOSPHONOBUTANE TRICARBOXYLIC ACID

Uniphos 100

 

Other identifiers

37971-36-1

CAS number: 94386-13-7

2-PHOSPHONOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID

37971-36-1

1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-

PBTC

2-Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid

2-Phosophonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid

C7H11O9P

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonic acid

EINECS 253-733-5

phosphonobutanetricarboxylic acid

2-Phosphono butane-1,2,4-tricarboxylic acid

EC 253-733-5

3-Carboxy-3-phosphonohexanedioic Acid

Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-1,2,4-

W-2646

(S)-2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid 50% in water

2- Phosphonobutane -1,2,4-tricarboxylic acid, tetra sodium salt

2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid(50% Aqueous solution)

81897-36-1

CAS No. 37971-36-1

EC No. n/a

Synonyms 1,2,4-Butanetricarboxylic acid; 2-phosphono-; 2-Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid; 2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonic acid; 1,2,4-tricarboxylic acid; Butanetricarboxylic acid

 

 

2-Phosphonobutane-1,2,4,-tricarboxylic acid (PBTC)

​2-Phosphonobutane-1,2,4,-tricarboxylic Acid (PBTC) is a very effective scale inhibitor used in various industrial applications. Due to its higher performance properties it is a very cost effective inhibitor compared to standard Phosphonates such as HEDP/ATMP. This is mainly due to superior stability to chlorine, bleach and bromine. In cooling water PBTC performs well at high PH or temperatures. It further shows high effectiveness in high alkaline solutions such as industrial cleaners.

 

Applications:

Cooling water systems / industrial water treatment

Industrial detergents

Disinfectants

Liquid dishwashing concentrates

Metal surface treatment as corrosion inhibitor for steel

Retardant in concrete

Sequestering agent in textile auxiliaries

 

 

(S)-2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid; 1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-1,2,4-Butanetricarboxylic acid,2-phosphono-2- Phosphonobutane -1,2,4-tricarboxylic acid, tetra sodium salt2-Butanephosphate-1,2,4-tricarboxylic acid (PBTC)2-Phosophonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid2-Phosphono butane-1,2,4-tricarboxylic acid2-Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid2-Phosphonobutane 1,2,4-tricarboxylic acid (PBTC)2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonic acid2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid (ca. 50% in water)2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic acid [PBTCA]2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid 50% in water2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid(PBTCA)37971-36-13-Carboxy-3-phosphonohexanedioic Acid

 

 

PBTCA

PBTCA is an aqueous solution of PBTC for water treatment and cleaning agents.  PBTCA AM can be used in water treatment applications as an effective scale inhibitor in cooling water circuits and process water systems.  In addition, PBTCA AM is also an excellent corrosion inhibitor for carbon steel.  PBTCA AM is most effective at neutral to high pH and high hardness, also making it an effective dispersing agent for alkaline cleaning agents and detergents.  PBTCA AM has outstanding solubility, and can be mixed with strong acid or alkali solutions.

 

Chemistry:

Acids

Functions:

Corrosion Inhibitor

Dispersant

Markets:

Household, Industrial and Institutional Cleaners

Water Treatment

Market Segments:

Industrial

Institutional

Applications:

Industrial Cleaners and Degreasers

Institutional Cleaners and Degreasers

Municipal Wastewater Treatment

 

 

 

PBTCA

 

PBTCA is a highly effective scale and corrosion inhibitor, which active ingredient

PBTC was developed by the Bayer AG. Main field of application are the treatment of cooling and process water as well as the area of cleaning formulations.

Chemical name PBTCA is a 50 % solution of 2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid (abbreviation: PBTC) in water

CAS Reg. No. 37971-36-1

Empirical formula C7H11O9P

Molecular weight 270.13 g/mol

Physical form clear, colorless to yellowish, low-viscous,almost odorless liquid

Health and safety information Safety data and precautions which must be observed under all circumstances are to be found in EU Safety Data Sheet No. 000969.

 

Active agent content 50 ± 1 % by mass 2022-2303301-00D Orthophosphate content (as PO43-) ≤ 0.2 % by mass 2022-2303601-00D

Density at 20 °C : 1.285 ± 0.015 g / cm³ DIN 51 757

Turbidity ≤ 10 NTU (= TE/F) DIN 38 404, part 2

Gardner color ≤ 2 - DIN 53 995

Hazen color (at dispatch) ≤ 100 (APHA) ISO 6271

Additional Information

Property Typical Value Unit Test Method

PBTC share *) ca. 84 mol-% 2012-0567802-00D

31P-NMR spectroscopy

Viscosity at 20 °C 17.5 ± 7.5 mPa .s DIN 53 015

Refractive index at 20 °C (n20D) :1.417 - DIN 53 491

pH value of the aqueous solution with 2 % PBTCA:  1.6 ± 0.1 - DIN 38 404, part 5

Iron (as Fe): ca. 5 mg / l AC-F/V/246/03/88

Total chlorine (as Cl): ca. 4 mg / l 2011-0380801-93D

Hazen color (ex works) :10 (APHA) ISO 6271*) referred to phosphorus compounds

These material properties are typical properties and, unless specifically indicated otherwise, are not to be considered as delivery specification.

product data sheet: PBTCA

 

ISO tank container

1250 kg IBC container

250 kg polyethylene drum

Storage

The product can be stored in tightly sealed original packaging without a deterioration of quality for a period of at least two years in case of appropriate storage. Material which

has solidified on account of cold (solidifying point approx. – 15 ° C) can be defrosted without a reduction of quality.

Materials

The following materials have proved suitable for the metering tanks, pumps and lines for

PBTCA: glass, stainless steel (e.g. DIN W1.4571 = US AISI 316 TI), plastics such as polyethylene, polytetrafluoro ethylene (PTFE) and polyvinyl chloride (PVC). Seals should

be made form PTFE or graphite.

Peculiarity

No labeling is required for PBTCA under Germany’s regulations on hazardous substances and the equivalent EU Directives.

PBTCA - effects

Scale inhibition

PBTCA has proved highly effective as a threshold inhibitor. Very low additions (ppm range), i.e. in far less than sub-stoichiometric concentrations (calculated on the

hardness of the water), prevent the formation of scale and incrustations, respectively. Even water which is highly over-saturated with hardness constituents such as calcium

carbonate remain without scale when PBTCA is added. The outstanding effectiveness of PBTCA is proofed by a multitude of practically orientated trials, which can be discussed

and are available. Dispersion The adsorption of the PBTC anion on inorganic particles suspended in water results in a negative charge on their surfaces and thus in an improvement in

dispersibility. This is why neutralized

PBTCA® is used as a dispersion agent /deflocculation agent for inorganic slurries and slips.

Corrosion inhibition: Under the conditions found in cooling water,

PBTCA® is a good corrosion inhibitor for carbon steel. In the case of relatively soft water, it is common to combine PBTCA® with synergistic substances (phosphates,

zinc salts). In water of higher hardness or with sufficiently high alkalinity (approx. 300 mg/l or more, calculated as calcium carbonate), formulations containing PBTCA®

and no inorganic components – known as all-organic formulations – are highly effective. In alkaline cleaning agents, the corrosion-inhibiting effects of PBTCA® on

aluminium can be a benefit.

 

PBTCA - properties

Solubility

PBTCA can be mixed in any ratio with water. It is soluble in lyes, e.g. sodium hydroxide solution, and in acids, e.g. sulfuric acid. Because of its outstanding solubility,

even formulations which already contain high concentrations of other active substances can be optimized by the addition of PBTCA.

Neutralization

PBTCA is a strong acid. When it is mixed with alkali, a heat of neutralization of around 210 kJ (approx. 50 kcal) is released per mole PBTC. This is why the final

temperature of a solution produced without cooling by neutralizing PBTCA  AM (commercial product) with 20 % sodium hydroxide solution is around 50 °C higher

than the temperature of the starting solutions. If higher concentrations of sodium hydroxide are used, it must be expected that the solution will begin to boil if it is not

cooled. The safety precautions which normally apply for acid-base neutralization must therefore be observed when mixing PBTCA commercial product with concentrated sodium hydroxide solution.

Stability to hydrolysis

PBTCA can be used in aqueous solutions, lyes and acids up to temperatures considerably above 100 °C. Investigations of the stability have shown that, for example,

the half-life (50 % degradation to orthophosphate) in process water with a pH of 9 and a temperature of 200 °C is around 20 hours.

Inhibitor loss / turbidity region When combined with polyvalent cations, threshold inhibitors can form poorly soluble salts which, when they exceed the solubility

limits, often result in turbidity. Field experience and special trials have shown that the tendency of the inhibitor to precipitate caused by, for example, Ca2+ and

Fe(III) is much lower in PBTCA® than in other phosphonates. For this reason, inhibitor losses are low when PBTCA® is used. 

 Fig. 1: Tendency of the phosphonates to form undissolved calcium salts

0

20

40

60

80

100

0 5 10 15 20

phosphonate start content [mg/l]

residual phosphonate content [%]

PBTC

HEDP

ATMP

Conditions

Ca2+ concentration = 200 mg/l

pH: 8.5 temperature: 60°C storage time: 24 h

product data sheet: PBTCA

 

Stability to chlorine, bleaching lye and other oxidizing agents Because of its outstanding stability to chlorine and bleaching lye, PBTCA® is often used together with bleaching lye in

disinfectant alkaline cleaning agents. When manufacturing formulations which contain PBTCA, alkali and bleaching lye, PBTCA must always be neutralized before addition of the latter. Like all acids, acidic PBTCA generates toxic chlorine gas when mixed

with bleaching lye. Under cooling water conditions (neutral to slightly alkaline environment), the high stability of PBTC to chlorine and hypochlorite is also not matched by most other phosphonates. The product also has outstanding stability to bromine and hypobromite which are generated by adding

chlorine to bromide. Bromine does not affect PBTC even after many hours but destroys HEDP, for example very quickly (cp. fig. 2). Unlike aminomethylene phosphonates such as ATMP or DTPMP, PBTC is also stable under operating conditions to chlorine dioxide, which is used to prevent reinfection in bottle-washing plants.

 Fig. 2: Stability of phosphonates to chlorine and bromine

Conditions for test a):

total hardness SE = 3.0 mmol/l (300 mg/l as CaCO3); total alkalinity KS 4.3 = 3.2 mmol/l (160 mg/l as CaCO3);

start pH = 8.5; storage temperature 60°C

phosphonate concentration: 10 mg/l; chlorine concentration (as bleaching lye): 10 mg/l

Conditions for parallel test b):

as in a) plus 1 mg/l bromide

The residual phosphonate concentration was calculated from the analytical determined orthophosphate

concentration.

0

20

40

60

80

100

0123456

time [h]

residual phosphonate content [%]

PBTC a) b)

HEDP a)

ATMP a)

ATMP b)

 

 

page 6 of 6

PBTCA - ecology and toxicology

Biodegradation

Bacteria which degrade PBTCA® were isolated from natural sources (activated sludge, river water and river sediment).

Degradation is rapid if a second carbon source is available to the bacteria and inorganic phosphate is present in concentrations of just a few mg/l.

In pond water, biodegradation was found to take place under natural conditions without isolation and adaptation of the bacterial population. The half-life was 28 days. Only

0.3 % of radioactively marked PBTC could still be found in the water after 208 days. In contrast, in biodegradability tests using standard methods (e.g. OECD 301 D, 302

B), PBTC was found to be not easily degradable. Degradation by light In water, PBTC is degraded by light. The rate of degradation depends on the intensity

of the light and on the other constituents in the natural water. In the presence of traces of iron or nitrate, the half-life of PBTC is just a few hours.

Adsorption on activated sludge and sediment Trials have shown that more than 95% of PBTC is adsorbed by activated sludge. If the water treatment plant has a third treatment

stage (phosphate precipitation with aluminium or iron (III) salts) PBTC residues are also precipitated with the consequence that the discharge from the waste water

treatment plant contains virtually no PBTC. PBTC is eliminated from standing water over

resting sediment through adsorption on the sediment with a half-life of five days. If the sediment is kept in suspension, the adsorption process is much quicker (half-life

of just a few hours). Complex formation PBTC is a much weaker complexing agent than EDTA. There is no reason to expect a remobilization of heavy metals from

sediment by PBTC. This has been confirmed by laboratory trials.

Ecotoxicity

Trials have shown that PBTCA has no harmful effect on aquatic organisms (fish, daphnia, algae, bacteria) or on terrestrial organisms (Earthworms) and sediment organisms (midge larvae).

 

product data sheet: PBTCAAM

 

 

 

 

 

 

 CAS NO:37971-36-1

SYNONYMS
2-PHOSPHONOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID;37971-36-1;PBTC;1,2,4-Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-;2-Phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic acid;2-Phosophonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid;C7H11O9P;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonic acid;EINECS 253-733-5;
2-Phosphono butane-1,2,4-tricarboxylic acid;EC 253-733-5;Q-200319;40372-66-5;AC1L1W8Y;SCHEMBL22514;KSC225G6F;DTXSID4027999;CTK1C5362;SZHQPBJEOCHCKM-UHFFFAOYSA-N;EBD30747;ANW-28768;3-Carboxy-3-phosphonohexanedioic Acid;AKOS007930701;RTR-015365;TRA0029683;BC201821;BR-34926;P458;DB-049222;KB-174141;TR-015365;FT-0613352;P1857;40372-66-5 (unspecified hydrochloride salt);Butanetricarboxylic acid, 2-phosphono-1,2,4-;W-2646;(S)-2-phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarboxylic acid 25g;971P361;A823953;C-36456;I04-0842;2- Phosphonobutane -1,2,4-tricarboxylic acid, tetra sodium salt;94386-13-7; PBTC;PBTCA;scale inhibitor PBTCA;PHOSPHONOBUTANETRICARBOXYLIC ACID;2-Phosphonobutan-1,2,4-tricarbonsure;2-phosphono-1,2,4-butanetricarboxylic;3-Carboxy-3-Phosphonohexanedioic Acid;4-butanetricarboxylicacid,2-phosphono-2;2-Phosphonobutane-1,2,4-tricarbonicacid;2-PHOSPHOBUTANE-1,2,4-TRICARBOXYLIC ACID

 

PROPERTIES
2-Phosphonobutane-1,2,4,-tricarboxylic Acid (PBTCA) is a very effective scale inhibitor used in various industrial applications. Due to its higher performance properties it is a very cost effective inhibitor compared to standard Phosphonates such as HEDP/ATMP. This is mainly due to superior stability to chlorine, bleach and bromine. In cooling water PBTC performs well at high PH or temperatures. It further shows high effectiveness in high alkaline solutions such as industrial cleaners.PBTCA has low content of phosphoric, has structural features of both phosphoric acid and carboxylic acid group, which enable its excellent scale and corrosion inhibition properties. Its antiscale property under high temperature is far better than that of organophosphines. It can improve zinc salt solubility, has good chlorine oxidation tolerance and good composite synergy. PBTCA is a 50% aqueous solution of 2-phosphonobutane-1, 2, 4-tricarboxylic acid (PBTCA) designed to control calcium scale formation and precipitation in highly stressed alkaline Industrial Water Treatment (IWT) and boiler systems. PBTC has been widely used in industry as a sequestering agent and calcium carbonate scale inhibitor for applications in industrial water treatment and industrial cleaning. PBTCA has low content of phosphoric, Has structural features of both phosphoric acid and carboxylic acid group, Which enable its excellent scale and corrosion inhibition properties. Its antiscale property under high temperature is far better Than that of organophosphines. It can improve zinc salt solubility, Has good chlorine oxidation tolerance and good composite synergy.


USAGE
PBTCA is a high efficient agent as scale and corrosion inhibitor. PBTCA is the excellent stabilizer for zinc salt. It is widely used in circulating cool water system and oilfield refill water system as scale and corrosion inhibitor, suitable to composite with zinc salt and copolymer. PBTCA can be used in situations of high temperature, high hardness, high alkali and high concentration index. In lavation fields, it is used as chelating agent and metal detergent.
PBTCA is usually used together with zinc salt, copolymer, organophosphine, imidazole and otherWater Treatment Chemicals. When used alone, the dosage of 5-15mg/L is preferred. It is mainly used as Scale & Corrosion Inhibitor in Cooling, Boiler & Field Water Treatment. PTBCA is a high efficient agent as scale and corrosion inhibitor.
It is the excellent stabilizer for zinc salt. It is widely used in circulating cool water system and oilfield refill water system As scale and corrosion inhibitor, Suitable to composite with zinc salt and copolymer. It can be used in situations of high temperature, High hardness, high alkali and high concentration index.In lavation fields, It is used as chelating agent and metal detergent. PBTCA is usually used together with zinc salt, copolymer, organophosphine, Imidazole and other Water Treatment Chemicals. When used alone, the dosage of 5-15mg/L is preferred.
PACKAGE AND STORAGE
200L plastic drum,IBC(1000L),customers` requirement. Storage for one year in shady room and dry place.
Package and Storage: Normally In 250kg net Plastic Drum, IBC drum can also be used as required. Storage for one year in room shady and dry place.


SAFETY
Acidity, Avoid contact with eye and skin, once contacted, flush with water. 


APPLICATIONS
Cooling water systems / industrial water treatment
Industrial detergents
Disinfectants
Liquid dishwashing concentrates
Metal surface treatment as corrosion inhibitor for steel
Retardant in concrete
Sequestering agent in textile auxiliaries

 

Composition/Information on Ingredients
Chemical Name: 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid PBTCA
CAS No.: 37971-36-1 50


Fire/Explosion Hazards: None
Hazardous Decomposition Products: Not applicable
Fire Extinguishing Media: Use any means suitable for extinguishing surrounding fire Water can be used.
Special Information: In the event of a fire, wear full protective clothing and NIOSH-approved self-contained breathing apparatus with full face piece operated in the pressure demand or other positive pressure mode. Sealed containers of 2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTC may rupture when heated.


Accidental Release Measures
Small Spill: Use appropriate tools to put the spilled 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC in a convenient waste disposal container.
Large Spill: Stop leak if without risk. Avoid contact with a combustible material (wood, paper, oil, clothing...). Keep damp using water spray. Eliminate all ignition sources.
Release Notes: Keep 2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTC out of streams and sewers. Absorb spilled material on commercial oil absorbent or sand. Put the contaminated absorbent into a DOT approved container and dispose of according to the methods outlined in the "Disposal Considerations" section.


Handling and Storage
Keep 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC in a tightly closed container, stored in a cool, dry, ventilated area. Protect against physical damage. Avoid storage on wood floors. Avoid contact with eyes, skin clothing etc. Do not swallow. Containers of PBTC may be hazardous when empty since they retain product residues.

Physical and Chemical Properties
Odor: Slight
Appearance: 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC is pale yellow liquid
pH: Acidic < 2
Vapor Pressure: ~20 MBAR at 20°C
Boiling Point: 101°C to 103°C
Freezing Point: -15°C
Melting Point: Not applicable
Pour Point: Not applicable
Solubility: Soluble in water in all proportions
Density: 1.30 g/cc @ 20ºC
Specific Gravity: 1.25-1.35
Viscosity: 15-25 CST @ 25ºC mm2/sec


Stability and Reactivity
Conditions to Avoid: Store 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC away from nitrites, sulphites and alkaline materials. Do not store in mild steel containers (corrosive. Keep 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC containers tightly closed when not in use and when in transit.
Stability: Stable
Polymerization: Will not occur
Hazardous Decomposition Products: None
Incompatible Materials: Nitrites, sulphites and alkalis.


Toxicological Information
Eyes: Irritant (rabbit)
Skin: Non-irritant (rabbit)
Oral LD50: >5000 mg/kg (rat)
Acute Effects from Overexposure: 2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTC has low oral toxicity. It is irritating to the eyes and non-irritating to the skin. 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC is moderately irritating to the mucous membranes.

Disposal Considerations
Whatever cannot be saved for recovery or recycling should be handled as hazardous waste and sent to a RCRA approved waste facility. Processing, use or contamination of this product may change the waste management options. State and local disposal regulations may differ from federal disposal regulations. Dispose of container and unused 2-Phosphonobutane-1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTCA; PBTC in accordance with federal, state and local requirements.
Disposal Method: Absorb spillage onto sand or other absorbent material and dispose of as solid waste as per local regulations (e.g. incineration). Surplus 2-Phosphonobutane -1,2,4-Tricarboxylic Acid or PBTC can be incinerated.

Ataman Kimya A.Ş. © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.